Politici oslavujú dôležité jubileá podobne ako bežní občania. Svojich kolegov občas radi prekvapia s rôznymi netradičnými zaujímavosťami.
Medzi darčekmi sa občas vyskytnú aj numizmatické kuriozity.
Bývalý minister financií Wolfgang Schäuble opustil nemeckú vládu po 8 rokoch. Na poslednom oficiálnom stretnutí s 18 ministerskými kolegami sa zúčastnil 9. 10. 2017 v Luxemburgu.
Pre odchádzajúceho politika pripravili kolegovia originálne prekvapenia. K pozoruhodným darčekom patrí európska vlajka, ktorú podpísali všetci osemnásti ministri.
Francúzi ponúkli fľašu vína Bordeaux 2004 Grand Cru. Wolfgang Schäuble sa za darčeky poďakoval a zároveň prítomných informoval, že po voľbách v roku 2017 prijal funkciu 75. prezidenta Bundestagu.
Na rozlúčkovom večierku prítomných najviac prekvapil originálny darček, ktorý pre Wolfganga Schäubleho pripravil slovenský minister financií.
Na stretnutí odchádzajúcemu ministrovi odovzdal Peter Kažimír škatuľu s jubilejnými 100-eurovými bankovkami. Skúseného politika najviac prekvapila eurobankovka s vlastným portrétom (na snímke).
Typickým identifikačným znakom žlto-zelených platidiel je rytina s portrétom Wolfganga Schäubleho (na snímke vpravo).
Európska centrálna banka pamätné bankovky nevydáva, podľa najnovšieho trendu tieto jubilejné emisie nie sú súčasťou moderného menového systému.
Je málo pravdepodobné, že ECB v budúcnosti prehodnotí svoj postoj. Práve z týchto dôvodov slovenský minister prekvapil svojho kolegu takýmto neobvyklým darčekom.
Pre obeživo sú typické mosty a oblúky, na eurobankovkách portréty nenájdeme. Autori túto tradíciu porušili.
Prostredníctvom netradičného návrhu s portrétom nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho vyslovili kolegovia vďaku odchádzajúcemu politikovi za výsledky, ktoré dosiahol.
Úspešný europolitik patril k najväčším šampiónom rozpočtovej disciplíny počas krízy. Rýchlo našiel východiská na riešenie finančnej krízy v eurozóne. Vypracoval záchranné opatrenia pre Grécko, Írsko, Portugalsko, Španielsko a Cyprus, ktoré ECB zrealizovala. Napriek mnohým očakávaniam aj po ťažkých skúškach si euro dodnes udržalo svoju stabilitu.
Tieto nevšedné kuriozity nepatria k bežným platidlám. V eurozóne sa bežne stretávame s netradičnými súkromnými emisiami, ktoré sú výsledkom ľudskej fantázie.
Patria sem turistické eurá s nominálnou hodnotou 0 eur, ktoré sú v poslednom období medzi zberateľmi veľmi populárne.
Do tejto skupiny patria aj tieto rarity, ktoré zberatelia ocenia na dražbách a aukciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.