Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu večer na javisku Slovenského národného divadla (SND) prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2017.
Ocenená bola aj práca šikovných východniarov.
V dvadsiatom prvom ročníku prestížneho oceňovania bolo nominovaných celkom 29 osobností.

O nových laureátoch rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom je Gabriel Csollár. Zástupcovia východu sa objavili v štyroch kategóriách.
Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie len tesne ušlo Martinovi Žiaranovi.
Trebišovčana nájdete v titulkoch známych filmov na pozícii kameraman. Pracoval na filmoch Čiara, Učiteľka, Čistič, ale aj na viacerých televíznych seriáloch.
Ocenenie v tejto kategórii si napokon prevzal herec Tomáš Maštalír.
Patológ z Prešova
Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda si odniesol patológ Lukáš Plank.
Rodák z Prešova vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení v SR. Toto centrum je súčasťou Ústavu patologickej anatómie LF UK a UN v Martine.
Ním vedené laboratórium ako prvé na svete v roku 2017 zaviedlo vyšetrovanie mutačného stavu génu z krvi pacientov s pľúcnou rakovinou pomocou najcitlivejšej diagnostickej metódy BEAMing.
Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie.
Krídlo za osemtisícovky
Prestížne ocenenie dostal aj popradský horolezec Peter Hámor. Cenu pre neho prevzal šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel.
Hámor je jediný Slovák, ktorý vystúpil na všetky osemtisícovky sveta. V máji 2017 zdolal poslednú chýbajúcu horu, v poradí štrnástu Dhaulágírí.
Na osemtisícovkách bol 15-krát, ako jediný zdolal dvakrát Annapurnu, podľa mnohých najnebezpečnejšiu horu sveta.
Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte aj Korunu Zeme, čo sú výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.
Mimoriadny chirurg a spevák
Porota každoročne rozhoduje aj o laureátoch Mimoriadnej ceny. Nominácií na toto ocenenie prišlo z radov verejnosti celkovo štyridsaťdva.
„Je to najvyšší počet nominácií za celé obdobie Krištáľového krídla,“ povedal predseda Veľkej poroty Gabriel Csollár. „Z nich sme vybrali dvoch, ktorí dokonale spĺňajú predpoklady na mimoriadne ocenenie.“
Sú to slovenský spevák, gitarista a skladateľ Pavol Hammel a profesor Juraj Šteňo, špičkový a vyhľadávaný neurochirurg, ktorý sa narodil v Klenovej neďaleko Sniny, no jeho meno je dnes známe aj vo svete.
„Toto krídlo je ďalším zadosťučinením, prvá odmena pre každého lekára a pre chirurga je vyliečený pacient. Tým žijeme každý deň,“ ďakoval lekár.
Na dôchodok nemyslia
Aj keď profesor tento rok oslávi sedemdesiate narodeniny, zatiaľ sa do dôchodku nechystá.
„Je to veľmi príjemné a zároveň vzpruha do ďalšej práce. Časť krídla patrí mojej manželke, mojej rodine, ktorú som musel niekedy ochudobniť o môj pobyt s nimi, ďalším mojim kolegom, lekárom, zdravotným sestrám, laborantom z našej kliniky aj iných pracovísk,“ dodal ocenený profesor Juraj Šteňo.
Pavla Hammela tiež chuť pracovať neopúšťa. „Je to ocenenie aj trocha záväzné a ja mám na tento rok toho veľmi veľa pripravené, takže toto je veľmi príjemný začiatok roka,“ uviedol pre TASR ocenený umelec, ktorý bude na konci roka oslavovať rovnaké okrúhliny ako profesor Šteňo.
21. ročník
Krištáľové krídlo si z 21. ročníka podujatia odniesli aj Marek Machata v kategórii filantropia, redaktorka Dagmar Mozolová (Publicistika a literatúra), Vladimír Bakeš (Hospodárstvo), dirigent Rastislav Štúr (Hudba), speváčka Celeste Buckingham (Rock pop jazz) a sochár Juraj Čutek (Výtvarné umenie).
„Krištáľové krídlo absolvovalo dlhú cestu, ktorá mala od samého začiatku svoj zmysel, mala však málo pochopenia tam, kde ho mohla mať. Preto som spokojná, že tento 21. ročník prijala verejnosť s nadšením, s pokorou, úctou a umelci vydali zo seba to najlepšie,“ povedala pre TASR autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.