Značka Jeep, ktorá v súčasnosti vyrába niekoľko modelov terénnych a športovo-úžitkových vozidiel, je jedna z mála značiek, ktorých pôvod nie je celkom zrejmý.
Existuje niekoľko teórií, kde sa vlastne označenie Jeep vzalo, pričom za najpravdepodobnejšiu sa považuje verzia, že slovo jeep vzniklo spätným prepisom z fonetického tvaru skratky GP – teda v anglickej výslovnosti dží-pí – ktorá za druhej svetovej vojny označovala ľahké vozidlo pre „general purpose“, teda čosi ako všeobecné použitie.
Americká armáda dostala v počas spomenutej vojny vyše 600 000 „džípov“, ktoré boli vyrobené dnes už neexistujúcou firmou Willys-Overlod a v jej licencii aj firmou Ford.
Firma Willys-Overlord si značku Jeep zaregistrovala ako chránenú, neskôr ale túto značku vlastnili rôzne automobilové koncerny (AMC, Chrysler, Daimler Chrysler) a dnes patrí táto značka do koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles).
Po vojne záujem o vojenské džípy rapídne klesol, ale pre ich dobré meno všestranne využiteľných vozidiel schopných jazdy aj v stredne ťažkom teréne začal o takéto vozidlá prejavovať záujem aj civilný sektor.
Prvý Jeep pre civilné využitie, označený CJ (Civilian Jeep), sa začal vyrábať už v roku 1945.
Tieto vozidlá boli cenené pre svoju robustnú konštrukciu i pohon všetkých kolies, ale ich slabina bol nedostatočný komfort pre cestujúcich.
To napokon viedlo k zastaveniu výroby modelu CJ a v roku 1987 prišiel na trh úplne nový model nazvaný Wrangler (kovboj či honec dobytka).
Na autosalóne v kalifornskom Los Angeles, ktorý sa konal v závere minulého roka, predstavila firma Jeep nový model Wrangler.
Aj najnovší Wrangler si však zachováva prvky klasického dizajnu s legendárnou prednou maskou so siedmimi zvislými štrbinami, ktorá vozidlo na prvý pohľad radí medzi džípy.
K zlepšeniu aerodynamických vlastností prispel väčší sklon predného okna, ktoré možno – tak ako u doterajších modelov – sklopiť.
Ide aj o prvý Wrangler, ktorý má dvere, kapotu a blatníky zhotovené z hliníka, čím sa znateľne znížila hmotnosť vozidla.
Po konštrukčnej stránke je vozidlo takpovediac klasika – karoséria nie je samonosná, ale je upevnená na ráme a vpredu i vzadu sú tuhé nápravy.
Wrangler sa naďalej bude dodávať v kratšej dvojdverovej verzii s celkovou dĺžkou 4 237 mm a v štvordverovej verzii dlhej 4 785 mm. Šírka auta je 1 875 mm, výška 1 868 mm.
Vďaka veľkej svetlej výške podvozku môže wrangler prebrodiť vodné toky hlboké až 76 cm. Wrangler utiahne príves s hmotnosťou až 1 600 kg.
Na pohon nového wranglera slúžia dva benzínové motory. Prvý je nový prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec s maximálnym výkonom 200 kW, druhý je osvedčený 3,6-litrový vidlicový šesťvalec Pentastar vyvíjajúci 209 kW.
Od roku 2019 by mal byť pre štvordverový wrangler k dispozícii aj trojlitrový vznetový šesťvalec, ktorého výkon je 194 kW.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.