Väčšinou sa už od detstva venujú svojej záľube, vo vyššom veku sa výrobe dekoratívnych a úžitkových predmetov venujú profesionálne.
V centre Košíc nás zaujali vkusne usporiadané drevené výrobky a výšivky.
Remeselník, milovník slovenského ľudového umenia Miloš Skovajsa nám ochotne porozprával o svojej záľube.
„V mojom rodnom kraji má vareškárstvo a výšivkárstvo tradíciu. Pre tieto remeslá je typická oblasť od Nového Mesta až po Myjavu. Umelecké rezbárstvo som si obľúbil v Bzinciach pod Javorinou, odkiaľ pochádzam. S drevom som sa naučil robiť od svojich starých rodičov, vareškárstvo patrí už od detstva k mojim záľubám,“ prezradil nám M. Skovajsa.
S nadšením sme si prezerali drevené výrobky a výšivky, medzitým sme sa od ľudového umelca dozvedeli ďalšie zaujímavosti.
„Po Nežnej revolúcii som sa začal profesionálne venovať drevu, v tom období bolo vareškárstvo ťažiskom mojej výrobnej činnosti. Začínal som s medulienkami, viečka som začal vyrábať až neskôr. Kompletné drevené sety, ktoré slúžia na naberanie medu si rýchlo získali popularitu. Dnes sú veľmi obľúbené. Sortiment drevených výrobkov som postupne rozširoval. Vo voľnom čase som vyrábal podkovičky, rapkáčiky, píšťalky a rôzne iné dekoratívne predmety,“ uviedol pán Miloš.
V ďalšej časti rozhovoru nám šikovný ľudový umelec a remeselník porozprával o svojom rodnom kraji.
„Moja rodná obec má zaujímavú históriu. Ľudia sa v Bzinciach pod Javorinou v minulosti venovali poľnohospodárstvu a remeslám. Ženy vo voľnom čase vyšívali a muži pracovali s drevom. Bzinčania často chodili na trhy do Nového Mesta nad Váhom. Bola to veľká výhoda, že naši predkovia mali kde obchodovať s remeselnými výrobkami,“ zaspomínal si Miloš Skovajsa.
Iba málokto vie, že najslávnejšou Bzinčankou je národná umelkyňa Ľudmila Riznerová Podjavorinská. Bola to výnimočná spisovateľka, ktorá sa v roku 1947 stala prvou národnou umelkyňou.
Na záver nášho rozhovoru nám pán Miloš povedal pár slov o remeslách.
„Už dávnejšie som sa presťahoval zo Bziniec do Nového Mesta nad Váhom. Nevenujem sa drevorezbárstvu tak aktívne ako v minulosti. Po Nežnej revolúcii sa remeslá obnovili, vďaka čomu má aj mladšia generácia možnosť spoznávať ľudové výrobky. Už tradične chodím na predvianočné trhy do Košíc,“ uviedol M. Skovajsa.
Vďaka vlastnej kreativite sú v tejto oblasti možnosti nevyčerpateľné. Kto rád pracuje s prírodnými materiálmi, môže sa vo voľnom čase venovať výšivkárstvu, drevorezbárstvu, prípadne iným finančne nenáročným koníčkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.