Monografia enfant terrible slovenskej výtvarnej scény Viktora Freša prináša svieži a nekonformný pohľad na tvorbu multimediálneho umelca, ktorého dosiaľ najznámejšou realizáciou je socha Pičus.
Autor knihu prvýkrát uviedol v novembri 2017 v Slovenskej národnej galérii, kde prezentoval aj limitovanú edíciu publikácie.
Texty kurátorov v knihe Viktor Frešo dopĺňa bohatý obrazový materiál, dokumentujúci Frešove maľby, konceptuálne nemateriálne, prevažne textové výstupy, fotografie a v neposlednom rade aj sochy a objekty.
Dvojjazyčná anglicko-slovenská publikácia, ktorá vyšla v Slovarte, vyniká odvážnym a originálnym prístupom v rámci grafického spracovania.
Monografia je výnimočná aj výberom a kombináciou šiestich druhov papierov.
Fotené na drevený fotoaparát
Fotograf Alan Hyža, autor ôsmich obrazových publikácií a držiteľ viacerých domácich a zahraničných ocenení, sa vo svojej novej knihe Memoria vydáva po stopách minulosti Slovenska.
„Z času na čas, keď cestujem krajinou a vidím starú budovu, zastavím sa. Zastanem a skúmam múry, dotýkam sa kameňa či starej omietky, chytám popukané trámy. Cítim storočia a hľadám ich stopy. Rozmýšľam a predstavujem si, čo všetko videli a zažili, na čo všetko poznajú odpoveď,“ hovorí autor.
Autor predstavuje Slovensko na čiernobielych fotografiách cez hrady, zámky, kaštiele, kostoly a iné architektonické pamiatky, ale aj cintoríny či časti miest.
Snímky vznikali šesť rokov a všetky boli fotené na drevený fotoaparát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.