Jesenné obdobie je obdobím zvýšeného záujmu rybárov o lov dravých druhov rýb na kaprových revíroch. Tie majú na sklonku roka zvýšený apetít a skôr v tomto období ako niekedy v lete zaberú rybárom na živú alebo umelú nástrahu.
Zatiaľ čo na pstruhových a lipňových revíroch a pri love hlavátky je lov na živú nástrahovú rybku zakázaný, na kaprových vodách je možné ešte loviť na živú alebo mŕtvu rybku, prípadne na umelé nástrahy.
Rybár nesmie loviť dravcov na rybku donesenú z iného revíru a na kaprových revíroch je možné loviť šťuky, zubáče a ďalšie dravé a všežravé druhy rýb od 16. júna do 31. januára.
Lovec si na lov dravcov môže na udicu, alebo do čereňa (lov čereňom sa považuje za lov rýb na jednu udicu) predpísaných rozmerov uloviť také druhy rýb, ktoré nie sú počas roka chránené a tiež ryby, ktoré sú už mimo ročnej doby svojej ochrany a dosiahli stanovenú najmenšiu lovnú mieru.
Napríklad hrúz škvrnitý, karas striebristý, ostriež, plotica červenooká, červenica sa môžu na lov dravca použiť celoročne a nemajú stanovenú ani najmenšiu lovnú mieru ak sa ulovili na tečúcej kaprovej vode, na ktorej je povolený lov rýb celoročne pri dodržaní druhovej ochrany rýb.
Aj jalec hlavatý môže celoročne poslúžiť na lov dravca, ale len v tom prípade, ak dosiahol najmenšiu lovnú mieru, ktorá je určená vykonávacou vyhláškou v jeho prípade na 20 cm a viac.
Každý rybár ovládajúci rybársky poriadok vie, že pred začatím lovu rýb zapisuje do záznamu čitateľne každý deň lovu s uvedením dátumu a čísla rybárskeho revíru v ktorom bude loviť.
Aj ulovené a privlastnené nástrahové ryby sa zapisujú do záznamu po ukončení lovu.
Na snímke rybár na sútoku riek Ondavky a Ondavy pri love nástrahových rybiek – plotíc na lov šťuky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.