Vo štvrtom zväzku Brehmovho života zvierat, ktorý vyšiel na Slovensku v roku 1971, je bobor opisovaný, že žije v pároch, „len vo veľmi pokojných krajoch v malých rodinách“.
„V Európe sa vyskytuje už len na niekoľkých miestach“.
Na strednom úseku Labe v Nemecku v roku 1939 tu žilo 330 bobrov, po roku 1945 z nich veľa malo uhynúť aj od tuberkulózy.
Našťastie rušné predvojnové a vojnové časy dávno pominuli a po mnohých desiatkach rokov sa bobor udomácnil v celej Európe. Nevadí mu častejší ruch pri vode, dokonca ho je často vidieť aj počas dňa.
Bobor je veľkým európskym vodným hlodavcom a jeho hmotnosť môže dosahovať 20 až 30 kg. Môže sa dožiť 20 aj viac rokov života.
Neobľubuje mäso rýb, skôr sa špecializuje na dreviny v okolí vodných tokov, ktoré dokáže veľmi rýchlo zvaliť väčšinou na stranu smerom na vodnú hladinu potoka alebo rieky.
Výskyt tohto v minulosti aj u nás vzácneho živočícha naberá v niektorých oblastiach úroveň kalamitného premnoženia najmä na menších vodných tokoch v oblastiach napríklad severovýchodného Slovenska, kde predsa len rybárom a rybám vadia zručne zhotovené bobrie hrádze, ktoré žiadna ryba nemá šancu prekonať a ktoré dokáže bobor vybudovať v krátkom čase.
Na snímkach úsek rieky Ondavka v marci a novembri 2017 s pováľanými drevinami, ktoré bobor umne položil do vody.
Rybám zatiaľ padnuté stromy nevadia, ale vzdutie vody spôsobené prekážkami vo vode môže mať negatívne vplyvy na zvýšenú eróziu brehov, ako to dokladá jeden zo záberov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.