KOŠICE. Vlaňajší rok 2017 hodnotí riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič pozitívne.
Divadlo má za sebou desať premiér, návštevnosť a aj tržby opäť vzrástli, viacerým hrám sa dostalo uznania od kritikov.
Ocenenie i nominácie
Úspešne reprezentovalo najmä tanečné predstavenie Denník Anny Frankovej z tvorivej dielne tandemu Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková.

Hra získala prestížne ocenenie Dosky 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla.
Hlavnej postavy, mladučkej Anny, sa zhostila Táňa Pauhofová a bola za to nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon.
V kategórii Mimoriadny počin v oblasti operného divadla zase o prvenstvo zabojovala inscenácia opernej prvotiny Richarda Wagnera Víly.
Košické divadlo nevystupovalo len na svojom domácom javisku, predstavilo sa v iných slovenských divadlách, v Poľsku, v Čechách i v Srbsku.
V tomto roku sa chystá viacero premiér. Vybrať z nich a odporučiť niektoré divákom je podľa Himiča náročné. Sám sa teší tomu, že v činohre uvedú štyri premiéry, z toho tri celoslovenské.
„Jedna z hier bude vychádzať z histórie Košíc a bude rozprávať príbeh Sáry Salkaházi. Zaujímavé bude sledovať – a sám som na to zvedavý – ako sa Dona Giovanniho zhostí Juraj Nvota.“
Balet pri príležitosti stého výročia vzniku prvej Česko-slovenskej republiky uvedie predstavenie Rodná zem, inšpirované Karolom Plickom, pod taktovkou Ondreja Šotha.
Práce na vzduchotechnike
Aj napriek tomu, že sa vlani hlavná historická budova divadla podrobila rekonštrukcii, podľa riaditeľa je ešte stále čo vylepšovať a modernizovať.
Himič podotýka, že zrekonštruované nebolo všetko ani na historickej budove, pri ktorej síce vlani grant z nórskych fondov výrazne pomohol, ale nestačil na kompletnú rekonštrukciu.
Divadlo sa tak chce uchádzať aj o financie v ďalších projektoch.
Návštevníci sa pamätajú aj na haváriu zastaranej vzduchotechniky. Kvôli nej hrozilo, že sa v zimných mesiacoch nebude niekoľko týždňov v historickej budove hrať. Chyba bola dočasne odstránená.
Riaditeľ hovorí, že počas leta bude pravdepodobne celé technologické zariadenie vymenené.
„Za svoju veľkú výzvu do budúcna považujem rekonštrukciu priestorov umeleckých dielní na Južnej triede, ktoré sú vo vyslovene zlom technickom stave. Budova bola postavená ešte v 50. rokoch minulého storočia a okrem zateplenia okien sa do nej nijako výrazne neinvestovalo.“
Nástup na misiu
Košické divadlo sa minulý rok stalo súčasťou medzinárodného projektu – festivalu umenia Trans/Misie.
Poľský Rzeszów, slovenské Košice, česká Ostrava, maďarský Debrecín, ukrajinský Ľvov a litovský Panevežys budú dejiskom tohto projektu.
Festival sa po prvý raz uskutoční tento rok na prelome augusta a septembra v Rzeszówe.
Za nosnú tému si Poliaci zvolili 100. výročie zániku rakúsko-uhorskej monarchie. Akcia by mala každý rok putovať z mesta do mesta a teda zo štátu do štátu.
V roku 2019 by tak festival mohli hostiť Košice. O jeho usporiadanie sa chcú uchádzať s témou pádu železnej opony, od ktorej v tom čase uplynie 30 rokov.
Podoba festivalu by mala byť podľa riaditeľa širšia ako divadlo a dokonca širšia ako umenie.
„Skôr by to malo byť tvorivé a intelektuálne stretnutie, vhodný výraz na to je platforma. Niečo, kde sa nájdu spoločné témy a tie vygenerujú výsledok a to nielen divadelný, ale umelecký v širšom ponímaní, ako výstavy, performance, nové médiá.“
Dobré tituly
A čo by riaditeľ do nového roka poprial zamestnancom divadla?
„Kolegom by som prial samé dobré tituly, aby v nich našli dobré postavy ušité na nich a ktoré budú robiť radi. Nie vždy sa to totiž v divadle môže a musí podariť, ale herec je trpezlivý tvor a vie, že s každou postavou, aj keď ju nerobí rád, rastie jeho umelecká kvalita.“
Divákom zase želá, aby sa im, opäť ako v roku 2017 v divadle páčilo, čo sa ukázalo aj na vyššej návštevnosti.
„Snažíme sa im priniesť nielen našu produkciu, ale tiež zaujímavých hostí. Nebránime sa tomu ani v tomto roku, pripravené máme tri hosťovania – zo Slovenska i zahraničia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.