VÝCHOD. Nový grafikon a načasovanie dvoch nočných vlakov z Prahy do Košíc mnohí východniari kritizuj.
Problém majú najmä cestujúci pokračujúci z Košíc do Trebišova, Michaloviec, Humenného, Medzilaboriec alebo Sniny.
Tí môžu využiť dva spoje – buď ísť priamo jedným vlakom, alebo ísť skorším vlakom a v Košiciach počkať na príchod druhého vlaku.
„Niektoré zmeny sa mi javia ako nezmyselné. Z Prahy do Košíc jazdia v doterajšom grafikone dva nočné vlaky s lôžkovými a ležadlovými vozňami. Vlak EEN 445 s odchodom z Prahy o 22. hodine končí svoju jazdu v Košiciach o 7.41 hodine. Vlak EN 443 s odchodom z Prahy o 23.09 ide až do Humenného (príchod do Košíc 08:39, odchod smer Humenné 09:01),“ opisuje doterajšiu prax sťažovateľ Pavol Kumičák.
Podľa nového grafikonu platného od 10. decembra vlak EN 443 odchádza z Prahy o 22.19 a pokračuje smer Humenné s odchodom z Košíc o 9.01 hodine. Vlak EN 445 s odchodom z Prahy o 23.39 h. končí v Košiciach o 9.08 hodine.
„Nepochopiteľná je nenadväznosť odchodu prvého vlaku z Košíc smerom do Humenného (9.01) vzhľadom na príchod druhého vlaku z Prahy do Košíc o 9.08 hodine. Teda vlak EN 443 odchádza z Košíc smerom do Humenného len 7 minút pred príchodom vlaku EN 445 do Košíc. Pritom ďalší prípoj ide až o dve hodiny. Prestup z vlaku EN 445 na vlak EN 443 v Košiciach tak nie je možný a všetci cestujúci, ktorí cestujú ďalej než do Košíc musia cestovať buď prvým vlakom, alebo v Košiciach čakať dve hodiny (do 11.01 hod.) na ďalší spoj. Cesta vlakom EN 445 z Prahy do Humenného teda bude trvať 12 hodín 54 minút s príchodom do Humenného až o 12.33,“ dopĺňa Kumičák.
Zároveň dodáva, že oba vlaky využívajú aj cestujúci z Liptova, Spiša, Košíc, Prešova a priľahlých oblastí.
„Kapacita lôžkovej a ležadlovej časti priameho vlaku EN 443 je tak zaplnená veľmi rýchlo, pričom v doterajšom grafikone mali obyvatelia východného Slovenska možnosť využiť lôžka/ležadlá v oboch vlakoch. Táto možnosť už v súčasnom grafikone chýba.“
ZSSK: Počítame so zmenou
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tvrdí, že sa touto sťažnosťou zaoberala a preverila ju. Sťažovateľovi dokonca poslali aj stanovisko, ktoré sa nemení.
„Vzhľadom na skutočnosť, že u partnerského dopravcu České dráhy (ČD) si Ministerstvo dopravy ČR objednalo znížený objem dopravných služieb v nočnej dobe, pristúpili sme k výraznému obmedzeniu vedenia vlaku EN 444/445 len na 151 krát ročne. Tento vlak takto napĺňa v podstate úlohu tzv. posilového spojenia v termínoch najväčšieho prepravného dopytu (sviatky, voľné dni a pod.). Vlak je určený predovšetkým pre cestujúcich do oblasti Liptova a Tatier, čomu bol prispôsobený príchod do uvedených staníc,“ vysvetľuje riaditeľ odboru komunikácie a hovorca Železničnej spoločnosti Tomáš Kováč.
„Cestujúcim v smere do Humenného odporúčame využiť primárne vlak EN 442/443 Praha – Humenné, ktorý je vedený na dennej báze.“
Kováč pokračuje, že tým reagovali na požiadavky Ministerstva dopravy a výstavby SR a na znížený dopyt zo strany cestujúcich.
Odvoláva sa aj na štúdiu linky Košice – Praha, ktorá naznačovala ponechanie len jedného nočného vlaku na tejto linke.
„Neustále analyzujeme dopyt po nočnej doprave. Štatistiky za rok 2017 ukazujú zastavenie poklesu cestujúcich, či mierny nárast. Preto budeme presadzovať do budúcna opätovné vedenie dvoch nočných vlakov denne. Pre cestovný poriadok 2018/2019 pripravujeme nový koncept nočnej dopravy, v ktorom predbežne počítame so skorším príchodom nočného vlaku EN 443 do Humenného,“ uzavrel T. Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.