Niektoré majú štyridsať aj viac rokov. Dialógy by sme mohli aj dabovať, tak dobre ich ovládame. Niekedy aj reptáme, že idú v televízii každé Vianoce.
No v konečnom dôsledku každý z nás má minimálne jednu obľúbenú pasáž, na ktorú sa teší a napokon si československú filmovú klasiku naozaj vychutná.
Dianie v zákulisí však bolo niekedy rovnako zaujímavé, ako na plátne.
S tebou mě baví svět (rok 1982)
– Rolu Kateřiny Horákovej písala Marie Poledňáková priamo na telo Jane Šulcovej.

– Na film bol schválený rozpočet 3,9 milióna korún, no náklady sa napokon vyšvihli až na 4,3 milióna. Tvorcovia, vrátane režisérky, preto dostali pokutu.
– Lukáš Pelánek – predstaviteľ Matýska – sa až ako sedemročný od svojej mamy dozvedel, že je veľká hviezda obľúbenej komédie.
– Špeciálnu choreografiu pre pieseň Sladké mámení vymyslela Zdena Studenková – Gábina Bednářová a keďže sa tanec ujal, prevzala ho aj skutočná interpretka piesne Helena Vondráčková.
– Po natočení scény, keď ide Dášenka v snehu v „bačkůr- kách“, malá herečka Zuzana Gutheisová ochorela a musela brať antibiotiká.
– V scéne, keď Pepa utiera synovi Pepinovi zadok vetvičkou zo smreku, to nebola hraná scéna, ale herec naozaj použil ihličnan a tak chlapča plač nehralo.
– Produkčný filmu bol Jan Balzer – manžel herečky Elišky Balzerovej, ktorá hrala Dášenkinu mamu a dokonca aj on si v snímke zahral. Stvárnil pacienta na rehabilitácii, s ktorým cvičí sestrička – práve jeho manželka.
– Aj keď Pepino a Dášenka prežívali vo filme detskú lásku, ich hereckí predstavitelia sa v skutočnosti neznášali. Mimo záberu spolu nemohli byť pohromade, inak sa spolu hneď bili.
– Pri širokom zábere na čln, v ktorom s deťmi schádza kopec Július Satinský, je vidieť ťažné lano, na ktorom bola loď ukotvená.
– Detskí herci dostali za svoje roly tritisíc korún.
Uvidíte: 24. decembra o 20.15 hod. na Markíze
Pelíšky (rok 1999)
– Pieseň Slunečný hrob od kapely Blue Effect, ktorá bola použitá vo filme, bola za komunistov zakázaná, pretože bola venovaná Jánovi Palachovi. Obnovenú popularitu tejto piesni priniesli Pelíšky.
– Donutilov ohnivý prípitok Maršal Malinovsky nacvičovali celý deň. Keďže scéna bola nebezpečná, hercom asistovali pyrotechnici. Za Donutilom stál asistent réžie, ktorý držal horiacu sviečku a v správnej chvíli vyrobil plameň tým, že doň vystrekol lak na vlasy.
– Veta: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!“ ktorú kričí Jindřich Kraus z balkóna, nie je v knižnej predlohe filmu Hovno hoří a nebola ani v scenári. Navrhol ju režisér Jiří Krejčík, ktorý si v Pelíškoch zahral profesora Stárka a ktorý ju v roku 1968 zakričal do vrát ruských kasární.
– Scéna, keď Saša Mašlaň položí na školskej chodbe Krausovi otázku: „Hledáš někoho, soudruhu?“ a ten ho tresne palicou, sa nezaobišla bez zranenia. Jiří Kodet naozaj trafil Jaroslava Dušeka a urobil mu modrinu.
– Herci pri nakrúcaní neustále improvizovali a tak vzniklo niekoľko vydarených scén a hlášok. Stela Zázvorková len tak vypustila vetu: „A skláři nebudou mít co žrát.“ S „nabídkou kvalitního sexu“ a erotickou predohrou so skleneným ťažidlom prišiel sám od seba J. Dušek. Aj scéna, keď Bolek Polívka zapichne horiacu prskavku do vlasov svojej švagrinej, bola jeho momentálnym nápadom.
– Scenár filmu sa prepisoval celkom osemkrát a päť rokov trvalo, kým sa zohnali potrebné financie.
– Režisér Jan Hřebejk ponúkol Emílii Vášáryovej rolu a dal jej scenár ešte v roku 1996, no potom jej producent povedal, že je to s filmom nahnuté kvôli problémom s financiami. Emília povedala, že v tom chce hrať a je jej jedno, aký bude honorár a že môže hrať aj zadarmo.
Uvidíte: 24. decembra o 22.10 hod. na ČT 1
Pacho hybský zbojník (rok 1975)
– Natáčalo sa aj v rímsko-katolíckom kostole v obci Brezovica, ktorý je zapísaný medzi pamiatkami UNESCO.
– Počas filmovačky udreli horúčavy, teplomer dosahoval hodnoty 32 až 35 stupňov a štáb aj herci boli poriadne unavení.
– Krásne zábery vznikali v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove a Červenom Kameni.
– Ida Rapaičová (grófka Erdödy) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť – z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči.
– Na tvorbe scenára spolupracovali aj Milan Lasica a Július Satinský, ale keďže práve vtedy mali od komunistov zákaz verejného vystupovania, nemohli byť ani len uvedení v titulkoch filmu.
– Satinský mal pôvodne hrať jedného zo zbojníkov, no ani to mu papaláši nedovolili, ale napriek tomu ho vo filme aspoň počuť. Predaboval malú postavu Jožka – liptovského murára u Márie Terézie, ktorého hral Jozef Majerčík.
Uvidíte: 26. decembra o 17.10 hod na Markíze
Jak utopit doktora Mráčka (rok 1974)
– Dva veľké kapre v akváriu docentky Mráčkovej, na ktoré sa premenili Libuše Šafránková a František Filipovský, vodil rekvizitár presne podľa pokynov režiséra ako bábky na vlasci.
– Voda, do ktorej herci vchádzali, bola vždy ohrievaná, aby neprechladli.
– Bazén na podvodné scény postavili vo filmových ateliéroch tak, že na konci mal voľný priestor s prepadom vody a architekt postavil okolo toho dekoráciu pivnice. Kamera všetko snímala v rovine hladiny, čím sa stratil pri správnom nasvietení rozdiel medzi suchou a mokrou polovicou schodiska.
– Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann, bola použitá na strieborno natretá duša z futbalovej lopty. Miloš Kopecký doň vchádza dekoráciou vrchného rámu umývadla a následne sa šmykľavkou zvezie mimo záberu.
– Pieseň Znala panna pána je posledný duet Heleny Vondráčkovej a Václava Neckářa.
Uvidíte: 26. decembra, o 21.25 hod na ČT 1
Marečku, podejte mi pero (rok 1976)
– Mesto Humpolec, do ktorého sa vo filme odsťahoval Hliník, zvolili scenáristi Svěrák a Smoljak preto, lebo scenár písali na chalupe blízko tohto mesta.
– V septembri 2002 v Humpolci neexistujúcej postave Hliníka slávnostne odhalili pamätnú dosku, na ktorej je nápis: Svojmu najslávnejšiemu prisťahovalcovi Hliníkovi vďační spoluobčania.“
– Správny preklad slávnej vety „Hujere, jděte si po svejch!“ do rumunčiny je „Hujer, Vezi-ți de treaba ta“. Filmový preklad „Metelescu Blescu“ je, samozrejme, autormi vymyslený a ide o reálne rumunské priezviská, ktoré sú staré viac ako päťsto rokov.
– Už pri písaní scenára mali autori jasno v tom, že Kroupu staršieho bude hrať Jiří Sovák a tak mu postavu napísali priamo na mieru.
– Filmového syna Kroupu mladšieho hrá Jiří Schmitzer – skutočný Sovákov syn.
– V triede namiesto portrétu prezidenta visí Jan Amos Komenský a to preto, lebo podľa straníckeho vedenia by utrpela dôstojnosť najvyššieho súdruha, keby sa v jeho prítomnosti diváci smiali.
Uvidíte: 30. decembra o 14.15 na Markize
Neberte nám princeznú (rok 1980)
– Režisér raz tak nakričal na deti, čo hrali vo filme, že sa až rozplakali. Dôvod bol ten, že predčasne zjedli rožky a on kričal: „S čím teraz budeme hrať!?“
– Marie Rottrová vraj prijala rolu matky hlavne preto, že sa jej strašne páčila muzika Deža Ursínyho.
– Muzikál mal byť len jednou časťou z cyklu siedmich televíznych muzikálov na motívy klasických rozprávok, ale nakoniec z ostatných námetov vznikla už len televízna inscenácia s pesničkami Nebojsa.
– Názov Neberte nám princeznú vznikol tak trochu na protest. Vtedy autorov v televízii zarazili rôzne zákazy – napríklad spomínať princezné a zvony – vraj evokovali feudalizmus a kostoly.
– Vytvorenie povestného účesu s korálikmi trvalo tri hodiny a Marika Gombitová kvôli tomu musela vstávať o štvrtej ráno.
Uvidíte: 1. januára, o 12.00 hod na Jednotke
Vedeli ste, že...
Jak vytrhnout velrybě stoličku
– k natočeniu filmu Poledňákovú inšpiroval vlastný syn, ktorý jej ako osemročný zháňal manželov a sebe otecka?
– Tomáš Holý, ktorý hral Vaška, zmenil svojím herectvom žáner filmu? Samotná režisérka chcela natočiť skôr drámu.
– v scénach na svahu nestojí na lyžiar Tomáš Holý, ale dablér?
– scéna s obaľovaním rezňov vznikla na „prvú dobrú“? Malý Tomáš sa tak započúval do nahrávky o horolezcoch, že sa scéna natočila, ani nevedel ako
Uvidíte: 27. decembra na Markíze o 17.10 hod
Jak dostat tatínka do polepšovny
– Vaškova filmová mama, herečka Jana Preissová, bola počas nakrúcania tehotná.
– režisérka Marie Poledňáková počas vzniku filmu dostala angínu. Na pľaci riadila práce aj s horúčkami, malý Tomáš Holý s ňou tak súcítil, že sa nakoniec všetky scény z týchto dní museli pretočiť, pretože mu to nešlo.
– pád Ľuboša zo skaly nebol v scenári. Pieskovec po daždi nebol dostatočne pevný a hercovi sa odtrhol chyt. Našťastie ho profesionálny horolezec pod skalou dostatočne dobre istil. František Němec vyviazol len s odreninami.
Uvidíte: 26. decembra na ČT 1 o 17.20 hod.
Na samotě u lesa
– komunisti nechceli Jiřímu Menzlovi povoliť, aby do hlavnej úlohy obsadil Jozefa Kemra. Dôvodom bola jeho hlboká viera v Boha, ktorou sa ani netajil. Menzel napokon argumentoval, že žiadny iný herec nevie kosiť trávu kosou.
– filmový mlyn si zahrali tri rôzne mlyny. V jednom sa natáčal interiér, v druhom exteriér a z tretieho bolo použité mlynské koleso.
– z verzie filmu, ktorá sa vysielala pred rokom 1989, boli vystrihnuté scény s Janom Třískom. Komunistom totiž nevyhovoval jeho názor proti nim.
Uvidíte: 25. decembra na ČT 1 o 21.35 hod.
Vrchní prchni
– facka, ktorú dala Libuše Šafránková (Vránová) Josefovi Abrhámovi (Vrána), keď ho príde predstaviť Zdeněk Svěrák (Pařízek) ako inžiniera Králika, nebola vôbec v scenári.
– Josef Abrhám a Libuše Šafránková, ktorí vo filme stvárnili manželský pár, boli aj v skutočnosti manželia.
– prípad, keď v reštauráciách vyvádzal falošný vrchný, sa naozaj stal. Bolo to v Anglicku krátko po 2. svetovej vojne. Muž, ktorý pracoval ako čašník, prišiel o prácu a tak sa pomstil.
Uvidíte: 27. decembra na Prime o 20.30 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.