Korzár logo Korzár

Čo sa dialo pri nakrúcaní legendárnych filmov. Budú aj cez sviatky

Československá filmová klasika nás pobaví každé Vianoce.

Pelíšky.Pelíšky. (Zdroj: archív)

Niektoré majú štyridsať aj viac rokov. Dialógy by sme mohli aj dabovať, tak dobre ich ovládame. Niekedy aj reptáme, že idú v televízii každé Vianoce.

No v konečnom dôsledku každý z nás má minimálne jednu obľúbenú pasáž, na ktorú sa teší a napokon si československú filmovú klasiku naozaj vychutná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v zákulisí však bolo niekedy rovnako zaujímavé, ako na plátne.

S tebou mě baví svět (rok 1982)

– Rolu Kateřiny Horákovej písala Marie Poledňáková priamo na telo Jane Šulcovej.

Prečítajte si tiež: Klasické filmové rozprávky nesmú pri vianočnom stromčeku chýbať Čítajte 

– Na film bol schválený rozpočet 3,9 milióna korún, no náklady sa napokon vyšvihli až na 4,3 milióna. Tvorcovia, vrátane režisérky, preto dostali pokutu.

SkryťVypnúť reklamu

– Lukáš Pelánek – predstaviteľ Matýska – sa až ako sedemročný od svojej mamy dozvedel, že je veľká hviezda obľúbenej komédie.

– Špeciálnu choreografiu pre pieseň Sladké mámení vymyslela Zdena Studenková – Gábina Bednářová a keďže sa tanec ujal, prevzala ho aj skutočná interpretka piesne Helena Vondráčková.

– Po natočení scény, keď ide Dášenka v snehu v „bačkůr- kách“, malá herečka Zuzana Gutheisová ochorela a musela brať antibiotiká.

– V scéne, keď Pepa utiera synovi Pepinovi zadok vetvičkou zo smreku, to nebola hraná scéna, ale herec naozaj použil ihličnan a tak chlapča plač nehralo.

– Produkčný filmu bol Jan Balzer – manžel herečky Elišky Balzerovej, ktorá hrala Dášenkinu mamu a dokonca aj on si v snímke zahral. Stvárnil pacienta na rehabilitácii, s ktorým cvičí sestrička – práve jeho manželka.

SkryťVypnúť reklamu

– Aj keď Pepino a Dášenka prežívali vo filme detskú lásku, ich hereckí predstavitelia sa v skutočnosti neznášali. Mimo záberu spolu nemohli byť pohromade, inak sa spolu hneď bili.

– Pri širokom zábere na čln, v ktorom s deťmi schádza kopec Július Satinský, je vidieť ťažné lano, na ktorom bola loď ukotvená.

– Detskí herci dostali za svoje roly tritisíc korún.

Uvidíte: 24. decembra o 20.15 hod. na Markíze

Pelíšky (rok 1999)

– Pieseň Slunečný hrob od kapely Blue Effect, ktorá bola použitá vo filme, bola za komunistov zakázaná, pretože bola venovaná Jánovi Palachovi. Obnovenú popularitu tejto piesni priniesli Pelíšky.

– Donutilov ohnivý prípitok Maršal Malinovsky nacvičovali celý deň. Keďže scéna bola nebezpečná, hercom asistovali pyrotechnici. Za Donutilom stál asistent réžie, ktorý držal horiacu sviečku a v správnej chvíli vyrobil plameň tým, že doň vystrekol lak na vlasy.

SkryťVypnúť reklamu

– Veta: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!“ ktorú kričí Jindřich Kraus z balkóna, nie je v knižnej predlohe filmu Hovno hoří a nebola ani v scenári. Navrhol ju režisér Jiří Krejčík, ktorý si v Pelíškoch zahral profesora Stárka a ktorý ju v roku 1968 zakričal do vrát ruských kasární.

– Scéna, keď Saša Mašlaň položí na školskej chodbe Krausovi otázku: „Hledáš někoho, soudruhu?“ a ten ho tresne palicou, sa nezaobišla bez zranenia. Jiří Kodet naozaj trafil Jaroslava Dušeka a urobil mu modrinu.

– Herci pri nakrúcaní neustále improvizovali a tak vzniklo niekoľko vydarených scén a hlášok. Stela Zázvorková len tak vypustila vetu: „A skláři nebudou mít co žrát.“ S „nabídkou kvalitního sexu“ a erotickou predohrou so skleneným ťažidlom prišiel sám od seba J. Dušek. Aj scéna, keď Bolek Polívka zapichne horiacu prskavku do vlasov svojej švagrinej, bola jeho momentálnym nápadom.

– Scenár filmu sa prepisoval celkom osemkrát a päť rokov trvalo, kým sa zohnali potrebné financie.

– Režisér Jan Hřebejk ponúkol Emílii Vášáryovej rolu a dal jej scenár ešte v roku 1996, no potom jej producent povedal, že je to s filmom nahnuté kvôli problémom s financiami. Emília povedala, že v tom chce hrať a je jej jedno, aký bude honorár a že môže hrať aj zadarmo.

Uvidíte: 24. decembra o 22.10 hod. na ČT 1

Pacho hybský zbojník (rok 1975)

– Natáčalo sa aj v rímsko-katolíckom kostole v obci Brezovica, ktorý je zapísaný medzi pamiatkami UNESCO.

– Počas filmovačky udreli horúčavy, teplomer dosahoval hodnoty 32 až 35 stupňov a štáb aj herci boli poriadne unavení.

– Krásne zábery vznikali v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove a Červenom Kameni.

– Ida Rapaičová (grófka Erdödy) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť – z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči.

– Na tvorbe scenára spolupracovali aj Milan Lasica a Július Satinský, ale keďže práve vtedy mali od komunistov zákaz verejného vystupovania, nemohli byť ani len uvedení v titulkoch filmu.

– Satinský mal pôvodne hrať jedného zo zbojníkov, no ani to mu papaláši nedovolili, ale napriek tomu ho vo filme aspoň počuť. Predaboval malú postavu Jožka – liptovského murára u Márie Terézie, ktorého hral Jozef Majerčík.

Uvidíte: 26. decembra o 17.10 hod na Markíze

Jak utopit doktora Mráčka (rok 1974)

– Dva veľké kapre v akváriu docentky Mráčkovej, na ktoré sa premenili Libuše Šafránková a František Filipovský, vodil rekvizitár presne podľa pokynov režiséra ako bábky na vlasci.

– Voda, do ktorej herci vchádzali, bola vždy ohrievaná, aby neprechladli.

– Bazén na podvodné scény postavili vo filmových ateliéroch tak, že na konci mal voľný priestor s prepadom vody a architekt postavil okolo toho dekoráciu pivnice. Kamera všetko snímala v rovine hladiny, čím sa stratil pri správnom nasvietení rozdiel medzi suchou a mokrou polovicou schodiska.

– Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann, bola použitá na strieborno natretá duša z futbalovej lopty. Miloš Kopecký doň vchádza dekoráciou vrchného rámu umývadla a následne sa šmykľavkou zvezie mimo záberu.

– Pieseň Znala panna pána je posledný duet Heleny Vondráčkovej a Václava Neckářa.

Uvidíte: 26. decembra, o 21.25 hod na ČT 1

Marečku, podejte mi pero (rok 1976)

– Mesto Humpolec, do ktorého sa vo filme odsťahoval Hliník, zvolili scenáristi Svěrák a Smoljak preto, lebo scenár písali na chalupe blízko tohto mesta.

– V septembri 2002 v Humpolci neexistujúcej postave Hliníka slávnostne odhalili pamätnú dosku, na ktorej je nápis: Svojmu najslávnejšiemu prisťahovalcovi Hliníkovi vďační spoluobčania.“

– Správny preklad slávnej vety „Hujere, jděte si po svejch!“ do rumunčiny je „Hujer, Vezi-ți de treaba ta“. Filmový preklad „Metelescu Blescu“ je, samozrejme, autormi vymyslený a ide o reálne rumunské priezviská, ktoré sú staré viac ako päťsto rokov.

– Už pri písaní scenára mali autori jasno v tom, že Kroupu staršieho bude hrať Jiří Sovák a tak mu postavu napísali priamo na mieru.

– Filmového syna Kroupu mladšieho hrá Jiří Schmitzer – skutočný Sovákov syn.

– V triede namiesto portrétu prezidenta visí Jan Amos Komenský a to preto, lebo podľa straníckeho vedenia by utrpela dôstojnosť najvyššieho súdruha, keby sa v jeho prítomnosti diváci smiali.

Uvidíte: 30. decembra o 14.15 na Markize

Neberte nám princeznú (rok 1980)

– Režisér raz tak nakričal na deti, čo hrali vo filme, že sa až rozplakali. Dôvod bol ten, že predčasne zjedli rožky a on kričal: „S čím teraz budeme hrať!?“

– Marie Rottrová vraj prijala rolu matky hlavne preto, že sa jej strašne páčila muzika Deža Ursínyho.

– Muzikál mal byť len jednou časťou z cyklu siedmich televíznych muzikálov na motívy klasických rozprávok, ale nakoniec z ostatných námetov vznikla už len televízna inscenácia s pesničkami Nebojsa.

– Názov Neberte nám princeznú vznikol tak trochu na protest. Vtedy autorov v televízii zarazili rôzne zákazy – napríklad spomínať princezné a zvony – vraj evokovali feudalizmus a kostoly.

– Vytvorenie povestného účesu s korálikmi trvalo tri hodiny a Marika Gombitová kvôli tomu musela vstávať o štvrtej ráno.

Uvidíte: 1. januára, o 12.00 hod na Jednotke

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 011
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 850
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 437
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 059
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 637
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 033
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 142
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 809
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 671
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 125
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 866
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 588
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 033
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 142
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 809
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 671
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 125
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 866
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 588
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu