Korzár logo Korzár
Streda, 12. december, 2018 | Meniny má Otília
Nájdete nás na webe

Klasické filmové rozprávky nesmú pri stromčeku chýbať

Kde sa nakrúcali a čo sa dialo v zákulisí.

(Zdroj: archív)

Sokoliar Tomáš

Príbeh o Tomášovi, ktorý sa vedel dorozumieť so zvieratami, má už šestnásť rokov. Nakrúcalo sa na mnohých miestach Slovenska. Balador sídlil na Krásnej Hôrke a aj na Oravskom hrade.

Na Orave sa točili aj prírodné scény v okolí Hút, Veľkého Borového, Habovky a Zuberca. Koliba, kde sa Tomáš staral s otcom o kone, si stála pri obci Malatiná a chalupu, kde býval sokoliar Vagan, si filmári postavili na lúke v Súľovských skalách pri Bytči.

Okrem hľadania vhodných lokácií mali filmári najväčšie problémy so zvieratami. Tomášovým dôverníkom pôvodne mal byť plch, ale ukázal sa ako absolútne neudržateľné a nekontrolovateľné zviera. Nahradila ho kuna.

Poriadne ich potrápilo aj stádo štyridsiatich koní, ktoré nebolo kde ustajniť a tak ich deň a noc strážili poľovníci.

Uvidíte: 24. decembra, o 15.35 hod. na Jednotke

Nebojsa

V snímke z roku 1988 hrá hlavnú rolu nebojácneho drevorubača Ondra mladučký Janko Kroner a sekunduje mu Ondřej Vetchý ako zlodejíček Ferko.

Prečítajte si tiež: Čo sa dialo pri nakrúcaní legendárnych filmov. Budú aj cez sviatky

Zakliatu princeznú stvárnila Zuzana Skopálová a Ondrovho otca zasa legendárny herec Karol Machata. Keby ste sa chceli vydať po stopách obľúbenej filmovej rozprávky, môžete zamieriť napríklad do obce Kuželov na južnej Morave.

Ondrova cesta za hľadaním strachu viedla aj Vysokými Tatrami. Nakrúcalo sa nad Popradským plesom aj v blízkosti Tatranskej magistrály.

Spoznať uličky bratislavského Starého Mesta nebude jednoduché, lebo filmári pozadie.

Uvidíte: 24. decembra, o 11.40 hod. na Markíze

Načítavám video...

Princezná so zlatou hviezdou

Český hrad Kokořín a zámok Průhonice boli miesta, kde vznikla jedna z najväčších rozprávkových klasík. Nakrúcanie sprevádzalo mnoho vtipných aj vážnych momentov.

František Smolík ako kráľ Hostivít prišiel takmer o oko vďaka svojej filmovej dcére.

Keď ho Marie Kyselková prišla ráno pozdraviť, takmer mu korunkou vypichla oko.

V scéne, kde páni Theodor Pištěk, Eduard Kohout a Stanislav Neumann majú v kuchyni maškrtiť šľahačku, sa herci akosi pozabudli a oblizovali ju tak dlho, až im musel režisér vynadať, inak by im šľahačka na nakrúcanie nezostala.

Martin Růžek v úlohe kráľa Kazisvěta pred natáčaním šermiarskej scény nikdy nedržal meč v ruke.

Uvidíte: 24. decembra o 15.20 na Markíze

Načítavám video...

Mrázik

Za prekrásnou zimou museli tvorcovia Mrázika odísť až za polárny kruh na polostrov Kola. Herci teda skutočne mrzli a ani gram snehu nie je umelý, ako to býva v mnohých moderných rozprávkach.

To, že namiesto jabĺk sa hrýzlo do cibule a že Baba Jaga bola vlastne chlap sa vie už roky

. No vedeli ste, že Nastenka mala v čase nakrúcania len štrnásť rokov?

Filmový bozk s Ivanom bol jej prvý bozk aj v skutočnosti. A ako to bolo s orechmi a škaredou Marfou? Žiadne triky, herečka Inna Čurikovová je naozaj schopná takto rozbíjať orechy.

Tie boli jedno z mála jedál, ktoré si mohli herci aj dať, jedlo z hostiny totiž bolo natreté petrolejom, aby z neho herci, ktorí boli pri opakovaných záberoch neujedali.

Uvidíte: 24. decembra, o 18.30 hod. na Markíze

Načítavám video...

Tretí princ

Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová či Jiří Bartoška, to je hviezdne obsadenie českej rozprávky Tretí princ. Vznikla pred tridsiatimi piatimi rokmi a exteriéry sa nakrúcali v krásnych Adrpašsko-teplických skalách.

Pavel Trávníček, ktorý si zahral dvoch princov naraz, sa tu po skalách aj naozaj naučil liezť. Našťastie sa táto skúsenosť zaobišla bez ujmy.

Keď si rozprávku pozriete, skúste si predstaviť v hlavnej úlohe červenovlásku Zoru Jandovú, tá totiž bola v najužšom výbere spoločne s Libušou Šafránkovou, ktorá napokon úlohu dostala.

Uvidíte: 24. decembra, o 9.50 hod na Jojke

Načítavám video...

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Nie všetky natáčania sú prechádzkou ružovou záhradou. Svoje by o tom vedela rozprávať aj Michaela Kuklová, ktorá stvárnila Jasněnku.

Dodnes má vraj takú traumu z nakrúcania, že ju ešte ani nepustila svojmu synovi. V scéne, kde ju Helena Růžičková fackuje črievičkami, má rozseknutú peru a modriny.

Slzy teda nemusela vôbec predstierať. Počas nakrúcania ju trafila odkopnutá lebka do hlavy, porezala si nohu a počas scén vo výškach trpela závratmi.

Potrápil sa aj štáb, keďže všetku techniku museli vynášať do Jizerských hôr.

Uvidíte 24. decembra, o 14.00 hod. na Jojke

Načítavám video...

Tri oriešky pre Popolušku

Najkrajšie scény rozprávky Tri oriešky pre Popolušku vznikali v Plzenskom kraji. V okrese Klatovy leží mesto Švihov, v ktorého blízkosti stojí gotický vodný hrad.

Práve ten vo filme predstavoval statok, na ktorom žila Popoluška s macochou a so sestrou Dorou. Natáčalo sa v okolí Švihova, ale aj v Nemecku.

Zámok Moritzburg je dodnes priam pútnickým miestom fanúšikov tejto rozprávky. Filmárom počasie príliš neprialo, a tak sneh museli zvážať nákladné autá a ďalej bol rozprašovaný špeciálnou technikou.

Našťastie aspoň herci aj zvieratá spolupracovali, ako bolo potrebné, aj keď si to občas vyžadovalo od režiséra Václava Vorlíčka poriadny um. Aby sova Rozárka žmurkala „na povel“, šteklil ju steblom trávy pod chvostom.

Uvidíte: 24. decembra, o 19.00 hod. na Jojke

Traja veteráni

Vo svojom poslednom dokončenom filme sa Oldřich Lipský vracia k rozprávkam. V príbehu o troch vojnových vyslúžilcoch nájdete veľa humoru a hravosti.

Dospelých pobavia dialógy, deti zase dlhokánsky nos princeznej Bosany, ktorú stvárnila Vida Skalská-Neuwirthová.

Musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní, lebo tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Ovládali ho dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky.

Filmovalo sa v Prahe, na Křivoklátě a v lome pri Koněpruských jaskyniach. Hradby sa nachádzajú v Nymburku. V Nemecku sa natáčalo v Quedlinburgu.

Uvidíte: 24. decembra, o 14.05 hod. na ČT 1

Z pekla štěstí

Rozprávka Zdeňka Trošku vznikla na hrade Telč a použili v nej aj dobové predmety, ktoré sú súčasťou výstav na hrade. Na hrade všetkým vládla princezná Eufrozína v podaní Sabiny Laurinovej.

Tá ale nemá na natáčanie tejto rozprávky príjemné spomienky. Pri scéne, kde uteká zo zámku, si totiž prepichla nohu kopijou. Musela ísť na tetanovku. V studenej pivnici zase prechladla a potom si pricvikla nerv v chrbtici.

Rozprávkové neboli ani bozky. Väčšina sa tak ako boje s drakom konali na zelenom pozadí a herci hrali „doprázdna“. Všetko bolo následne dorobené na počítači.

Uvidíte: 24. decembra, o 14.20 hod. na Nove

Byl jednou jeden král

Kultová klasika bola natáčaná v ateliéroch, pri Třeboni a Jindřichovom Hradci a viaže sa k nej množstvo zaujímavostí.

Vedeli ste napríklad, že počas nakrúcania mal Vladimír Ráž, ktorý hral rybára, zlomenú ruku a chránila mu ju sadra nenápadnej telovej farby.

Nesmel si ju však namáhať, a tak vo chvíli, keď mal niesť Milenu Dvorskú v náručí cez bažiny, zasiahol člen štábu, ktorý šiel po bažine štvornožky a vlastne Milenu podopieral.

Scéna, kde sa Maruška bozkáva s rybárom, sa natočila až na desiatykrát, pretože Milena Dvorská mala vtedy 15 rokov a veľmi sa hanbila.

Uvidíte: 24.decembra, o 18.40 hod. na Nove

Popolvár najväčší na svete

Možno ani netušíte, že tento film sa natáčal aj na východnom Slovensku, konkrétne na Spišskom hrade. Filmári sa však rozložili aj na Orave, v Bernolákove či pri Zvolene, ale napríklad aj v Nemecku a Českej republike.

Klasická slovenská rozprávka rozpráva príbeh o princeznej Láskykvet (Zuzana Skopálová), ktorá miluje drahé kamene a napriek otcovmu zákazu tajne navštevuje nebezpečnú Kamennú dolinu.

Netuší, že je v nej uväznený hrôzostrašný Zemetras veličizný, ktorý sa kedysi pokúsil zmocniť jej matky.

Uvidíte: 25. decembra, o 11.45 hod. na Markíze

Soľ nad zlato

Rozprávka mala premiéru na konci februára roku 1983 a natáčala sa v Rožňave, Demänovskej ľadovej jaskyni, na hrade Červený Kameň aj v Lakšárskej Novej Vsi. Veľká časť lokácií však bola aj v Čechách.

Marušku si zahrala Libuše Šafránková, kráľa Pravoslava Karol Machata a soľného kráľa Ladislav Chudík. Soľ nad zlato nakrútená na motívy slovenskej ľudovej rozprávky patrí nesporne k našim najvýpravnejším filmovým snímkam.

Kostýmy navrhol Theodor Pištěk, držiteľ Oscara za kostýmy vo filme Amadeus.

Ak si chcete romanticky pripomenúť, že najcennejší je ľudský život a najkrajšia je láska, táto rozprávka je práve pre vás.

Uvidíte: 25. decembra, o 15.00 hod. na Markíze

Princezna ze mlejna

Zdeněk Troška sa podpísal pod mnoho rozprávok, ktoré sú spojené s vianočným obdobím. Princezna ze mlejna je jednou z nich. Natáčal ju pri Bavorove, pri Lhotskom rybníku, na zámku Dobříš či v obci Nahořany. Mlyn, ktorý sa vo filme objavuje, nie je skutočný, bol postavený len ako kulisa z polystyrénu a kartónu.

Rozprávkové maskovanie si poriadne odtrpela Yvetta Blanarovičová, ktorú na čertíka „prerábali“ každý deň dve a pol hodiny. Navyše bolo v kostýme veľmi horúco.

Svoje si vytrpeli aj Radek Valenta a Andrea Černá. Zo scény, kde Jindřich s Eliškou behajú po lese bosí, mali celé nohy dopichané. Preto si na chodidlá nalepili náplasti, no ako utekali, tie im vyletovali kade-tade.

Uvidíte: 25. decembra, o 15.40 hod. na ČT1

Kráľ Drozdia brada

Kráľ Drozdia brada je azda najslávnejšia rozprávka nakrúcaná na Oravskom hrade. Priestory väznice, jednotlivé komnaty, ale tiež sály, nádvorie a rieka Orava tečúca pod hradom, boli miestami nakrúcania mnohých scén.

Dodnes sa dajú mnohé ľahko rozoznať pri návšteve hradu.

Adriana Tarábková, dnes Romanová, si zahrala v rozprávke Kráľ Drozdia brada ako 16-ročná úlohu princeznej Anny. Zaujímavosťou je, že nakrúcanie prebiehalo v čase treskúceho mrazu.

Aj máčanie v ľadovej vode bolo autentické. Aj pre sneh je táto rozprávka priamo stvorená na vianočné obdobie.

Uvidíte: 26. decembra, o 11.40 hod na Markíze

NOVÉ, ALE NAOZAJ VYDARENÉ

Johankino tajomstvo

Pred dvoma rokmi sa objavila nová rozprávka Johankino tajomstvo. Vznikala na Zvolenskom zámku, na zámku v Bojniciach, vo vodnom mlyne Hronsek či v dedinách pri Bratislave.

Objavujú sa v nej známe tváre ako Emília Vášáryová, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Dominika Zeleníková, či speváčka Kristína.

Natáčalo sa 23 dní, 14 hodín denne, avšak kvôli vysokým horúčavám sa muselo nakrúcanie na dva dni prerušiť.

Letecké zábery vznikli pomocou dronov a technika bola naplno využitá aj pri retušovaní snímok. Dodatočne z nich totiž museli byť odstránené novodobé prvky či stavby.

Uvidíte: 26. decembra, o 17.35 hod. na Jednotke

O dvanástich mesiačikoch

Vo sfilmovanej klasike o Maruške a dobrotivých mesiačikoch zahrala celá plejáda českých hercov ako Veronika Žilková, Václav Postránecký, Miroslav Táborský, či Roman Vojtek. Rolu múdreho mesiaca Decembra stvárnil Radej Brzobohatý a bol to jeden z jeho posledných filmov.

Naviac bola to tak trochu rodinná záležitosť, lebo hudbu k filmu zložil jeho syn Ondřej.

Príbeh sa natáčal v skanzene Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydách. Hora, kde sedeli mesiačiky je len dielo filmových trikov, nakrúcali sa totiž na zelenom pozadí.

Uvidíte: 25. decembra, o 17.20 hod. na Jednotke

Traja bratia

Humor, pesničky, no predovšetkým nové spracovanie klasických rozprávok Šípková Ruženka, Červená čiapočka a O dvanástich mesiačikoch, to je rozprávka Traja bratia. Stvárnili ich Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula.

Okrem nich vo filme môžete vidieť Oldřicha Kaisera, Jiřího Lábusa, Zuzanu Norisovú, Ivanu Chýlkovú, Bolka Polívku, či Mariána Geišberga. Zuzana Norisová práve počas nakrúcania dojčila, so smiechom už mnohokrát priznala, že kým si zložitý kostým rozšnurovala a naspäť zašnurovala, muselo natáčanie počkať.

Uvidíte: 24. decembra, o 20.20 hod. na Nove

Sedem zhavranených bratov

V Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách, neďaleko poľských hraníc, sa nakrúcala rozprávka podľa predlohy Pavla Dobšinského. Hlavnú úlohu si zahrala Martha Issová, ale účinkuje v nej plejáda známych slovenských a českých hercov.

Okrem ľudí boli hviezdami aj krkavce, ktorým sa muselo prispôsobovať celé tempo. „Tu aj my, herci, musíme sklapnúť a čakať, kým sa zvieratá umúdria,“ konštatovala herečka Martha Issová.

V noci hercov strašili aj medvede, no zároveň ich naučili poriadkumilovnosti. Keď po sebe prestávali nechávať nedojedené zvyšky jedla, medvede odišli.

Uvidíte: 24. decembra, o17.15 hod. na Jednotke

Anjel Pána 2

Na pokračovanie príbehu o prefíkanom čertovi Uriášovi a nešikovnom anjelovi Petronelovi sme si museli počkať viac ako desať rokov.

Tentoraz sa podarí hlavným hrdinom odtrhnúť jablko zo stromu poznania, ktoré sa skotúľa až na Zem. Štáb sa rozložil na hrade v Ledči a v Českom Krumlove, časť lokácií bola aj na Slovensku.

Pri hľadaní jablka poznania bolo spotrebovaných neuveriteľných 750 kíl jabĺk, to pravé je však špeciálna odroda Pink Lady, ktorá sa dá bežne kúpiť v obchode. Môžete ho mať aj na vašom štedrovečernom stole.

Uvidíte: 24. decembra, o 19.00 hod. na Jednotke

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo majú študovať naše deti, aby si v budúcnosti našli prácu?
 2. Hovoriaci prekladač reči do vrecka Langie - až 52 jazykov!
 3. Platbami kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 4. Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?
 5. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie
 6. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 7. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 8. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 9. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 10. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 1. Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?
 2. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie
 3. Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 4. Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou
 5. Move in immediately, if you feel like it
 6. Predaj poistenia motorových vozidiel cez web rastie a bude rásť
 7. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur
 8. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 9. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 10. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 1. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 17 776
 2. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 15 000
 3. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 10 260
 4. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie 9 172
 5. Na školách potrebujeme kontroverznejšie témy. Byť ticho nepomáha 7 844
 6. Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze 7 702
 7. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre 7 271
 8. Liek na obezitu v reklamách nenájdete 5 985
 9. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne 5 839
 10. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur 5 713

Téma: Vianoce


Neprehliadnite tiež

Hlinka nedosadí syna za vicestarostu košického Juhu

Starostovho potomka nepustili do komisie, v ktorej si želal pôsobiť.

Mestskí policajti zachránili stratenému mužovi život

Záchrana prišla v hodine dvanástej.

Sebastiano Vadala priznal vinu, za prečiny z lásky má zaplatiť

Voči rozsudku trebišovského súdu sa prokurátor odvolal. Chce väzenie.

Starosta Sídliska Ťahanovce sa pri preberaní úradu neubránil slzám

Poslanci sa chystajú na Ihnátovu premiéru vo funkcii dozrieť.

Michalovce už mnohí odpisovali. V závere jesene chytili skvelú formu

Štyria hráči končia, na posilách sa pracuje.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Británii sa môže rozpadnúť vláda, problémom je brexit

Ako vládni poslanci prestali podporovať vládu.

ŠPORT

Hamšík a Škriniar v Lige majstrov skončili

Neapol prehral v Liverpoole, Interu remíza s Eindhovenom nestačila.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop