Korzár logo Korzár
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Klasické filmové rozprávky nesmú pri stromčeku chýbať

Kde sa nakrúcali a čo sa dialo v zákulisí.

(Zdroj: archív)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sokoliar Tomáš

Príbeh o Tomášovi, ktorý sa vedel dorozumieť so zvieratami, má už šestnásť rokov. Nakrúcalo sa na mnohých miestach Slovenska. Balador sídlil na Krásnej Hôrke a aj na Oravskom hrade.

Na Orave sa točili aj prírodné scény v okolí Hút, Veľkého Borového, Habovky a Zuberca. Koliba, kde sa Tomáš staral s otcom o kone, si stála pri obci Malatiná a chalupu, kde býval sokoliar Vagan, si filmári postavili na lúke v Súľovských skalách pri Bytči.

Okrem hľadania vhodných lokácií mali filmári najväčšie problémy so zvieratami. Tomášovým dôverníkom pôvodne mal byť plch, ale ukázal sa ako absolútne neudržateľné a nekontrolovateľné zviera. Nahradila ho kuna.

Skryť Vypnúť reklamu

Poriadne ich potrápilo aj stádo štyridsiatich koní, ktoré nebolo kde ustajniť a tak ich deň a noc strážili poľovníci.

Uvidíte: 24. decembra, o 15.35 hod. na Jednotke

Nebojsa

V snímke z roku 1988 hrá hlavnú rolu nebojácneho drevorubača Ondra mladučký Janko Kroner a sekunduje mu Ondřej Vetchý ako zlodejíček Ferko.

Prečítajte si tiež: Čo sa dialo pri nakrúcaní legendárnych filmov. Budú aj cez sviatky Čítajte 

Zakliatu princeznú stvárnila Zuzana Skopálová a Ondrovho otca zasa legendárny herec Karol Machata. Keby ste sa chceli vydať po stopách obľúbenej filmovej rozprávky, môžete zamieriť napríklad do obce Kuželov na južnej Morave.

Ondrova cesta za hľadaním strachu viedla aj Vysokými Tatrami. Nakrúcalo sa nad Popradským plesom aj v blízkosti Tatranskej magistrály.

Spoznať uličky bratislavského Starého Mesta nebude jednoduché, lebo filmári pozadie.

Skryť Vypnúť reklamu

Uvidíte: 24. decembra, o 11.40 hod. na Markíze

Načítavam video...

Princezná so zlatou hviezdou

Český hrad Kokořín a zámok Průhonice boli miesta, kde vznikla jedna z najväčších rozprávkových klasík. Nakrúcanie sprevádzalo mnoho vtipných aj vážnych momentov.

František Smolík ako kráľ Hostivít prišiel takmer o oko vďaka svojej filmovej dcére.

Keď ho Marie Kyselková prišla ráno pozdraviť, takmer mu korunkou vypichla oko.

V scéne, kde páni Theodor Pištěk, Eduard Kohout a Stanislav Neumann majú v kuchyni maškrtiť šľahačku, sa herci akosi pozabudli a oblizovali ju tak dlho, až im musel režisér vynadať, inak by im šľahačka na nakrúcanie nezostala.

Martin Růžek v úlohe kráľa Kazisvěta pred natáčaním šermiarskej scény nikdy nedržal meč v ruke.

Uvidíte: 24. decembra o 15.20 na Markíze

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Mrázik

Za prekrásnou zimou museli tvorcovia Mrázika odísť až za polárny kruh na polostrov Kola. Herci teda skutočne mrzli a ani gram snehu nie je umelý, ako to býva v mnohých moderných rozprávkach.

To, že namiesto jabĺk sa hrýzlo do cibule a že Baba Jaga bola vlastne chlap sa vie už roky

. No vedeli ste, že Nastenka mala v čase nakrúcania len štrnásť rokov?

Filmový bozk s Ivanom bol jej prvý bozk aj v skutočnosti. A ako to bolo s orechmi a škaredou Marfou? Žiadne triky, herečka Inna Čurikovová je naozaj schopná takto rozbíjať orechy.

Tie boli jedno z mála jedál, ktoré si mohli herci aj dať, jedlo z hostiny totiž bolo natreté petrolejom, aby z neho herci, ktorí boli pri opakovaných záberoch neujedali.

Uvidíte: 24. decembra, o 18.30 hod. na Markíze

Načítavam video...

Tretí princ

Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová či Jiří Bartoška, to je hviezdne obsadenie českej rozprávky Tretí princ. Vznikla pred tridsiatimi piatimi rokmi a exteriéry sa nakrúcali v krásnych Adrpašsko-teplických skalách.

Pavel Trávníček, ktorý si zahral dvoch princov naraz, sa tu po skalách aj naozaj naučil liezť. Našťastie sa táto skúsenosť zaobišla bez ujmy.

Keď si rozprávku pozriete, skúste si predstaviť v hlavnej úlohe červenovlásku Zoru Jandovú, tá totiž bola v najužšom výbere spoločne s Libušou Šafránkovou, ktorá napokon úlohu dostala.

Uvidíte: 24. decembra, o 9.50 hod na Jojke

Načítavam video...

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Nie všetky natáčania sú prechádzkou ružovou záhradou. Svoje by o tom vedela rozprávať aj Michaela Kuklová, ktorá stvárnila Jasněnku.

Dodnes má vraj takú traumu z nakrúcania, že ju ešte ani nepustila svojmu synovi. V scéne, kde ju Helena Růžičková fackuje črievičkami, má rozseknutú peru a modriny.

Slzy teda nemusela vôbec predstierať. Počas nakrúcania ju trafila odkopnutá lebka do hlavy, porezala si nohu a počas scén vo výškach trpela závratmi.

Potrápil sa aj štáb, keďže všetku techniku museli vynášať do Jizerských hôr.

Uvidíte 24. decembra, o 14.00 hod. na Jojke

Načítavam video...

Tri oriešky pre Popolušku

Najkrajšie scény rozprávky Tri oriešky pre Popolušku vznikali v Plzenskom kraji. V okrese Klatovy leží mesto Švihov, v ktorého blízkosti stojí gotický vodný hrad.

Práve ten vo filme predstavoval statok, na ktorom žila Popoluška s macochou a so sestrou Dorou. Natáčalo sa v okolí Švihova, ale aj v Nemecku.

Zámok Moritzburg je dodnes priam pútnickým miestom fanúšikov tejto rozprávky. Filmárom počasie príliš neprialo, a tak sneh museli zvážať nákladné autá a ďalej bol rozprašovaný špeciálnou technikou.

Našťastie aspoň herci aj zvieratá spolupracovali, ako bolo potrebné, aj keď si to občas vyžadovalo od režiséra Václava Vorlíčka poriadny um. Aby sova Rozárka žmurkala „na povel“, šteklil ju steblom trávy pod chvostom.

Uvidíte: 24. decembra, o 19.00 hod. na Jojke

Traja veteráni

Vo svojom poslednom dokončenom filme sa Oldřich Lipský vracia k rozprávkam. V príbehu o troch vojnových vyslúžilcoch nájdete veľa humoru a hravosti.

Dospelých pobavia dialógy, deti zase dlhokánsky nos princeznej Bosany, ktorú stvárnila Vida Skalská-Neuwirthová.

Musela chodiť na pľac o hodinu skôr ako ostatní, lebo tak dlho maskérom trvalo, kým jej dva a pol metra dlhý nos pripevnili k tvári. Ovládali ho dvaja bábkoherci a každý z jednej strany ťahal za drôtiky.

Filmovalo sa v Prahe, na Křivoklátě a v lome pri Koněpruských jaskyniach. Hradby sa nachádzajú v Nymburku. V Nemecku sa natáčalo v Quedlinburgu.

Uvidíte: 24. decembra, o 14.05 hod. na ČT 1

Z pekla štěstí

Rozprávka Zdeňka Trošku vznikla na hrade Telč a použili v nej aj dobové predmety, ktoré sú súčasťou výstav na hrade. Na hrade všetkým vládla princezná Eufrozína v podaní Sabiny Laurinovej.

Tá ale nemá na natáčanie tejto rozprávky príjemné spomienky. Pri scéne, kde uteká zo zámku, si totiž prepichla nohu kopijou. Musela ísť na tetanovku. V studenej pivnici zase prechladla a potom si pricvikla nerv v chrbtici.

Rozprávkové neboli ani bozky. Väčšina sa tak ako boje s drakom konali na zelenom pozadí a herci hrali „doprázdna“. Všetko bolo následne dorobené na počítači.

Uvidíte: 24. decembra, o 14.20 hod. na Nove

Byl jednou jeden král

Kultová klasika bola natáčaná v ateliéroch, pri Třeboni a Jindřichovom Hradci a viaže sa k nej množstvo zaujímavostí.

Vedeli ste napríklad, že počas nakrúcania mal Vladimír Ráž, ktorý hral rybára, zlomenú ruku a chránila mu ju sadra nenápadnej telovej farby.

Nesmel si ju však namáhať, a tak vo chvíli, keď mal niesť Milenu Dvorskú v náručí cez bažiny, zasiahol člen štábu, ktorý šiel po bažine štvornožky a vlastne Milenu podopieral.

Scéna, kde sa Maruška bozkáva s rybárom, sa natočila až na desiatykrát, pretože Milena Dvorská mala vtedy 15 rokov a veľmi sa hanbila.

Uvidíte: 24.decembra, o 18.40 hod. na Nove

Popolvár najväčší na svete

Možno ani netušíte, že tento film sa natáčal aj na východnom Slovensku, konkrétne na Spišskom hrade. Filmári sa však rozložili aj na Orave, v Bernolákove či pri Zvolene, ale napríklad aj v Nemecku a Českej republike.

Klasická slovenská rozprávka rozpráva príbeh o princeznej Láskykvet (Zuzana Skopálová), ktorá miluje drahé kamene a napriek otcovmu zákazu tajne navštevuje nebezpečnú Kamennú dolinu.

Netuší, že je v nej uväznený hrôzostrašný Zemetras veličizný, ktorý sa kedysi pokúsil zmocniť jej matky.

Uvidíte: 25. decembra, o 11.45 hod. na Markíze

Soľ nad zlato

Rozprávka mala premiéru na konci februára roku 1983 a natáčala sa v Rožňave, Demänovskej ľadovej jaskyni, na hrade Červený Kameň aj v Lakšárskej Novej Vsi. Veľká časť lokácií však bola aj v Čechách.

Marušku si zahrala Libuše Šafránková, kráľa Pravoslava Karol Machata a soľného kráľa Ladislav Chudík. Soľ nad zlato nakrútená na motívy slovenskej ľudovej rozprávky patrí nesporne k našim najvýpravnejším filmovým snímkam.

Kostýmy navrhol Theodor Pištěk, držiteľ Oscara za kostýmy vo filme Amadeus.

Ak si chcete romanticky pripomenúť, že najcennejší je ľudský život a najkrajšia je láska, táto rozprávka je práve pre vás.

Uvidíte: 25. decembra, o 15.00 hod. na Markíze

Princezna ze mlejna

Zdeněk Troška sa podpísal pod mnoho rozprávok, ktoré sú spojené s vianočným obdobím. Princezna ze mlejna je jednou z nich. Natáčal ju pri Bavorove, pri Lhotskom rybníku, na zámku Dobříš či v obci Nahořany. Mlyn, ktorý sa vo filme objavuje, nie je skutočný, bol postavený len ako kulisa z polystyrénu a kartónu.

Rozprávkové maskovanie si poriadne odtrpela Yvetta Blanarovičová, ktorú na čertíka „prerábali“ každý deň dve a pol hodiny. Navyše bolo v kostýme veľmi horúco.

Svoje si vytrpeli aj Radek Valenta a Andrea Černá. Zo scény, kde Jindřich s Eliškou behajú po lese bosí, mali celé nohy dopichané. Preto si na chodidlá nalepili náplasti, no ako utekali, tie im vyletovali kade-tade.

Uvidíte: 25. decembra, o 15.40 hod. na ČT1

Kráľ Drozdia brada

Kráľ Drozdia brada je azda najslávnejšia rozprávka nakrúcaná na Oravskom hrade. Priestory väznice, jednotlivé komnaty, ale tiež sály, nádvorie a rieka Orava tečúca pod hradom, boli miestami nakrúcania mnohých scén.

Dodnes sa dajú mnohé ľahko rozoznať pri návšteve hradu.

Adriana Tarábková, dnes Romanová, si zahrala v rozprávke Kráľ Drozdia brada ako 16-ročná úlohu princeznej Anny. Zaujímavosťou je, že nakrúcanie prebiehalo v čase treskúceho mrazu.

Aj máčanie v ľadovej vode bolo autentické. Aj pre sneh je táto rozprávka priamo stvorená na vianočné obdobie.

Uvidíte: 26. decembra, o 11.40 hod na Markíze

NOVÉ, ALE NAOZAJ VYDARENÉ

Johankino tajomstvo

Pred dvoma rokmi sa objavila nová rozprávka Johankino tajomstvo. Vznikala na Zvolenskom zámku, na zámku v Bojniciach, vo vodnom mlyne Hronsek či v dedinách pri Bratislave.

Objavujú sa v nej známe tváre ako Emília Vášáryová, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Dominika Zeleníková, či speváčka Kristína.

Natáčalo sa 23 dní, 14 hodín denne, avšak kvôli vysokým horúčavám sa muselo nakrúcanie na dva dni prerušiť.

Letecké zábery vznikli pomocou dronov a technika bola naplno využitá aj pri retušovaní snímok. Dodatočne z nich totiž museli byť odstránené novodobé prvky či stavby.

Uvidíte: 26. decembra, o 17.35 hod. na Jednotke

O dvanástich mesiačikoch

Vo sfilmovanej klasike o Maruške a dobrotivých mesiačikoch zahrala celá plejáda českých hercov ako Veronika Žilková, Václav Postránecký, Miroslav Táborský, či Roman Vojtek. Rolu múdreho mesiaca Decembra stvárnil Radej Brzobohatý a bol to jeden z jeho posledných filmov.

Naviac bola to tak trochu rodinná záležitosť, lebo hudbu k filmu zložil jeho syn Ondřej.

Príbeh sa natáčal v skanzene Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydách. Hora, kde sedeli mesiačiky je len dielo filmových trikov, nakrúcali sa totiž na zelenom pozadí.

Uvidíte: 25. decembra, o 17.20 hod. na Jednotke

Traja bratia

Humor, pesničky, no predovšetkým nové spracovanie klasických rozprávok Šípková Ruženka, Červená čiapočka a O dvanástich mesiačikoch, to je rozprávka Traja bratia. Stvárnili ich Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula.

Okrem nich vo filme môžete vidieť Oldřicha Kaisera, Jiřího Lábusa, Zuzanu Norisovú, Ivanu Chýlkovú, Bolka Polívku, či Mariána Geišberga. Zuzana Norisová práve počas nakrúcania dojčila, so smiechom už mnohokrát priznala, že kým si zložitý kostým rozšnurovala a naspäť zašnurovala, muselo natáčanie počkať.

Uvidíte: 24. decembra, o 20.20 hod. na Nove

Sedem zhavranených bratov

V Bielovodskej doline vo Vysokých Tatrách, neďaleko poľských hraníc, sa nakrúcala rozprávka podľa predlohy Pavla Dobšinského. Hlavnú úlohu si zahrala Martha Issová, ale účinkuje v nej plejáda známych slovenských a českých hercov.

Okrem ľudí boli hviezdami aj krkavce, ktorým sa muselo prispôsobovať celé tempo. „Tu aj my, herci, musíme sklapnúť a čakať, kým sa zvieratá umúdria,“ konštatovala herečka Martha Issová.

V noci hercov strašili aj medvede, no zároveň ich naučili poriadkumilovnosti. Keď po sebe prestávali nechávať nedojedené zvyšky jedla, medvede odišli.

Uvidíte: 24. decembra, o17.15 hod. na Jednotke

Anjel Pána 2

Na pokračovanie príbehu o prefíkanom čertovi Uriášovi a nešikovnom anjelovi Petronelovi sme si museli počkať viac ako desať rokov.

Tentoraz sa podarí hlavným hrdinom odtrhnúť jablko zo stromu poznania, ktoré sa skotúľa až na Zem. Štáb sa rozložil na hrade v Ledči a v Českom Krumlove, časť lokácií bola aj na Slovensku.

Pri hľadaní jablka poznania bolo spotrebovaných neuveriteľných 750 kíl jabĺk, to pravé je však špeciálna odroda Pink Lady, ktorá sa dá bežne kúpiť v obchode. Môžete ho mať aj na vašom štedrovečernom stole.

Uvidíte: 24. decembra, o 19.00 hod. na Jednotke

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 650
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 720
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 427
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 545
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 202
 6. Po Slovensku na motorke 6 232
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 280
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 5 241
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 091
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 3 824
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister životného prostredia (MŽP) SR Ján Budaj (druhý vľavo) a premiér SR Eduard Heger (tretí vľavo) počas tlačového brífingu pri vodnej nádrži Ružín I.

Pri Ružíne podpísali memorandum.


SITA 2m
Martin Dúbravka dostáva gól z penalty v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Jediný gól zápasu padol z penalty.


Sportnet a 1 ďalší 5 h
Pri štvrtkovom požiari sa našťastie nikto nezranil, materiálne škody by mali podľa prvotných odhadov dosiahnuť okolo 500-tisíc eur.

Minister Lengvarský prisľúbil pomoc.


a 1 ďalší 5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Regionálne rozdiely v očkovaní spôsobuje najmä dostupnosť vakcín.


16. jún
Ilustračné foto.

Naučili ste sa počas pandémie novú zručnosť?


14. jún
Marek Hamšík v zápase Slovensko - Švédsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Slováci prehrali so Švédmi gólom z penalty.


Pavol Spál 4 h
Poslanec Robert Fico počas odvolávania Mikulca.

Matovič opäť raz premrhal príležitosť mlčať.


13 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop