V Košiciach sme sa stretli a porozprávali so zberateľkou vzácnych receptov ľudovej medicíny a ručných prác.
Milada Ivanková z Vranova nad Topľou má radosť z toho, že vďaka svojej záľube môže pomáhať chudobným, chorým, starým a opusteným ľuďom.
Na výstavách sa zároveň snaží prezentovať ojedinelú zbierku vzácnych a neopakovateľných ručných prác.
Bylinkárka, zberateľka, ľudová liečiteľka vďaka svojej skromnosti, pracovitosti a oddanosti vybudovala jedinečnú zbierku 170 ručných prác (na snímke vzadu).
Novšie majú viac ako 100 rokov, staršie sú takmer 200-ročné. Niečo úžasné.
Sú to unikáty, ktoré spolu so zbierkou liečivých receptov a receptúr sú v rámci Slovenska chránené ochrannou známkou kultúrneho dedičstva.
Zbierka je veľmi pestrá, milovníkov ľudového umenia dokážu zaujať zdobené obrusy, ručníky a ďalšie vzácne ručné práce s krásnymi farebnými ornamentmi.
Prezradila nám, že jej práca nikdy nebola o peniazoch. “Vždy som sa snažila pomôcť starým, opusteným a chudobným ľuďom. Mala som z toho dobrý pocit, keď som mohla byť pri nich a im pomáhať. Oni sa mi chceli odvďačiť, tak sa mi každý snažil niečo darovať. Celkom spontánne vznikla veľmi vzácna zbierka ručných prác, ktorú sa snažím čo najviac prezentovať a vystavovať. Súčasťou expozície je aj jedinečná zbierka na lieky z prírody,“ zaspomínala si.
Milada Ivanková nám porozprávala o unikátnej zbierke ľudových receptov, pomocou ktorých sa snaží využívať nevyužité možnosti liečivej medicíny.
“Keď som bola mladšia, vždy ma priťahovali starší ľudia. Rada som sa s nimi rozprávala, keď to potrebovali, tak som im ochotne pomáhala. Oni sa mi zdôverili s tým najvzácnejším čo mali. Tak pomaličky pribúdali vzácne receptúry ľudovej medicíny, ktoré sa ústnym podaním šírili z generácie na generáciu. Ja som si po stáročia overenú ľudovú medicínu svedomito zapisovala. Dnes zisťujem, že je to unikátna a veľmi vzácna zbierka najmä z historického hľadiska. Toto neskutočné bohatstvo našich predkov na Slovensku okrem mňa nikto nemá. Zatiaľ som vzácne poklady ľudovej medicíny nikdy nikde nepublikovala. Bola by som rad,a ak by sa receptúry zachovali aj pre budúce generácie.“
Treba zdôraniť, že tieto unikátne recepty uznal Úrad priemyselného vlastníctva SR pod číslom 217 549.
Pani Ivanková je držiteľkou osvedčenia o zápise ochrannej známky o nevyužitých možnostiach ľudovej medicíny.
Na záver nám skromne povedala, že ona dokáže iba poradiť, užívanie byliniek treba vždy konzultovať s lekárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.