Predvianočný čas bol odpradávna opradený tajomnom. Hoci náboženská viera predkov už bola silná, stále si uchovávali aj rôzne pohanské zvyky a mnohé z nich pochádzali ešte od starých Slovanov.
Tí ešte nechápali, prečo sa na konci roka dni skracujú a noci predlžujú a, samozrejme, pripisovali to nadprirodzeným silám. A keďže tie mali najväčšiu silu počas tmy, robili všetko pre to, aby ich od seba odohnali a ochránili svoje domovy.
Preto sa s adventom spája množstvo povier, čarov a mágie.
Ľúbostná mágia
Dnešné emancipované mladé ženy možno svadbu nepovažujú za dôležitú, no pre ich pra-pra-babky bol však vydaj prvou dôležitou métou života.
Nájsť si dobrého muža a založiť si s ním rodinu, o tom snívalo každé poriadne dievča. Veď zostať starou dievkou bola hanba na celú dedinu.
Obdobie pred Vianocami bolo kedysi ideálnym časom, aby zistili, ako na tom sú.
Rôznymi spôsobmi sa pokúšali zistiť, ktorá z kamarátok sa prvá vydá, či bude stáť pred oltárom už v nasledujúcom roku a kto sa vlastne stane jej manželom.
V prípade, že bola nešťastne zaľúbená a objekt jej lásky o tom zatiaľ nevedel, prichádzala na rad ľúbostná mágia.
Ochrana pred strigami
Veľké starosti našim predkom robili strigy. Ešte aj v prvej polovici dvadsiateho storočia ľudia verili, že existujú a ich jediným cieľom je škodiť.
Gazdovia a gazdiné sa obávali nielen toho, že strigy „porobia“ im samým, ale aj toho, že vojdú do maštale a odoberú kravám mlieko.
„Preto v adventnom čase pre istotu nepustili ku dobytku žiadnu cudziu ženu, lebo to mohla byť striga. Ale keďže strigy mali mať nadprirodzené schopnosti a do maštale či stajne sa mohli dostať aj cez úzku štrbinku medzi doskami, alebo cez kľúčovú dierku, na všetkých takýchto miestach urobili kríž posvätenou kriedou a ešte ňou okolo možného priechodu urobili kruh,“ uvádza etnografka Zuzana Drugová, autorka knihy Vianoce na Slovensku.
Začína to Katarína
Ľudia verili, že niekoľko adventných dní, alebo skôr nocí je magickejších než tie ostatné. A nazývali ich stridžie.
Paradoxne boli to práve sviatky svätcov, ku ktorým sa inak modlili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.