Bavorská automobilka sa netrápi vymýšľaním často exotických názvov, ktoré používajú mnohé automobilky, ale stavila na číselné označenie v kombinácii s doplnkovými písmenami.
Prvá číslica v označení znamená rad (číslicou 1 je označený najmenší), ďalšie dvojčíslie poskytuje informácie o motore, doplnkové písmeno d naznačuje, že ide o vozidlo s dieselovým (vznetovým) motorom, no a ostáva výraz xDrive – ten hovorí, že auto je vystrojené pohonom všetkých kolies.
A čo písmeno X v označení modelu, ktorý sme nedávno mali možnosť vyskúšať? Písmenom X sa začína označenie všetkých bavorákov, ktoré patria do kategórie SUV, čo znamená sport utility vehicle, čiže športovo-úžitkové vozidlo.
No aby sa automobilka BMW odlíšila od ostatných výrobcov vozidiel SUV, nazýva svoje „esúvečka“ občas aj skratkou SAV, teda sport activity vehicle (vozidlo pre športové aktivity).
Prvý bavorák s označením X bol model X5, ktorý prišiel na trh v roku 1999 a sortiment „iksových“ modelov sa potom postupne rozširoval.
Najmenší SUV v sortimente bavorákov je kompaktný model X1, ktorý sa začal vyrábať v roku 2009.
Druhá generácia radu X1, ktorá na trh prišla koncom roka 2015, priniesla jednu zásadnú novinku: zatiaľ čo model X1 prvej generácie mal pohon zadných alebo všetkých kolies, terajšia iks-jednotka má poháňané predné alebo všetky kolesá.
Na pohon terajšieho radu X1 slúžia moderné, turbodúchadlom prepĺňané zážihové i benzínové motory so štyrmi ventilmi na valec, ktoré pokrývajú výkonový rozsah od 100 do 170 kW.
Mali sme možnosť zajazdiť si s modelom X1 xDrive20d poháňaným dvojlitrovým vznetovým štvorvalcom s maximálnym výkonom 140 kW pri 4 000 ot/min. Svoj najvyšší krútiaci moment 400 Nm dosahuje motor pri 1 750 ot/min.
Vozidlo bolo vystrojené príplatkovou osemstupňovou automatickou prevodovkou Steptronic, ktorá radila mimoriadne „jemne“ – automatiku ale môže vodič „obísť“ a radiť manuálne.
Riadiaca jednotka motora a prevodovky sa snaží vyhovieť vodičom s rôznym temperamentom: tým športovejším ponúka režim Sport, ktorý preferuje svižnú, dynamickú jazdu, zatiaľ čo režim Eco Pro, v ktorom vozidlo „zlenivie“, sa snaží šetriť palivo.
Z príplatkového vybavenia sme ocenili najmä priehľadový indikátor, ktorý na prednom skle zobrazuje údaje o povolenej rýchlosti i navigačné pokyny, i to, že do obrazu z cúvacej kamery sú zakomponované farebné línie ukazujúce, kam vozidlo pri danom natočení volantu smeruje.
S vozidlom BMW X1 xDrive20d sme z Mníchova do Frankfurtu a späť prešli približne 1 100 km (temer všetko po diaľnici), pričom sme mali priemernú spotrebu 6,1 l/100 km, čo je síce viac než normovaných 4,8 – 5,1 l/100 km, ale pre vozidlo tejto kategórie je to prijateľná hodnota.
No, ja by som model BMW X1 vôbec neradil do „noblesných“ kategórií SUV či SAV – podľa mňa je to jednoducho mimoriadne praktické rodinné auto.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.