Na zberateľských burzách sa okrem mincí a bankoviek stretávame aj so starými archívnymi fotkami.
Historické fotografie sú pre zberateľov zaujímavé kvôli jedinečným technológiám, ktoré používali naši predkovia.
K najväčším atrakciám patria sklenené fotografické dosky, ktoré sa v zbierkach vyskytujú iba výnimočne. Krehké negatívy a pozitívy boli nepraktické, po krátkom čase ich nahradili modernejšie materiály.
V roku 1884 George Eastmen vynašiel celuloidový zvitkový film, vďaka úspešnému vynálezu začali koncom 19. a začiatkom 20. storočia fungovať vo väčších mestách súkromné fotoateliéry.
Práve z tohto obdobia pochádzajú historické fotografie, ktoré môžeme ľahko identifikovať podľa tvrdého kartónu a dobových reklám.
Meno fotografických majstrov spolu s adresami súkromných ateliérov nájdeme takmer na všetkých archívnych snímkach z konca 19. a začiatku 20. storočia.
Filokartisti sa pri identifikácii dobových fotiek dosť často stretávajú s neriešiteľným problémom. Neznáme snímky z rodinných albumov nedokážu rozpoznať, výnimku tvoria historické fotografie.
Cenné portréty známych osobností s obľubou vyhľadávajú nielen filokartisiti, ale aj múzeá. Sú pomerne vzácne, dražia sa za vysoké ceny.
Portrét Sándora Máraia (na snímke vľavo), ktorý vyhotovil Czéri Henrik v roku 1904 vo svojom košickom fotoateliéri dokážeme ľahko identifikovať. K tejto historickej fotografii patrí rodinná snímka scenáristu a filmového režiséra Gejzu Radványiho (na snímke vpravo).
Obidvaja umelci sa narodili sa v Košiciach, je menej známe, že G. Radványi bol bratom S. Máraia. Bádatelia s obľubou vyhľadávajú archívy, ale k informáciám sa môžu dostať aj jednoduchšie.
Košický občiansky klub na čele s I. Palenčárovou s podporou Úradu vlády SR a ďalšími organizátormi usporiadajú v Košiciach spomienkové dni scenáristu a filmového režiséra Gejzu Radványiho.
Konferencia sa bude konať od 24. do 26. novembra v kine Úsmev.
Milovníci kinematografie si budú môcť 24. novembra o osemnástej hodine pozrieť film „Niekde v Európe“, ktorý patrí k desiatim najvýznamnejším dielam scenáristu a filmového režiséra G. Radványiho.
Na akcii 25. 11. odznejú prednášky zo života a tvorby umelca spolu s prezentáciou knihy L. V. Simona, zaujímavý program potrvá až do 28. novembra.
Informácie, ktoré odznejú na konferencii, zberateľom pomôžu pri analýze a popise historických fotografií.
Ak sa milovníkom mincí, bankoviek a starožitností podarí spojiť históriu zo zberateľstvom, tak je to úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.