Pop art výtvarník James Rizzi svojou netradičnou transformáciou 10–eurových bankoviek dokázal, že platidlá integrované do umeleckých diel majú expresívnu a symbolickú funkciu.
S pozmeneným dizajnom bankoviek poukázal na to, že umelecky prepracované diela majú trvácnu hodnotu a nepodliehajú inflácii.
V umeleckom svete sa dosť často stretávame s rôznymi prepracovanými návrhmi bankoviek. Väčšinou slúžia ako nástroje propagandy, volebnej kampane, ale môžu byť aj objektmi umenia.
V mnohých prípadoch je posolstvom týchto umeleckých diel kritika prevládajúceho menového systému.
Prípad amerického výtvarníka Jamesa Rizziho je celkom výnimočný.
Grafickou transformáciou obehových bankoviek poukázal na to, že estetická hodnota platidiel sa po grafickej transformácii nikdy nestane obeťou inflácie.
Je iba málo pravdepodobné, že 10-eurové platidlá s pretlačeným rubom (na snímke) budú ľudia nosiť v peňaženkách a minú v prvom obchode.
Príbeh sa začal v roku 2008, keď dostal výtvarník z New Yorku povolenie od ECB na redizajn 409 eurobankoviek s nominálnou hodnotou 10 eur. Na realizáciu projektu použil umelec 350 platidiel série X s doskovou značkou P014.
Prepracované umelecké návrhy rubu vyhotovil v 16-farebnej tlači. Na grafický prepis použil sieťotlač tak, aby bol dobre viditeľný číslovač. Pôvodný motív na rube 10-eurovky Rizzi použil ako východiskový bod pre tvorbu niečoho nového.
Fiktívny románsky most a schématická mapa Európy umelcovi umožnila prostredníctvom sieťotlače realizáciu kruhov s pestrým morským životom, slnkom a ďalšími pestrofarebnými námetmi.
Celý projekt má pozitívny charakter, čo James Rizzi dokonale vyjadril v modernom a netradičnom výtvarnom štýle.
Pestrofarebný námet doplnil vyobrazením nôh a topánok, ktoré spolu s kvetmi a srdcom symbolizujú pokojné spolužitie ľudí z odlišných kultúrnych a jazykových prostredí.
James Rizzi na 10-eurových bankovkách s pozmeneným rubom dokonale ilustruje myšlienku zjednotenia, ktorá je od roku 2000 zakotvená v preambule Zmluvy o Európskej únii.
Výtvarník týmto projektom poukázal na to, že umenie nepodlieha inflácii. Text „Inflation can't thouch this“, jedinečné poradové číslo spolu s vlastnoručným podpisom umelca nájdeme na každom origináli.
Pestrofarebné diela Jamessa Rizziho sú plné života a humoru.
Týmito modernými, osviežujúcimi a pozitívne ladenými maľbami na bankovkách talentovaný pop art výtvarník potešil najmä zberateľov.
Pomocou jedinečnej 3D grafiky dokonale spojil maľbu so sochárstvom.
Bankovky so zameneným dizajnom Jamesa Rizziho sa na aukciách dražia za 3500 eur, čo je mnohokrát viac v porovnaní so štartovacou cenou 495 eur.
Tento fakt dokazuje, že umenie naozaj nepodlieha inflácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.