V mnohých oblastiach ľudskej činnosti jej výsledok závisí prevažne od perfektného výkonu jednotlivca či niekoľkých jednotlivcov – ide napríklad o individuálne športy, operné predstavenia s hviezdnymi sólistami či špičkové vedecké tímy.
V malej miere to platí aj v automobilovom priemysle – vo veľkých automobilkách jediný, aj keď veľmi talentovaný konštruktér veľa nezmôže, a tak – ak chce realizovať svoj konštrukčný sen, nezriedka si založí vlastnú automobilku či skôr automobilovú manufaktúru.
To urobil aj Roland Gumpert, ktorý dlhé roky pôsobil v športovom oddelení nemeckej automobilky Audi.
Hnaný túžbou po vlastnom výkonnom športovom aute založil Gumpert v roku 2004 manufaktúru na výrobu športových vozidiel, ktorá v roku 2006 začala vyrábať model Apollo.
Mimochodom, Gumpert priviezol pred približne desiatimi rokmi tri vozidlá Apollo na podujatie Aeroshow, ktoré sa konáva v Košiciach.
Gumpertovej firme sa však nedarilo a bola nútená vyhlásiť insolventnosť.
Znovuzrodeniu firmy pomohli – no kto iný... – Číňania a nová firma, v ktorej však už Gumpert nefiguruje, predstavila nedávno svoj nový hyperautomobil nazvaný Apollo IE, pričom skratka IE znamená Intensa Emozione, čiže intenzívna emócia.
Nové Apollo patrí k takým autám, ktoré sú neuveriteľne drahé – je to napríklad Aston Martin Vulcan či Ferrari FXX – ale s ktorými sa nemôžete blysnúť pred susedmi.
Nosná časť nového Apolla i všetky jeho karosárske diely sú zhotovené z uhlíkových kompozitov. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2 700 mm, jeho celková dĺžka je 5 066 mm, šírka je 1 995 mm a výška len 1 130 mm. Na jazdu pripravené vozidlo váži 1 250 kg.
Pohonnú jednotku vozidla tvorí 6,3-litrový vidlicový dvanásťvalec vyvinutý v spolupráci s talianskou špecializovanou firmou Autotecnica Motori.
Motor vyvíja maximálny výkon 582 kW pri 8 500 ot/min a jeho najvyšší krútiaci moment je 760 Nm pri 6 000 ot/min.
Zaujímavosťou je štartovanie motora povytiahnutím páčky s nápisom Inizio (začať). Šesťstupňová sekvenčná prevodovka Hewland je ovládaná páčkami na volante. Samotné preraďovanie prevodových stupňov sa uskutočňuje pneumaticky.
Vozidlo je vystrojené brzdami Brembo s uhlíkovo-keramickými kotúčmi priemeru 380 mm. Tvary karosérie a spojlerov sú volené tak, že pri rýchlosti 300 km/h je vozidlo pritláčané silou 1 350 kg (ako keby bolo na aute položené závažie hmotnosti 1,35 tony).
Nové Apollo IE zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 335 km/h. Firma Apollo vyrobí len desať hyperšpotových vozidiel Apollo IE, kus za 2,6 milióna eur.
Tí, ktorí si Apollo IE kúpia, budú mať prednostné právo kúpiť si chystaný model Arrow, ktorý príde na trh v roku 2019.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.