Korzár logo Korzár
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Tipy na dnes - piatok 27. októbra

Naše tipy na zaujímavé kultúrne podujatia a spoločenské akcie.

Spomienka na výročie vzniku ČSR

KOŠICE. Dnes sa pri pomníku T. G. Masaryka a M. R. Štefánika uskutoční slávnostné stretnutie ako spomienka na vznik Československej republiky. Začína sa o 16. hod.

Prečítajte si tiež: Kam za kultúrou - piatok 27., sobota 28. a nedeľa 29. októbra Čítajte 

Lukáš Adamec Tour 2017

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Známy Košičan vyráža na koncertné turné, na ktorom oficiálne uvedie svoj debutový album, ktorému sa už na trhu celkom darí aj vďaka singlu Horúca láska. Na domácej, košickej pôde, sa predstaví dnes v Kasárňach/Kulturparku.

Slobodná Európa s Parou

KOŠICE. O to, že tento piatkový večer bude v Collosseu poriadne nadupaný, sa postarajú kapely Slobodná Európa a Para. Koncert sa začína o 19.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

Divadlo Actor pod Vežou

KOŠICE. Divadlo Actor pod Vežou Košice pripravilo pre divákov svoju druhú premiéru. Po slovenskej klasike Mastný hrniec, ktorú uviedlo v marci, siahli košickí divadelníci po ďalšom klasickom diele, tentoraz ruskom a svojim divákom predstavia Svadbu od Antona Pavloviča Čechova. Predstavenie bude dnes o 18.30 hod. v Radničnej sále na Hviezdoslavovej ulici.

Moje baby

PREŠOV. Hosťujúce predstavenie Štátneho divadla Košice Moje baby uvedú na veľkej scéne DJZ v piatok o 18.30 hod. Najlepšia írska hra roku 2008 a 2009, debut Elaine Murphyovej, má príznačný humor a láskavosť. Tri ženy vo vzájomných monológoch hovoria o všetkom bežnom, neštandardnom, prekvapivom, zásadnom, ale aj príjemne banálne-obyčajnom, čo priniesol jeden rok. Moje baby – to je príbeh o tom, aké ťažké je byť zodpovednou matkou, ako sa naučiť žiť so svojou samotou a aké prospešné môžu byť hodiny salsy.

SkryťVypnúť reklamu

BE2CAN 4

PREŠOV. Prehliadka filmov z Cannes, Berlinále a Benátok v kine Scala v piatok o 19.00 hod. prinesie film Na mliečnej ceste. Emir Kusturica sa po dlhých rokoch vracia po boku Monicy Bellucci v hlučnej a divokej komédii s prvkami modernej rozprávky. Kosťa rozváža uprostred vojnovej zóny mlieko na svojom oslíkovi. Pri jednej zo zastávok sa zoznámi s očarujúcou ženou, ktorá sa ukrýva uprostred krajiny nikoho pred svojím zlovestným nápadníkom. Stačí okamih a je to láska na prvý pohľad – ako v rozprávke. Kusturica nakrútil emotívnu romancu, ktorá pripomína, prečo v deväťdesiatych rokoch patril k ikonám európskeho filmu. Love story Na mliečnej ceste je nostalgickou spomienkou na predminulú dekádu a okúzľuje príbehom o láske v dobe, ktorá jej nepraje. Emir Kusturica si vôbec prvýkrát (a ako sa vyjadril on sám aj poslednýkrát ) vo svojom filme zahral titulnú úlohu. Hlavnou hviezdou tejto „romantickej rozprávky“ je však jednoznačne Monica Bellucci.

SkryťVypnúť reklamu

Krajská súťaž moderátorov

PREŠOV. Krajská súťaž moderátorov študentov SŠ a VŠ je pripravená v piatok od 9.00 hod. v priestoroch DJZ – Útvar osvetovej činnosti.

Belujské hrnčiarstvo

PREŠOV. V Krajskom múzeu v Prešove - Rákóciho palác na Hlavnej 86 sa uskutoční v piatok 27. 10. od 13.00 do 16.00 hod. podujatie venované pozoruhodnej hrnčiarskej dielni z hontianskej obce Beluj (okres Banská Štiavnica), ktorá zanikla koncom 19. storočia.

Kráľ Ubu

PREŠOV. V Divadle Alexandra Duchnoviča v piatok o 19.00 hod. uvedú premiéru hry Kráľ Ubu. Tatko Ubu je tučný, nečestný, hlúpy, nevyspelý, nekompetentný, chamtivý, krutý, zbabelý a zlý. Napriek tomu, no pravdepodobne skôr kvôli tomu, sa táto karikatúra vrcholového politika dostane vo fiktívnom poľskom kráľovstve k moci, nakradne, zožerie a zničí, čo sa len dá. Príbeh Tatka Ubu je absurdne komický a vtipný, no zároveň v nás vyvoláva aj otázku: čo dokáže zastaviť nenásytnú ľudskú túžbu po moci a majetku?

1. narodeniny PSK Arény

PREŠOV. Pri príležitosti 1. narodenín PSK Arény je pripravené 24-hodinové korčuľovanie, pokus o prekonanie dvoch rekordov, za účasti komisárov zo Slovenských rekordov. Štart korčuľovanie bude v piatok o 11.00 hod., trvať bude do soboty do 11.00 hod.

Prešovská hudobná jeseň

PREŠOV. Ďalší koncert v rámci Prešovskej hudobnej jesene bude v piatok o 19.00 hod. v PKO Čierny orol. Usmiaty barytón Martina Babjaka a spievajúci klavír Daniela Buranovského. Program:1. Francesco Paolo Tosti: A vucchella, 2. Salvatore Cardillo: Core grato, 3. Augusto Rotoli: Mia sposa sar? la mia bandiera, 4. Giuseppe Verdi: Ária markíza Posu „Io morr?, ma lieto in core“ z opery Don Carlos, 5. Piotr Iľjič Čajkovskij: Ária kniežaťa Jeleckého „Ja vas ľubľu“ z opery Piková dáma, 6. Carl Orff: Carmina burana – výber z kantáty v transkripcii pre sólový klavír (arr.: Eric Chumachenco), 7. Carl Orff: Dies, nox et omnia In taberna II z kantáty Carmina burana. Program bude pokračovať po prestávke: 8. Jerry Bock: Pieseň žida Tovieho „If I Were a Rich Man z muzikálu Fidlikant na streche, 9. Emmerich Kálmán: Pieseň Boniho „Joj , cica„ z operety Čardášová princezná, 10. Frederick Loewe: Pieseň Doolitla „Ja sa dnes dopoludnia žením“ z muzikálu My fair lady, 11. Rudolf Piskáček: Pieseň tuláka z operety Tulák, 12. Gejza Dusík: Pieseň O rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál.

Balkan Bashavel

PREŠOV. Balkan Bashavel party odštartuje v piatok o 21.00 hod. vo Wave klube. Temperamentná party, ktorá si za 6 rokov svojej existencie získala tisíce fanúšikov v Česku aj na Slovensku, prichádza konečne aj do Prešova. Balkan beats, gypsy music, cumbia a reggae v podaní Malalata a ich hostí, to je Balkan Bashavel. Malalata je už 10 rokov synonymom pre jedinečnú fúziu balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae. Blikajúci Dychový Hudobný Systém je prešovská štvorčlenná kapela zostavená okolo Tomáša Paľa, ktorý niekoľko rokov pôsobil aj v skupine Chiki Liki Tu-a, vám ukáže, či dychovka dokáže zahrať a zachrániť techno. Hrajnoha – rodák z Púchova, ktorý stál pri zrode Malalata.

Diego

PREŠOV. Indies kapela Diego zahrá v Christianii v piatok o 20.00 hod. Skupina aktuálne vydáva album Et In Arcadia Diego.

Thomas Merton – literárno-hudobný večer

PREŠOV. Práve z čítania ukážok diela Thomasa Mertona bude zostavený literárno-hudobný večer v piatok o 18.00 hod. v Literárnej kaviarni Viola. Číta: Peter Vilhan, japonská flauta šakuhači: Daniel Čisárik, priečna flauta: Nataša Kötelešová, gitara: Jozef Haluza.

Klavírny večer

PREŠOV. Večer pri klavírnych melódiách talentovaných študentov je pripravený v piatok o 18.30 hod. v Čokoládovni Čukoláda.

DJ EKG

PREŠOV. DJ EKG – The story – jedinečný 4-hodinový set a ranný sunrise set už v piatok v Encore the club so štartom o 22.00 hod. Priprav sa na párty jesene na špeciálnom stagei so špeciálnymi efektmi.

Konkurz na hercov

SABINOV. Sabinovská ochotnícka scéna (SOS) pri MsKS v Sabinove vyhlasuje konkurz na pozíciu herec (mužské postavy). Konkurz sa bude konať v piatok o 18.00 hod. v KC Na korze.

S. Mallatratt – S. Hill: Žena v čiernom

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Divadle Kontra o 19.00 h si môžete pozrieť viktoriánsky thriller s atmosférou, ktorá zhustne tak, až sa bude dať krájať. Mrazivý príbeh mladého londýnskeho advokáta Arthura Kippsa, ktorý prichádza do odľahlého sídla na úhorných močariskách. Tajomný a znepokojivý dej vás priklincuje k sedadlám. Budete sa báť vlastnej predstavivosti.

Tekvicové strašidlá

TREBIŠOV. Večer tekvicových strašidiel odštartuje o 16.30 hod., v estrádnej sále MsKS. Pre účastníkov je nachystaný aj zábavný program s kúzelníkom Gabim, súťažami a v kine Slávia premietnu aj rozprávku Hurvínek a kúzelné múzeum.

Vo farbách jesene

MICHALOVCE. Mesiac október v galérii mestského kultúreho strediska patrí rodákovi z Michaloviec Myronovi Špenikovi. Autor sa radí medzi výtvarníkov, ktorí nie sú pre verejnosť neznámi. Jeho široký záber vo výtvarnom prejave, rôznosť techník a štýlov ho celkom jasne dáva divákovi do povedomia. Výstava je sprístupnená do 31. októbra.

Zmena otváracích hodín Baníckeho múzea

ROŽŇAVA. Od 1. októbra prechádzajú expozície Baníckeho múzea v Rožňave na otváracie hodiny podľa zimného režimu. Otvorené budú nasledovne: pondelok až piatok 8.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00 hod. Andrássyho obrazáreň v Krh. Podhradí bude počas zimnej sezóny z prevádzkových dôvodov zatvorená.

Expozície SNM

BETLIAR. Expozície SNM Múzeum Betliar budú do konca októbra otvorené nasledovne: Kaštieľ Betliar od 9.30 do 15.30 hod. (okrem pondelkov), mauzóleum v Krh. Podhradí od 10.00 do 18.00 hod. (okrem pondelkov).

Výstava Spomienka muránskej kameniny

ROŽŇAVA. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave trvá do 20. novembra výstava Spomienka muránskej kameniny. Kurátorkou výstavy je historička Sylvia Holečková.

Výstava

ROŽŇAVA. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave trvá do 30. októbra kolektívna výstava diel z medzinárodného maliarskeho tábora Józsefa Bašku Mlyn 2017.

Výstava Exkluzívne cesty

ROŽŇAVA. V priestoroch Gemerskej knižnice P. Dobšinského v Rožňave trvá do 31. októbra výstava fotografií Exkluzívne cesty raz za život. Autorom fotografií je Ľuboš Fellner.

Výstava Akty

ROŽŇAVA. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave trvá do 8. novembra výstava maliarky Nade Koyšovej s názvom Akty.

Výstava Živé múzeum VI.

ROŽŇAVA. V Galérii Baníckeho múzea trvá do 31. októbra projekt Živé múzeum VI. Venovaný je tradičnému remeslu valchárov a súkenníkov na Gemeri. Súčasťou je výstava zbierkových predmetov súvisiacich so spracovaním ovčej vlny z fondov Baníckeho múzea. Pripravené sú aj ukážky plstenia a tvorivé dielne.

Koncert Pavla Hammela

ŠTÍTNIK. Dnes sa v kostole evanjelickej cirkvi a.v. v Štítniku uskutoční koncert Pavla Hammela a Nebeskej muziky. Začiatok je o 18.00 hod.

Podujatia

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 5 853
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 609
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 368
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 2 212
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 818
 6. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 660
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 453
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 341

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Kľak
 2. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 3. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 4. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 6. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 7. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 8. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 575
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 966
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 921
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 887
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 019
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 596
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 496
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 287
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Kľak
 2. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 3. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 4. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 6. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 7. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 8. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 575
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 966
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 921
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 887
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 019
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 596
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 496
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 287
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu