Košice sú jediným mestom na území Slovenska s rovnakým rozchodom železničných a električkových tratí.
Vďaka tejto výhode si mohli milovníci vojenskej histórie pozrieť priamo v centre Košíc repliku Legionárskeho vlaku.
Atraktívna výstava trvala od 22. 8. do 3. 9. 2017. Vystavená mobilná kasáreň pôvodne slúžila na presun československých legionárov naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále.
Replika Legiovlaku, ktorá zavítala do Košíc sa skladá z 13 vozňov základnej zostavy. Návštevníkov najviac zaujal krajčírsky, predajný, štábny, zdravotný a ubytovací vozeň.
Najväčšiu radosť z výstavy mali košickí filatelisti. O poľnej pošte československých vojsk (na snímke), ktorá je inštalovaná v samostatnom vozni si zberatelia známok dopredu naštudovali všetky podrobnosti.
Dnes prinášame ďalšie zaujímavé informácie o poštovom vozni, ku ktorému neodmysliteľne patria historické filatelistické dokumenty.
Prvotná myšlienka pojazdnej kasárne vznikla v roku 1918 na vojenskom zjazde. Poľná pošta československého vojska v Rusku začala oficiálne fungovať na trati Čeljabinsk - Samara - Ufa - Syzraň.
Trasu neskôr predĺžili až do Vladivostoku, kde prvá zásielka dorazila 8. 11. 1918. Postupne boli zriadené viaceré poštové úrady vlakových pôšt v legionárskych vlakoch.
Hlavný poštový úrad bol umiestnený v Jekaterinburgu v budove Národnej rady. Poľná pošta bola pre československých legionárov bezplatná.
Po úhrade poštovného slúžila aj pre civilné obyvateľstvo. Na ofrankovanie zásielok sa používali vojenské známky, ktoré dodnes archivujú filatelisti vo svojich zbierkach.
Vagón, ktorý sme si mali možnosť pozrieť v Košiciach získala ČsOL od Českých dráh v roku 2012. Poštový voz sa podarilo milovníkom koľajovej dopravy zrekonštruovať za 3 mesiace.
Pri prehliadke múzea na kolesách nás zaujali dobové ruské historické bankovky. Zaregistrovali sme aj vojenské dobročinné známky pre československé vojsko pre územie Ruska s nominálmi 25 a 50 kopejok.
K najatraktívnejším z týchto sérií patria hnedé 1–rubľové známky (na snímke vľavo dole).
Okrem týchto dobových kuriozít si mohli prítomní zakúpiť repliky dobových pohľadníc. V poštovom vagóne boli k dispozícii nepoštové pečiatky - kašety, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na neúradných obálkach a lístkoch.
Atraktívne a vzhľadné súkromné pečiatky majú skoro vždy neoficiálny pôvod. V poštovom Legiovlaku mohli návštevníci použiť 4 rôzne kašety, ktoré dokonale vynikli na dobových pohľadniciach.
Nielen pre návštevníkov, ale aj pre filatelistov sú peknou spomienkou na Legiovlak, ktorý niekoľko dní patril k hlavným dominantám Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.