Rybári z najvýchodnejšej rybárskej organizácie v Čiernej nad Tisou okrem riek Latorica a Tisa disponujú odstavnými ramenami Čené a ramenami pri Malých a Veľkých Trakanoch, ktoré sú pozostatkami rieky Tisa, ktorá v minulosti ich korytami tiekla.
Namiesto toho, aby ich členovia si užívali krásnu prírodu a bohatosť nížinných vôd, musia tieto ryby zachraňovať.
V minulom roku za pomoci vodohospodárov sprietočnili ramená pri Trakanoch, ale vody v Tise nebolo dosť, aby zavodnila vznikajúci močiar, kde sa kedysi darilo rybám.
Miestni rybári hovoria, že na maďarskej strane sú nádrže, poldre, kde sa voda z Tisy pri zvýšených vodných stavoch prednostne kanálmi dostane a na našu stranu už nedotečie.
Rybári zrealizovali odlov rýb hromadnými lovnými prostriedkami.
Pri nízkej hladine vody a jej silnom záraste záchranný odlov sieťou neprichádzal do úvahy a pristúpilo sa k odlovu rýb starými osvedčenými metódami do košov a veľkého čereňa.
Pri prvom odlove rybári zachránili vyše 40 kusov kapra a na konci zničujúcich horúčav na začiatku druhej augustovej dekády odlovili už len dvoch kaprov a menšie množstvo jednoročnej šťuky.
Za malý zázrak možno považovať úlovok dvoch kaprov v časti ramena pri „Soľnom dome“, kde už boli posledné centimetre vody, veľa bahna a vodných rastlín (na snímke).
V týchto nepriaznivých podmienkach sa počas dvoch týždňov teplota vody dvíhala nad 30° C a nad ránom muselo byť vo zvyškoch vody minimum kyslíka, napriek tomu kapre prežili. Iné druhy rýb skúsení lovci s košmi nezistili.
Všetky ryby z trakanských ramien boli vysadené do ramena Čené na ukrajinsko-slovenskej hranici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.