Priečne vodné stavby, ktoré sú súčasťou vodných tokov, sú prekážkou migrujúcim rybám a preto sa predpokladá, že na významnejších vodných tokoch budú v priebehu najbližších rokov spriechodnené.
Novovznikajúce priečne stavby sú súčasťou zväčša budovaných malých vodných elektrárni a pri týchto vodných hydroenergetických dielach býva súčasťou hate už rybovod, ktorý by mal spĺňať funkciu prostredníka medzi spodnou a hornou hladinou.
Pri hatiach vysokých 3 a viac metrov býva vzdutie vody v nadhatí dlhé aj niekoľko stoviek metrov. Takéto vodné prostredie vyhovuje skôr rybám, ktoré majú rady pomaly tečúcu, hlbšiu vodu a dno pokryté jemným sedimentom.
Typickým príkladom takéhoto biotopu by mohol byť kapor, z dravých druhov rýb ostriež, šťuka, zubáč alebo boleň.
Na takýchto hlbokých úsekoch chýbajú plytčiny, v ktorých by hľadali únik pred dravcami drobné druhy rýb, alebo plôdik rýb.
Pri nedostatku plytčín hľadá plôdik rýb niekedy nezvyčajné náhradné riešenia.
Konkrétne pri novej elektrárni v Prešove na Toryse si drobné rybky, pravdepodobne malé jalce hlavaté, našli úkryt pod hrablicami horného otvoru rybovodu.
Pocit bezpečia im navyše zabezpečili rôzne naplaveniny, ktoré uviazli na hrabliciach mreže a zároveň spomalili prúdenie vody, ktorému musia rybky odolávať.
Takýto úkryt malým rybkám poslúži do najbližšieho prečistenia mreží obsluhou elektrárne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.