Je racionálne predpokladať, že na autosalónoch sa vystavujú autá, zatiaľ čo lietadlá by sme mali ísť obdivovať na aerosalóny.
Existujú však produkty, ktoré ich výrobcovia môžu bez problémov predstaviť na aerosalón i na autosalóne.
Jedným z takýchto inovatívnych produktov, ponúkajúcich mobilitu takpovediac vo vzduchu i na ceste, je „lietajúce auto“ AeroMobil, ktoré vyvíja rovnomenná slovenská spoločnosť.
Firma AeroMobil predstavila svoju novinku, ukazujúcu jednu z (možných) ciest budúcej individuálnej mobility, na medzinárodnom parížskom aerosalóne v Paríži i na prestížnej výstave Top Marques (špičkové značky) v Monaku – teraz ho vystavuje na autosalóne vo Frankfurte.
Priznám sa, že som stánok bratislavského výrobcu lietajúceho auta v rozsiahlom areáli frankfurtského autosalónu objavil úplnou náhodou, keď som sa išiel prejsť do jednej z menej prepchaných hál. V nej som zazrel AeroMobil, a to – ako sa na autosalón patrí – v cestnej konfigurácii, teda so sklopenými krídlami.
V tejto konfigurácii je AeroMobil dlhý temer šesť metrov, jeho šírka je 2 248 mm a výška je 1,5 m. Po rozovretí krídiel do letovej konfigurácie je šírka (teda rozpätie krídiel) AeroMobilu 8,8 metra.
Prestavba z jednej konfigurácie do druhej trvá len približne tri minúty. Vďaka použitiu uhlíkových kompozitov je maximálna vzletová hmotnosť len 960 kg, z toho užitočný náklad (dvaja cestujúci s batožinou) môže byť najviac 240 kg.
Pohonnú jednotku (na let) tvorí prepĺňaný dvojlitrový štvorvalcový motor s protiľahlými valcami (boxer), ktorého maximálny výkon je 224 kW.

Výrobcu motora firma AeroMobil neuvádza, ale podľa niektorých zdrojov ide o motor firmy Subaru. Pri jazde po ceste sú predné kolesá vozidla poháňané dvomi elektromotormi s celkovým výkonom 80 kW.
Tie sú schopné lietajúce auto urýchliť na stovku za desať sekúnd a udeliť mu maximálnu rýchlosť 160 km/h.
Cestovná rýchlosť letu je 260 km/h, neprekročiteľná maximálna rýchlosť je 360 km/h.
Do vzduchu sa AeroMobil vznesie po rozjazde dlhom necelých 400 metrov.
Na to, s akým cieľom bol AeroMobil vyvíjaný a kedy sa dostane na trh, sme sa opýtali riaditeľa pre komunikáciu spoločnosti AeroMobil Štefana Vadocza.
„Náš AeroMobil predstavuje revolúciu v individuálnej doprave na vzdialenosti do 1 000 km – na tieto vzdialenosti považujeme kombináciu auta a lietadla za najefektívnejšiu. Vývoj vozidla-lietadla je ukončený a predpokladáme, že v roku 2018 bude jeho testovanie ukončené a získame certifikáciu pre cestnú i letovú konfiguráciu. Výrobu sériových strojov plánujeme začať v roku 2019, prvé dodávky odberateľom by sa mali uskutočniť v roku 2020. V súčasnosti už máme predobjednávky od záujemcov z celého sveta,“ hovorí pán Vadocz.
Treba možno zdôrazniť, že ten, kto chce s AeroMobilom lietať, musí mať licenciu súkromného pilota lietadiel a štarty (i pristátia) sa budú môcť uskutočniť len na letiskách a schválených plochách pre vzlety a pristátia.
Možno vás AeroMobil nadchol a chceli by ste si ho kúpiť – podľa pána Vadocza by ste si mali nachystať takých 1,3 milióna eur...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.