SABINOV. V rokoch 1860 až 1952 bolo na Slovensku vybudovaných okolo 30 pstruhových liahní. Len máloktoré sa dožili súčasného obdobia.
Na východnom Slovensku to boli liahne v Novoveskej Hute pri Spišskej Novej Vsi, v Spišskej Starej Vsi na potoku Rieka a v Orkucanoch, ktoré sú dnes súčasťou mesta Sabinov.
V Miestnej organizácii SRZ v Sabinove majú už niekoľko rokov pre chov rýb zanieteného rybárskeho hospodára Štefana Dvorščáka, ktorý v liahni a na kruhovom rybníčku svojimi nápadmi zlepšil podmienky pre chov rýb.
Koncom júla a začiatkom augusta keď sa očakávali až 37–stupňové horúčavy sa zastavil v liahni, aby pomocou prístrojov zistil fyzikálno-chemické vlastnosti vody.
Voda v liahni v žľaboch, kde sabinovskí rybári odchovávajú rýchleného pstruha potočného mala 12,2 °C, obsah kyslíka bol 9,15 mg/l a reakcia vody bola takmer 8.
Aj v kruhovom rybníčku rozdelenom na dve polovice pre odchov rýchleného plôdika pstruha dúhového a pstruha potočného nachádzajúcom sa pred liahňou bola teplota vody obdobná ako na žľaboch v liahni, ale obsah kyslíka bol nižší najmä v časti rybníčka vzdialenejšej od liahne, v ktorej bol nasadený pstruh dúhový a o čosi lepší obsah kyslíka bol v časti rybníčka bližšie k liahni, v ktorej bol pstruh potočný.
Ako je to s vodou aj v rieke Torysa v Lipanoch, o tom sa presvedčil následne.
Obsah kyslíka bol uspokojivý nad 9 mg na liter, teplota vody ráno pred deviatou hodinou dosahovala vyše 17 °C, o čosi vyššia bola reakcia vody (pH) nad 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.