Bicykel je už poriadne starý deduško
Vynašiel ho Nemec, vlani oslávil 200 rokov.
Patrí k najpoužívanejším dopravným prostriedkom sveta, milujú ho malí i veľkí, ženy i muži. Podmanil si športovcov a v niektorých krajinách má viac fanúšikov ako auto. Bicykel je pritom poriadne starý deduško, pretože vlani oslávil 200 rokov.
Vďačíme zaň Nemcovi Karlovi Draisovi z Karlsruhe, ktorý v roku 1817 vynašiel takzvanú Draisinu, alebo drezinu, ktorá fungovala na princípe dnešného detského odrážadla.
Drezina mala riaditeľné predné koleso a jazdec sa odrážal od zeme nohami. Stroj bol až na železný spojovací materiál celý drevený. Odrážadlo malo drevené kolesá so železnou obručou, kožené sedlo a opornú tyč ako stojan.
Prvý ozajstný bicykel poháňaný pedálmi zostrojil v roku 1839 britský vynálezca Kirkpotrick Macmillan. Jeho bicykel mal hriadeľ spájajúci zadné koleso s pedálmi.
Francúzski výrobcovia drožiek Ernest a Pierre Michauxovci zostrojili podobný mechanizmus v roku 1861. Aj ich bicykel mal pedále, no boli priamo pripojené na predné koleso.
Ani jeden z týchto bicyklov sa však v praxi neujal. Problém spočíval v tom, že pri jednom otočení pedálov sa raz otočilo aj koleso, takže bicyklovanie bolo mimoriadne namáhavé.
Jedinou možnosťou, ako uľahčiť šliapanie do pedálov, bolo poriadne zväčšiť predné koleso, takže jedným šliapnutím sa bicykel dostal oveľa ďalej.
Tento produkt anglického výrobcu Jamesa Starleyho z roku 1870 dostal názov velocipéd a posmešne ho prezývali aj „kostitras“. Hoci bol veľmi labilný a ťažko sa zastavoval, stal sa veľmi populárnym.
Väčší úspech však zožal Starleyho „bezpečný bicykel“ zostrojený v roku 1885 – bol to totiž prvý bicykel s účinným reťazovým prevodom. Aj po vynaložení malej námahy získal veľkú rýchlosť a vďaka malým kolesám bol oveľa stabilnejší. Odvtedy sa vozia na bicykloch milióny ľudí.
Jedným z prvých vlastníkov Draisovho stroja na Slovensku bol básnik Ján Kollár, ktorý si ho kúpil počas štúdii v nemeckom meste Jena. O jeho výhodách písal aj v známom diele Slávy dcéra.
Holanďania aj volia z bicyklového sedadla
Hlasovanie drive-in sa osvedčilo.

Nie je žiadnou novinkou, že Holanďania mimoriadne milujú bicykle. V Holandsku sú cyklisti skutočne rešpektovaní, pretože šetria životné prostredie, zvyšujú dopravnú priepustnosť, na parkovanie potrebujú minimálnu plochu, skvalitňujú podmienky života v mestách a v neposlednom rade zlepšujú svoju kondíciu a zdravie.
Aj preto sa počas tohtoročných parlamentných volieb v jednej obci rozhodli zaviesť spôsob hlasovania, ktorý by cyklistom zjednodušil prístup k volebným urnám. Zaviedli totiž takzvané „hlasovanie drive-in“.
V Zuidplase, neďaleko Rotterdamu, mohli voliči hlasovať priamo z bicykla.
Volebná miestnosť sa nachádzala v garáži, cez ktorú cyklisti iba prešli a popri tom len na chvíľu zastavili, aby hodili svoj hlas pred komisiou. V podstate takmer nezliezli z bicykla.
Súťažný bicykel predával za pár drobných
Krádeže bicyklov sú na Slovensku, bohužiaľ, bežnou súčasťou našich životov. V Španielsku však policajti pred istým časom vyriešili kurióznu krádež bicykla.
Počas prestížnych španielskych cyklistických pretekov Vuelta sa zlodej ulakomil na jeden zo súťažných bicyklov.
Po príchode pretekárov do Malagy zmizol bicykel tímu Orica Greenedge.
Samozrejme, ako to býva, hodnota týchto kúskov je naozaj dych vyrážajúca a aj cena ukradnutého bola 12-tisíc eur.
Netrvalo však dlho a bicykel šikovní policajti objavili.
V jednom bazári si totiž všimli ceduľku s cenou 120 eur pri bicykli, ktorý mal už na prvý pohľad omnoho vyššiu technickú kvalitu.
Keď sa spýtali majiteľa bazára, kto tam bicykel doniesol, zistili, že išlo o človeka, ktorý mal u nich veľa trestných záznamov.
„Jeho etapa končí vo väzení,“ napísali potom policajti na sociálnej sieti a odfotili sa s pretekárom tímu Orica Greenedge.

Dán našiel riešenie na znečistené ovzdušie
Vymyslel bicykle filtrujúce vzduch.
Dánsky dizajnér prišiel s revolučnou myšlienkou, ako zachrániť ovzdušie v Číne.
Táto krajina patrí najväčším svetovým znečisťovateľom životného prostredia.
Za posledné roky tu preto pribúda čoraz viac ekologicky zameraných projektov, ktorými by ľudia chceli aspoň čiastočne prinavrátiť „čistý“ ráz svojej zemi.
Dánsky dizajnér Daan Roosegaarde je autorom projektu Smog Free Tower (v preklade veže filtrujúce vzduch) a zastáva názor, že zmeny treba začať robiť v menšom a postupne.
Na schôdzi týkajúcej sa svetovej klímy prezentoval svoj nápad, ako pomôcť zlepšeniu ovzdušia v Číne. Jeho nová idea spája Smog Free Tower a bicykle.
To by umožnilo filtráciu vzduchu počas toho, ako ľudia bicykle používajú. Čistiace zariadenie by zároveň bolo umiestnené v prednej časti dopravného prostriedku, vďaka čomu by jazdec dýchal čerstvý vzduch.
Takéto opatrenia by mali o to väčší význam v metropolách ako Peking, kde sa počet používateľov bicyklov pohybuje niekde okolo 11 miliónov.
Nielenže by ľudia nechodili do práce na aute, čím sa množstvo smogu eliminuje už samo osebe, ale po ceste by ešte aj čistili ovzdušie.
Daan sa v najbližších mesiacoch bude zaoberať tým, ako projekt technicky zrealizovať.
Potom už chýbajú len uvedomelí obyvatelia veľkomiest, ktorí budú ochotní pre záchranu prírody obetovať pohodlné autá.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.