Mesiace príprav konečne prinášajú svoje ovocie. Tvorcovia filmu Čiara odštartovali sériu premiér, ktorá vyvrcholí 3. augusta vo všetkých kinách na Slovensku.
Slovensko- česko-ukrajinský triler zatiaľ mali možnosť vidieť diváci na filmovom festivale v Karlových Varoch a v niekoľkých bratislavských kinách.
Príbeh, ktorý je o našej východnej hranici a časť sa tu aj točila, žne úspech.
V Bratislave uviedli minulý týždeň v slávnostnej premiére za prítomnosti hereckých predstaviteľov a tvorcov nový film Čiara režiséra Petra Bebjaka.
Snímka, ktorú po prvý raz predstavili na filmovom festivale v Karlových Varoch, sa sústredí na pašerákov cigariet a vykresľuje obavy z budúcnosti ich biznisu po vstupe do Schengenu.
„Som plný očakávania, lebo aj keď máme za sebou premiéru v Karlových Varoch, kde bol film veľmi pozitívne prijatý, tak domáce publikum je predsa len trošku inak nastavené a vychádza z iných kontextov. Tak uvidíme, ako to prijme,“ povedal Peter Bebjak v rozhovore pre agentúru SITA.
Maštalírovo prvýkrát
V hlavnej úlohe sa vo filme predstavil Tomáš Maštalír. Adam Krajňák bol pre Maštalíra prvou hlavnou úlohou v celovečernom hranom filme.
„Je to otec rodiny, ktorý žije v dome stále so svojou matkou a má tri dcéry, čo bolo pre mňa zaujímavé, rieši trošku iné veci ako ja – ja si zatiaľ takéto veci neviem predstaviť. Téma filmu však bola aj o tom, ukázať, ako sa v tom regióne na hranici ľuďom žije alebo môže žiť a ako sa daným podmienkam dokážu obyvatelia tej hranice prispôsobiť, ako tam dokážu prežiť, ako sa dokážu vynájsť. A jeden z nich možno má väčšie organizačné a komunikačné schopnosti, takže sa stáva nejakým spôsobom ich vodcom. A to je práve Adam,“ priblížil Maštalír.
Boss aj starostlivý syn
Bebjak je s Maštalírovým uchopením postavy spokojný.
„Ja si myslím, že Tomášov výkon je tak špecifický a tak zaujímavý! Dokázal nejakým spôsobom zahrať aj toho chlapa, ktorý to tam musí mať pod patronátom, toho veľkého bossa, hrubú silu a oproti tomu dal najavo aj takú tú jemnosť a zraniteľnosť a nutnosť nejakej ochrany svojich blízkych. Medzi týmito dvomi polohami je veľká škála rôznych emócií, ktorú Tomáš absolútne bravúrne zvládol,“ poznamenal režisér.
„Petrova výnimočnosť je v tom, ako chcel podať tento príbeh a myslím si, že sme si v tom porozumeli a aj komunikácia pri práci bola výborná. Všetci zúčastnení od začiatku tomu filmu verili a každý sa snažil robiť všetko, čo vedel, aby mohla vzniknúť kvalitná dráma,“ nešetril slovami chvály na Bebjakovu adresu Maštalír.
Príbeh o fyzických hraniciach a tých v nás
Ďalšie z ústredných postáv si zahrali Emília Vášáryová, Andy Hryc, Zuzana Fialová či Eugen Libezňuk.
Produkčne triler zastrešila Wanda Hrycová, scenár napísal Peter Balko. Film Čiara vznikal od roku 2013.
„Na začiatku toho procesu bola Wanda, ktorá prišla s námetom slovensko-ukrajinských hraníc. Od prvej chvíle sme vedeli, že chceme robiť príbeh o hranici, príbeh o zmenách, o tom, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť a o tom, že keď človek prekročí niektoré nielen vonkajšie fyzické hranice, ale aj tie hranice v sebe, tak už nie je cesta späť,“ hovorí Balko.
Priamo na mieste
Film sa natáčal v desiatkach lokácií, jednou z nich bol aj východ Slovenska.
„V lete 2013 sme s Wandou vyrazili na slovensko-ukrajinskú hranicu, kde sme strávili dva až tri týždne intenzívnymi rozhovormi s miestnymi obyvateľmi a s tamojšími policajtmi, colníkmi, bývalými prevádzačmi alebo pašerákmi. Wandina mamina odtiaľ pochádza, čo bolo pre nás veľmi prínosné, pretože sme pre miestnych neboli len cudzinci z Bratislavy, ktorí prišli na exotický východ, ale boli sme tam so sprievodcom, Wandiným bratrancom a tým pádom nás miestni brali, boli ochotní sa s nami rozprávať, dokonca si s nami aj vypili, čo niekoľkokrát dopadlo veľmi zle,“ dodáva so smiechom scenárista.
Štyri roky života
Celý proces tvorby trval štyri roky.
„Niekedy toho máte naozaj dosť a tak, keď som napísal desiatu verziu scenára, bol som rád, že ďalšiu už nenapíšem. Desať verzií scenára, niekoľko desiatok verzií scénosledu, približne 150-stranový zber materiálu… Myslím, že prvá verzia scenára mala okolo 140 strán… Desiatky prebdených nocí, ktoré človek na úkor svojho osobného života venuje tomuto filmu… Štyri roky života s postavami a motívmi, ktoré v istom momente musíte uzavrieť a posunúť ďalej… No zrazu, keď tie postavy vidíte na plátne a máte pocit, že to je živé, tak cítite zadosťučinenie a ja tie roky, ktoré som nejakým spôsobom s Čiarou prežil, neľutujem a veľmi sa z toho teším,“ uzavrel 28-ročný scenárista.






Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.