Sú vo svojich odboroch špičky, prekonali nepriazeň osudu a vo svete robia dobré meno Slovensku. Inšpiratívnych východniarok je ako maku. Sú vytrvalé, nesťažujú sa na osud a nefrflú. Nemrhajú svojím časom, ale snažia sa na sebe pracovať.
Adriana Kmotríková

Rodáčka z Košíc patrí k stáliciam a najskúsenejším slovenským moderátorkám.
V jej súkromnom živote však nebola núdza aj o ťažké chvíle. Jednu z najhorších prežila pred šestnástimi rokmi.
Na cystickú fibrózu jej zomrela vtedy len päťročná dcérka Natálka.
„Boli sme na seba veľmi naviazané. Bola chorá odmalička, takže som sa o ňu musela starať 24 hodín denne. Myslím na ňu každý deň, aj si poplačem,“ otvorene priznala moderátorka, ktorej novú životnú silu napokon vliali syn Tomáš a dcéra Linda.
A práve hlavne kvôli ním ako levica zabojovala s nepriazňou osudu druhýkrát – keď jej v roku 2015 diagnostikovali nádor na mozgu.
Adriana vtedy prežívala dramatické chvíle, pretože takmer skolabovala počas moderovania správ.
Hoci verdikt lekárov znel desivo, zbrane nezložila. Po náročnej, no úspešnej operácii a následnej liečbe sa neuzavrela pred svetom.
A hoci jej vypadali krásne blonďavé vlasy, už po troch mesiacoch sa vrátila do práce a aj takto vlastne dodáva silu iným ľuďom, ktorí bojujú so zákernou chorobou.
Podporuje však aj rôzne charitatívne projekty a dáva ľuďom nádej.
Jana Mojžišová

Od skončenia štúdia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach tu Jana Mojžišová pôsobí ako vedecko-výskumná pracovníčka a pedagogička.
Ako prvá žena v takmer sedemdesiatročnej histórii košickej veteriny bola zvolená do najvyššej akademickej funkcie – funkcie rektorky.
Jej priekopnícke práce vo výskume infekčných chorôb psov a mačiek našli odozvu aj za hranicami Slovenska.
Publikovala niekoľko vedeckých monografií, je autorkou vysokoškolských učebníc a v neposlednom rade aj mama a manželka.
„Mám dve dcéry, manžela, psa, domácnosť, záhradku a všetky povinnosti i radosti s tým spojené. Dôležité je, aby moji blízki vedeli, že som tu vždy pre nich, keď ma potrebujú,“ skonštatovala.
Anna Oroszová

Pochádza z neveľkej dedinky Miroľa v okrese Svidník, kde strávila detstvo.
Spomedzi štyroch súrodencov – troch sestier a jedného brata vždy bola tá, ktorá čosi vymýšľala a neobsedela na mieste.
Keď sa v šestnástich rokoch vrátila po prvom ročníku na strednej škole domov na prázdniny, netušila, že jej život navždy zmení brigáda na družstve.
Cestou domov sa s nimi prevrátilo auto a po nehode Anna zostala ochrnutá na invalidnom vozíku. Povaha jej nedovolila nič nerobiť a napriek hendikepu začala športovať.
„Mám to v sebe, šport je moja droga,“ hovorí účastníčka niekoľkých paralympiád, kde sa v medzinárodnej konkurencii umiestňuje na popredných miestach.
Neda Markovská

Neda Markovská je hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre zubné lekárstvo, garantka odboru zubné lekárstvo na LF SZU a členka Rady Slovenskej komory zubných lekárov.
Prednáša na konferenciách doma a v zahraničí, publikuje a neúnavne sa venuje zvyšovaniu povedomia verejnosti o ústnom zdraví.
Je to však aj žena rovná, ktorá nekriví chrbát a nezatvára oči pred nekalými praktikami.
Práve ona pred necelými dvoma rokmi, ešte ako profesorka Lekárskej fakulty UPJŠ, upozornila na protekčné štúdium syna prednostu a bývalého dekana Andreja Jenču. To viedlo aj k otvoreniu ďalších káuz fakulty.
Napríklad sa nebála otvorene prehovoriť o tom, ako na ňu tlačili, aby nechala prejsť aj neschopných slovenských či zahraničných študentov.
Ľubica Čekovská

O talente Humenčanky vie už celý svet. Hudobných skladateliek nie je veľa, na Slovensku tobôž nie.
Táto sympatická dáma zvažovala po gymnáziu medicínu, no napokon prakticky bez predošlých skúseností skúsila šťastie na Royal Academy of Music v Londýne.
Prijali ju bez váhania a ako výnimočný talent dostala plné štipendium.
Dnes má na konte zloženú operu a skladá divadelnú, či filmovú na svetovej úrovni.
V centre pozornosti sa však cíti nesvoja. „Vyjsť pred veľký orchester, to je holá koža a ja nie som exhibicionistka. Neviem, ako sa tváriť. V súkromí som skrytý komik, rada improvizujem, varím, mám rada humor, ľudí.“
Mária Frankovičová

Prednostka Kliniky cievnej chirurgie UPJŠ Lekárskej fakulty a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb je pôvodom Humenčanka, no už dlhé roky žije v Košiciach.
V roku 1988 bola súčasťou transplantačného tímu prof. Matejička, ktorý uskutočnil prvú transplantáciu obličky na východe Slovenska. Stala sa tiež prvou ženou – profesorkou v odbore chirurgia.
„Ani si neuvedomujem, že je to niečo vzácne. Niekedy na to nie je čas a nemáte možnosť si to vychutnať.“
Špecializuje sa na cievnu chirurgiu a priznáva, že operovanie je pre ňu niečo ako droga: „Keď idem na operačnú sálu a operácia sa podarí, tak mám z toho veľmi dobrý pocit, že som niečo skutočne dobre urobila. Je to silný vnútorný pocit šťastia.“
Miroslava Hunčíková

Zakladateľka neziskovej organizácie Svetielko pomoci pomáha nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám z Prešovskéhoa Košického kraja.
Viedla ju k tomu osobná skúsenosť – jej dcéra Gabika bola onkologická pacientka.
Liečila sa štyri roky, no napokon svoj boj prehrala. Statočná mama musela čeliť množstvu problémov a dnes ona s ich riešením pomáha rodičom chorých detí.
So svojím tímom je dennodenne k dispozícii. Svetielko spočiatku pomáhalo rodinám finančne, neskôr si neziskovka zobrala pod patronát organizovanie výletov, tvorivých dielní a stretnutí rodín, aby tak nabrali nové sily.
Rokmi sa činnosť neziskovky rozšírila a pribudla prevádzka bytu vo vlastníctve Ligy proti rakovine.
Ubytovať sa v ňom môžu príbuzní hospitalizovaných detičiek, ktorí bývajú mimo Košíc.
Zuzana Žirková

Známa basketbalistka sa síce narodila v Bojniciach, no už dávno ju všetci považujú za východniarku.
Tento rok získala aj ocenenie Športová osobnosť Košíc.
Vynikajúca športovkyňa sa k basketbalu dostala úplnou náhodou. Po tom, čo vystriedala niekoľko iných športov sa prihlásila do basketbalovej triedy.
„Povedala som si, že to skúsim. A keď som už bola do takej triedy prihlásená, nemohla som s ním seknúť, aj keby som chcela. Postupom času sa mi začal tento šport čoraz viac páčiť a s prvými úspechmi mi natrvalo prirástol k srdcu.“
Osemnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska prežila pod košmi skvelé roky. Pred touto sezónou oznámila, že je jej posledná.
Marietta Žigalová

Bezpochyby inšpiratívnou ženou je aj bývalá profesionálna slovenská fitneska, účastníčka Fitnes Olympia, majsterka SR, absolútna majsterka sveta a Európy vo fitnes Marietta Žigalová.
„Milujem vyhrávať sama nad sebou,“ konštatuje.
Postavu si udržuje stále fantastickú a závidieť jej ju môžu aj oveľa mladšie ročníky.
Chce to však obrovskú sebadisciplínu.
S výhovorkami a slabými chvíľkami nad chladničkou by to takto ďaleko nedosiahla.
Kveta Stražanová

Tento rok jubilujúca herečka nastúpila do prešovského Divadla Jonáša Záborského v septembri 1959 bez akéhokoľvek hereckého vzdelania.
Dnes je jednou z najvýraznejších hviezd svojej generácie.
V divadle sa spoznala aj so svojím manželom Jozefom Stražanom.
„Najprv sme boli ako brat a sestra, všetko sme si hovorili. Naraz prišla nejaká hra, kde sme sa mali bozkávať na javisku. Aby tomu ľudia uverili, tak sme do toho dali všetko, ako sa patrí – a zrazu sa to stalo.“
Obaja okrem svojich detí vychovali aj deti Stražanovej brata. „Ivanka mala 15 a Marcel 13 rokov, keď prišli náhle o mamu. Môj brat žil v tom čase v emigrácii. Ja si svojho Joža nesmierne vážim aj pre to, že bez mihnutia oka povedal, že tie decká berieme k sebe.“
FOTO: ARCHÍV, TASR, TV JOJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.