Dnes prinášame ďalšie informácie zo života významného medailéra.
Akademický sochár J. Šejnost (na snímke vľavo) sa narodil v roku 1878 v Těšenove.
Jeho výtvarný talent sa prejavil už v detstve. Zo začiatku študoval na gymnáziu v Pelhřimove, neskôr prestúpil na Strednú odbornú keramickú školu v Bechyni.
Získal absolventské vysvedčenie, pracoval v rôznych profesiách. Chcel študovať na akadémii výtvarných umení, ale na prijímacích pohovoroch neuspel.
Nevzdal sa, prihlásil sa na umelecko-priemyselnú školu, kde študoval ornamentálnu a figurálnu tvorbu u profesora Stanislava Suchardu.
Po ukončení štúdií sa začal venovať medailérskej tvorbe. Zhotovil asi 300 návrhov, ktoré sú dnes cenné a vzácne. Po vzniku prvej ČSR sa aktívne venoval príprave nových československých mincí.
Napriek tomu Šejnostove netradičné československé franky nikdy neobiehali. Realizovali sa koruny a haliere, ktoré vznikli v ateliéri akademického sochára Otakara Španiela. Majster Šejnost sa po vzniku prvej ČSR sústredil na návrhy medailí s portrétom prezidenta T. G. Masaryka a ministrov vlády.
Po rozpade monarchie v rokoch 1918-1921 mala československá mincovňa mnohé technické nedostatky. Umelec značne prispel k obnove a k sprevádzkovaniu výroby.
Aktívne študoval konštrukciu raziacich nástrojov, čo neskôr zúročil vo svojich publikáciách.
Zúčastnil sa verejnej anonymnej súťaže s modelmi dukátov, ale opäť neuspel. S nepriaznivým výsledkom sa nevedel zmierniť, autorské razby si dal zhotoviť na vlastné náklady.
Nevydané bronzové medaily svätého Václava vyrazila Parížska mincovňa 9. 10. 1923 v počte 20 kusov.
Repliky s označením „ESSAI“ spolu s dvoma zlatými exemplármi úradne odoslali autorovi sadrových modelov. Sú vzácne, na zberateľskom trhu sa vyskytujú iba ojedinele.
Po niekoľkých desaťročiach mincovňa vydala zlaté repliky československých dvojdukátov J. Šejnostu (averz na snímke vpravo).
Moderné novorazby vyšli v obmedzenom náklade 300 kusov, sú číslované, dajú sa ľahko identifikovať.
Pri umeleckej práci sa majster Šejnost venoval svojej záľube, ktorá úzko súvisí s tvorbou mincí a medailí.
Položil základy Československej numizmatickej spoločnosti, ktorá dodnes spoľahlivo funguje nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.