Mohutná srbská metropola rozdelená dvomi riekami Dunajom a Sávou na dve časti – novú a starú. Belehrad v mnohých podobách ukazuje dvojakosť.
Či už je to spojenie modernej architektúry s pôvodnou, uponáhľaný denný a bujarý nočný život, pohostinnosť miestnych na jednej strane a ich rebélia na tej druhej.
Belehrad ukazuje turistom toľko tvárí, až si z nich pomaly nie je možné vybrať.
Katedrála svätého Sávu
Azda jeden z najznámejších svätostánkov celého Srbska a jeden z najväčších pravoslávnych chrámov na svete.
Pravdou však je, že zďaleka nepatrí medzi najstaršie.
Niekoho môže prekvapiť, že ho stavali od roku 1935.
Pozornému oku neunikne, že sa nápadne podobá na byzantský chrám v Konštantínopole Hagia Sofia, ktorý bol vzorom pre výstavbu belehradskému chrámu.

Pojme až 15-tisíc veriacich
Katedrála je od svojho postavenia permanentne v rekonštrukcii.
Preto jej interiér neustále pokrýva lešenie. V pláne je napríklad mozaika na ploche 16-tisíc metrov štvorcových.
Predpokladá sa, že rekonštrukcia bude ukončená do približne troch rokov. Nenájdete tam sedadlá, veriaci sa modlia postojačky.

Ikony na podstavcoch
Napriek rekonštrukcii sem prúdia davy veriacich, aby sa poklonili a pobozkali sväté obrázky.

Spomienky stále žijú
„Nikdy vám nezabudneme zabíjanie našich detí.“
Takýto odkaz je napísaný na plagáte, ktorý je aj v dnešných dňoch natiahnutý na zábradlí pred budovou parlamentu.
Odkazuje na rok 1999, keď vtedajšiu Juhosláviu vrátane Belehradu bombardovalo NATO ako reakciu na operácie juhoslovanských vojsk na území Kosova.
Na plagáte sú fotografie obetí týchto útokov.

Zbombardované budovy
Ostali tak, ako sa zachovali po útokoch NATO.
To vtedy zničilo viacero úradov a budovu RTS Srbského rozhlasu.
Kým miestni sa popri zničených budovách, ktoré majú pripomínať bombardovanie, sotva pristavia, turisti ich na mape Belehradu vyhľadávajú a pristavujú sa pri nich.

Rôzni hrdinovia na magnetkách
Srbi majú rôzne pohľady na svojich národných hrdinov.
Tak napríklad v ponuke stánkarov vedľa seba nájdete podobizne Supermana, diktátora Tita, vynálezcu Nikola Teslu, tenistu Djokoviča a tiež ruského prezidenta Putina.

Kalemegdan stráži sútok Sávy a Dunaja
Tento názov nenesie len belehradská pevnosť, ale tiež rozsiahly park, v ktorom sú vystavené vojenské vozidlá a lietadlá, tenisové kurty a zeleň, kde sa stretávajú celé rodiny. Z Kalemegdanu je tiež vynikajúci výhľad na celé mesto.

Nový symbol mesta – most na Adi
Spája dva brehy Starého a Nového Belehradu ponad rieku Sáva. Nazvali ho podľa ostrova Ada Ciganlija, na ktorom je umiestnený jeho jediný pilier. Začali ho stavať v roku 2008 a otvorili ho o tri roky neskôr. Most je dlhý 964 metrov, jeho jediný pilier je vysoký 200 metrov.

Pravá srbská svadba
Pri každom významnejšom kostole stojí počas svadby niekoľko hudobníkov. Len čo vychádzajú čerství mladomanželia von, strháva sa „boj o zákazníka“. Každý začne odušu vyhrávať svoju pieseň a samozrejme, očakáva za to od ženícha plácu.

Romantika na nezaplatenie
Ak chcete vidieť, kde sa vlieva Sáva do Dunaja, ktorý potom pokračuje svoju púť až k Čiernemu moru, k nádhernému pohľadu vás zavedie cyklochodník.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.