Veľmi zaujímavé a pekné Vyšnoslavskovské vodopády vznikli na geologickej hranici flyšovej Bachurne a jadrového Braniska, skôr však prináležia k druhého z týchto pohorí.
V tiesňave Podhorského potoka, ktorý steká do Vyšného Slavkova, tu vzniklo niekoľko menších kaskád a na dolomitických laviciach aj väčší vodopád, vysoký niekoľko metrov.
Vychádzka k tak trocha utajeným vodopádom je pekná v každom ročnom období, najmä však vtedy, keď je dosť vody.
Už niekoľko rokov je vyznačená miestnym turistickým značením, červená značka spája Vyšný Slavkov a poľanu Zápač na rozhraní spomínaných dvoch pohorí. Veľmi peknou túrou je prechod z Lačnova do Vyšného Slavkova.
Cez Lačnovské sedlo
Trasa sa začína v Lačnove na konečnej autobusu SAD pri cintoríne (795 m n. m.). Tu sa napojíme na červenú značku a po asfaltke prejdeme cez malebnú dedinku na jej horný koniec pri kaplnke (820 m, 15 min).
Pokračujeme po dobrej poľnej ceste lúkami s peknými scenériami, v zvlnenom teréne. Po ľavej ruke máme Branisko, po pravej už Bachureň.
Cesta vedie až do známeho Lačnovského sedla (860 m, 45 min.). Z neho pokračujeme podobným terénom, stále v peknom prostredí, križujúc aj les, až k smerovníku Zápač (850 m, 1 hod.)
Vodopády ukryté v lese
Tu sa začína spomínané miestne červené značenie. Vyberieme sa po ňom doprava, lúkou traverzujúc svahy vrchu Bučina.
Cesta obchádza pramennú oblasť Podhorského potoka, stáča sa doľava a začína klesať.
Pri ďalšom smerovníku značka opúšťa cestu, bočí doľava a lúkou prichádza ku kraju lesa.
Tu sa začína samotný priechod tiesňavou. Kľukatý chodník klesá k potoku, v obkolesení lesa a strmých svahov kopíruje vodný tok.
Po asi 15 minútach chôdze cez veľmi pekné prostredie prichádza až k najväčšiemu vodopádu (cca 700 m, 1:30 h), pod ktorý sa dá pomerne ľahko zostúpiť.
V čase jarného topenia snehu, alebo po výdatnejších zrážkach si tento vodopád v ničom nezadá s oveľa známejšími a väčšími trebárs v Slovenskom raji.
Vodopády sú chránenou prírodnou pamiatkou v 4. stupni ochrany.
Pohodová prechádzka
Chodník pokračuje okolo potoka ešte chvíľu lesom, potom lúkou s chatkou a míňa aj kameňolom, pri ktorom sú opäť menšie kaskády.
Pri družstve vchádza do obce Vyšný Slavkov a vedie až k ústrednej turistickej orientácii, kde sa miestne značenie končí. (560 m, 2 hod).
Dĺžkou ani trvaním čistej chôdze je táto vychádzka nenáročná, vyčleňte si na ňu však viac času, lebo stojí za to.
A ak ste hubári, určite vás to bude lákať aj do parádnych lesov v okolí.
Fakty o túre
Trasa: Lačnov – Lačnovské sedlo – Zápač – Vyšnoslavkovské vodopády – Vyšný Slavkov
Pohorie: Branisko, Bachureň
Trvanie trasy: 2 hodiny čistej chôdze
Obtiažnosť: Nenáročná
Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina – Branisko, alebo www.turistickamapa.sk. Miestne značenie na oboch mapách chýba, je však v teréne dobre čitateľné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.