HÁJ. Slovenský kras je skutočne výnimočné miesto, kde môžete vidieť prírodné krásy i zaujímavé zvieratá. No nie so všetkými tvormi by ste chceli prísť do kontaktu.
Romantici, ktorí by si radi v Slovenskom krase vychutnali príjemné chvíle v tráve, by si asi radšej mali mali nechať zájsť chuť.
Môžu totiž stretnúť „obyvateľa“ lúky, ktorý sa mu dostane naozaj pod kožu.

Na tomto mieste sa totiž vo zvýšenej miere nachádzajú drobné organizmy tzv. trombikuly.
„Tieto pôdne roztoče žijú všade v prírode, ale ich výskyt v Slovenskom krase je miestami veľmi vysoký. Pomenovanie parazita je v preklade z latinčiny trombikula jesenná, ale v niektorých lokalitách je aktívna už vo februári.“
Podľa jaskyniara, ktorý pôsobí v krase 28 rokov, sa preto treba v tomto národnom parku vyhnúť kontaktu so spadnutým lístím a trávou.
A to najmä za teplého a vlhkého počasia.
„Pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnému svrbeniu, pri ktorom máte pocit, že by ste si najradšej vyzliekli vlastnú kožu, je dobre nesadať si a nelíhať do lístia a trávy. Pokiaľ stojíte a kráčate, mali by vám dať trombikuly pokoj,“ povedal jaskyniar.
Ako ďalej vysvetlil, „keď si chcete oddýchnuť, treba si nájsť radšej skalu alebo spadnutý kmeň. Takéto miesta sú zaručene bezpečne“.



Tento text vznikol v spolupráci s organizáciou Košice Región Turizmus
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.