Tento text vznikol v spolupráci s organizáciou Košice Región Turizmus
Slovenský kras je výnimočný vďaka sústave náhorných planín oddelených hlbokými údoliami, bohatstvom podzemných i povrchových krasových javov a pestrou faunou.
– V roku 1977 bol ako prvý na Slovensku zaradený do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Človek a biosféra a patrí tak medzi štyri slovenské biosférické rezervácie.
– Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu boli pridané do zoznamu svetového dedičstva a tým sa zaradili k svetoznámym prírodným i kultúrnym speleologickým lokalitám ako Národný park Mamutej jaskyne a Národný park Carlsbadských jaskýň v USA, podzemný kaňon Škocjanskych jaskýň v Slovinsku, kultúrne pamiatky jaskyne Altamíra v Španielsku a jaskýň v doline Vézére (Lascaux a iné) vo Francúzsku.
– Rozloha Slovenského krasu je 34 611 hektárov

– Na jeho území je vyhlásených 10 národných prírodných rezervácií, 6 prírodných rezervácií, 17 národných prírodných pamiatok
– V Slovenskom krase je najbohatší výskyt panónskeho rastlinstva a Zádielska dolina, ktorá je jeho súčasťou, je najbohatšou lokalitou mäkkýšov v SR.
– Na území NP Slovenského krasu prakticky neexistuje povrchový odtok vody. Zrážková voda presakuje cez pôdu a systémom puklín sa dostáva do podzemných dutín, čím vznikajú vyvieračky (Kečovská, Ardovská, Malá studňa, Buzgó, Zádielská, Brzotínska, Vidovská, Hučiaca, Slavecká a iné).
– Nachádzajú sa tu dva vodopády – Hájske vodopády a Hrhovský vodopád.
– Slovenský kras bol vyhlásený za národný park v roku 2002
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.