STARÁ ĽUBOVŇA. Ľadochod na konci februára na rieke Poprad v okrese Stará Ľubovňa zdevastoval na mnohých úsekoch všetko živé.
Medzi postihnutými druhmi rýb bola aj podustva severná, ktorá patrila k častým obetiam drvivej sily hrubých a ťažkých ľadových krýh.
Rybárom zo Starej Ľubovne sa naplnila zlá predtucha podľa množstva podustiev migrujúcich za prirodzeným výterom z rieky Poprad do pravostranného prítoku Jakubianka. V rieke Poprad veľa podustvy neprežilo.
Dobrou správou bolo, že aj v tomto roku koncom marca dospelé ryby vytiahli do Jakubianky a začali sa rozmnožovať.
Zlou správou bolo, že oproti roku 2016 bolo v tomto prítoku Popradu sotva štvrtina rýb.
Zvláštnosťou je, že podustva na severe v chladnejších podmienkach sa vytierala už na konci marca, zatiaľ čo na Toryse v Prešove po chladnom období a kolísaní teplôt vyrazila podustva za výterom až začiatkom mája.
Na Toryse pritom nejde o oneskorený výter, lebo tento druh ryby je pohlavné aktívny v apríli, častejšie až v máji, keď teplota vody dosiahne aspoň 12 – 13 stupňov Celzia, ale rozdiel medzi týmito dvoma tokmi je prekvapivý. Pri teplote 12 stupňov Celzia sa plôdik z nakladených ikier liahne za 10 -12 dní.
Príznačné pre tento druh ryby je, že výterové stádo môže pozostávať zo stoviek a v kvalitných vodách z tisícov jedincov podustvy a ich migrácia je preto neprehliadnuteľná.
Na takomto zhromaždišti môže biomasa rýb dosahovať až 3 000 – 4 000 kilogramov na hektár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.