VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Prvou bola tragédia vojenského vrtuľníka Mi-17 z 3. leteckej základne Prešov, ktorý sa zrútil popoludní 9. októbra 2003 v zalesnenom poraste v katastri obce Pušovce asi 12 kilometrov od Prešova.
Príčinou bolo zlyhanie prístrojov a strata orientácie pilota vo veľkej oblačnosti až takmer pri zemi.
Zahynuli všetci vojaci na palube – kpt. Pavol Gromovský (kapitán vrtuľníka), pplk. Jozef Sagan (pilot inštruktor), kpt. Peter Nemčík (pilot vo výcviku) a rtn. Slavomír Seman (palubný technik).
Najčiernejším bol rok 2015, keď sa stali tri havárie, pri dvoch vyhasli životy v rozpätí necelých dvoch týždňov.
Až osem ľudí zahynulo pri páde civilného ukrajinského vrtuľníka Mi-2 v noci 11. novembra asi 2 kilometre od obce Stretavka v Michalovskom okrese.
Pašovanie migrantov z Ázie sa zmenilo na tragédiu, lebo zrejme v snahe vyhnúť sa odhaleniu pri nelegálnom prelete slovensko-ukrajinskej hranice letel ukrajinský pilot v neznámom teréne príliš nízko.
V stredu 10. mája 2017 skonali po páde policajného vrtuľníka na letisku vo Vyšnej Šebastovej pri Prešove dvaja hasiči z Prešova – pplk. Radoslav Lacko a npor. Peter Toďor.
Ražňany – 10. máj 2005
Na deň presne, len o dvanásť rokov skôr ako teraz policajný vrtuľník, havaroval počas cvičného letu vojenský stroj Mi-24 z 3. leteckej základne Prešov pri letisku Ražňany v okrese Sabinov.
Zahynuli všetci traja na palube – prvý pilot mjr. Imrich Gonda, druhý pilot mjr. Vladimír Rišian a palubný technik rtm. Mikuláš Ragáň.
Podľa výsledkov vyšetrovania sa v dôsledku nesprávnej techniky pilotáže rozkmitali listy hlavnej vrtule až tak, že odsekli chvost vrtuľníka aj s vyrovnávacou vrtuľkou. Ten sa stal neovládateľný a zrútil sa z výšky 1 km.

Slovenský raj – 17. júl 2015
Do rokliny Prielomu Hornádu v úseku Lávka pod Kláštorskou roklinou spadol krátko po 18.00 hod. záchranársky stroj Agusta A109 K2 Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Poprad.
Pri nalietavaní k zranenému chlapcovi sa zachytil o neoznačené oceľové drôty elektrického vedenia. To považujú vyšetrovatelia za hlavnú a bezprostrednú príčinu nehody.
Podľa nich mohlo tiež pilota oslepiť práve zapadajúce slnko, pre čo si drôty nemusel všimnúť.
O život prišli všetci na palube – pilot Ľubomír Majerčák, letecký záchranár Martin Svitana, lekár Marek Rigda a náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský.

Hradisko – 28. júl 2015
Počas nácviku pristávania v neznámom teréne pri Hradisku (kataster obce Terňa) došlo po 14. hod. k nehode vojenského vrtuľníka Mi-17 z prešovskej leteckej základne.
Krátko po páde stroja na svahu v pohorí Čergov podľahol zraneniam druhý pilot kpt. Richard Sépi.
Zostávajúci dvaja členovia posádky skončili v nemocnici s ťažkými zraneniami.
Zo záverov vyšetrovania vyplynulo, že nešťastie spôsobil silný prízemný vietor.

Strelníky – 7. september 2016
Namiesto povinne prestávkujúcich kolegov z Banskej Bystrice vyslali do lokality obce Strelníky (okres Banská Bystrica) na záchranu zraneného miestneho muža po páde do rokliny vrtuľník ATE z Popradu.
Krátko po naložení zraneného okolo 23. hod. v noci stroj do minúty po vzlete havaroval v ťažko dostupnom lesnom teréne.
Neprežil nikto – pilot Ján Rušin, lekárka Patrícia Krajňáková, letecký záchranár František Bartoš ani pacient Ján Majer.
Bol to rovnaký vrtuľník Bell 429 ako policajný, ktorý sa v stredu zrútil pri Prešove.
Po expertíze motorov u výrobcu v Kanade vyšetrovatelia v marci tohto roku konštatovali, že došlo k nesprávnej činnosti motorov. Podľa Nového času sa musí ešte preskúmať, čo bolo príčinou.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.