VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Silné nočné búrky a výdatné zrážky dvihli hladiny tokov na východnom Slovensku tak, že na niektorých miestach spôsobili aj vyliatie riek a potokov.
Problematické miesta boli najmä v južnej časti východného Slovenska a aj v horských oblastiach, kde sa ešte k búrkovej vode pridal aj topiaci sa sneh.
Počas dňa sa však situácia na väčšine tokov začala normalizovať.
Vo štvrtok o 17. hodine dosiahovala podľa SHMÚ tretí stupeň povodňovej aktivity (PA) už len rieka Roňava pri Michaľanoch. Na druhom stupni bola Olšava pri Bohdanovciach.
Na úrovni prvého stupňa PA boli Hornád v Kysaku a v Ždani, Torysa v Sabinove a v Košických Oľšanoch a rieka Topľa v Hanušovciach nad Topľou.
SHMÚ varuje
Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred silným dažďom v niektorých okresoch vo východnej časti Slovenska na svojej internetovej stránke.
Podľa SHMÚ môže vo štvrtok na niektorých miestach v okresoch Košice okolie a Trebišov spadnúť 10 až 18 mm zrážok. Výstraha platí do 18.00 h.
Hydrometeorológovia zároveň vydali až do štvrtkového večera výstrahy pred povodňou.
Tretí stupeň výstrahy platí pre povodie Roňavy v okrese Trebišov, druhý stupeň platí v okrese Košice - okolie, prvý stupeň v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov.

Zasahovali hasiči
Večerná búrka urobila na niektorých miestach západnej časti okresu Košice-okolie riadnu šarapatu.
V Jasove sa po prívalových dažďoch zmenila cesta III. triedy smerom na Moldavu nad Bodvou na malú hnedú rieku.
Ako uviedol hovorca hasičov Košického kraja Tomáš Berzetei, v súvislosti s búrkami mali v noci zo stredy na štvrtok 16 výjazdov.
Hasiči z Moldavy nad Bodvou uvoľňovali a čistili potok a rigol v Jasove, kadiaľ tiekla voda na Námestie sv. Floriána a ohrozovala domy.
V Čani hasiči likvidovali požiar strechy rodinného domu, pravdepodobne po zásahu bleskom.
Voda vytopila v Herľanoch objekt košickej technickej univerzity. Hasiči pomáhali čerpať vodu zo zaplavených pivníc v Rožňave, Svinici aj z rodinného domu v Kalši.
V Gelnici pomáhali uvoľniť vodný tok pod jedným z mostov, kde sa zachytával odpad a hrozilo vyliatie vody.

Po teplom dni prišli silné búrky
V Košiciach bol v stredu doteraz tretí najteplejší deň v roku (23°C).
Hoci tento rok boli v Košiciach už aj teplejšie dni s maximom 23,7°C, ktoré meteorológovia namerali 4. apríla, stredajšie premenlivé počasie skôr zodpovedalo spomínanému mesiacu.
Dažďové prehánky v stredu pred 18.00 hod. boli len predzvesťou silných búrok, ktoré hlavne na Gemer, do okolia Košíc a na Zemplín dorazili zo severu Maďarska a zasiahli prakticky celý východ Slovenska.
Na mnohých miestach východu napadlo v stredu v nočných hodinách zatiaľ najviac zrážok v tomto roku.
Rekordérom bola obec Herľany, kde hodinový zrážkový úhrn medzi 22. až 23.00 hod. dosiahol nevídaných 33,1 mm.
Dážď sa činil najmä v Silici, táto meteostanica zaznamenala až 70 mm, čo bolo najviac vlahy v rámci celého Slovenska.
Len o niečo menej pršalo v Slanských vrchoch, kde sa viaceré suché korytá potokov alebo malé jarky zmenili na dravé horské bystriny.
Dopomohla k tomu aj extrémna zrážková porcia od desiatej večer, keď v Herľanoch za jednu hodinu napršalo 33 mm a celkovo za 24 hodín až 61 mm.
Zaujímavé je, že ani nie 10 km vzdušnou čiarou „za kopcom“ na Dargove v tom čase nepršalo, no aj tam nočná búrka priniesla so sebou vysoko nadpriemerných 51 mm zrážok.

Výrazná búrková línia
Vysvetlenie takýchto úhrnov zrážok, ktoré sú na, resp. až nad úrovňou bežných mesačných priemerov, je podľa Miroslava Šingera zo Slovenského hydrometeorologického ústavu vcelku jednoduché.
„Nad Slanské vrchy a aj ďalej na sever postúpila výraznejšia línia búrok, z ktorých ojedinele spadlo aj viac ako 30 mm zrážok. Stalo sa tak preto, že pri južnom prúdení prešlo viac búrkových jadier cez rovnakú oblasť. Podobne tomu bolo aj v okrese Rožňava, kde sa v stredu večer spojili dve línie búrok, od juhozápadu aj juhovýchodu, čo prinieslo ďalšie výraznejšie zrážky.“
Paradoxne, kým obyvatelia obcí a miest v Slovenskom krase a Slanských vrchoch museli pre rozvodnené potoky občas aj vyťahovať bahno zo svojich pivníc, záhradkárom a poľnohospodárom v Košiciach a Prešove sa dažde museli máliť, lebo za celú noc tam napršalo len 15, resp. 17 mm vlahy.
Ešte horšie na tom boli na Východoslovenskej nížine, kde vo veľkých Trakanoch napadlo len 5 mm a severnejšie v Snine iba necelé 2 mm.
Na oboch miestach si to aspoň čiastočne vynahradili počas štvrtka, keďže obe stanice boli lídrami na východe v množstve zrážok.
Medzi ôsmou a štrnástou hodinou tam napadlo vyše 10 mm, resp. takmer 12 mm, čo boli aj v rámci Slovenska jedny z najvyšších úhrnov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.