Často sa stáva, že na to, aby sme uznali tvrdú prácu a talent hudobníka doma, musí najprv odísť a vrátiť sa späť. To je aj prípad Prešovčana Davida Kollar.
Aj keď koncertuje, pred pár týždňami získal nomináciu na cenu Slnko v sieti, píše filmovú hudbu a hráva so svetovými hudobníkmi, doma je známy skôr len v muzikantských kruhoch.
Najnovšie Davida Kollara oslovil Steven Wilson, spoluzakladateľ, gitarista, spevák a skladateľ hudobnej formácie Porcupine Tree.
Spolupracovať s jednou z najvplyvnejších postáv svetového progresívneho rocku je snom tisícok hudobníkov, no podarilo sa to Prešovčanovi.
"Steven ma v správe na Facebooku požiadal, aby som mu poslal svoju emailovú adresu. Obratom mi prišla prvá skladba, aby som do nej pretavil svoje predstavy. Takto som mu postupne nahral štyri skladby. Jednu sa potom rozhodol na nový album nedávať,“ vysvetľuje cestu k vzácnej spolupráci.

Buduje si skvelé meno
Davida zviditeľnil najmä jeho album The Son, úspechy kapely The Blessed Beat, a najmä projekt Komara, ktorého členmi sú okrem neho aj Pat Mastelotto (King Crimson) a Paolo Raineri (The Blessed Beat).
„Dal mi dostatok priestoru, aby som to nahral, ako to cítim. Urobil som teda niekoľko verzií a Steven si nakoniec vybral. Niečo z nahraných gitarových plôch a processingu, niečo z rytmických gitár. Viac o tom nemôžem momentálne zverejniť,“ dodáva David Kollar o spolupráci so Stevenom Wilsonom, ktorého jeho hra oslovila natoľko, že Davida pozval na spoločnú skúšku do Londýna, ktorá sa uskutoční v auguste.
Spisovateľ
Okrem hudby je David aj zručným spisovateľom.
Ešte minulý rok na jeseň mu v domovskom vydavateľstve Hevhetia vyšla publikácia Zápisky I. – Alchýmia úspechu a prehry.
V knižke, ktorá je písaná formou denníkových zápiskov, je opísané aj turné v Amerike, Komara tour v Európe, cesta za Robertom Frippom z King Crimson, ale aj zaujímavý Davidov denný režim a spôsoby cvičenia.
Zhrnul do nej jedenásť rokov svojich úspechov, ale bez hanby priznal aj to, čo mu nevyšlo.

Novinka už o mesiac
Kto je však zvedavý skôr na Davidove hudobné počiny, môže sa už v júni tešiť na vydanie jeho nového albumu, ktorý dostal názov Notes From The Underground.
Podľa vlastných slov ním reagoval na konkrétne udalosti v reálnom čase ich konania.
„Na albume som začal pracovať v jeseni roku 2016. Hral som sa so zvukmi modulárneho synťáku, následne som použil gitary a Paolo Raineri dohrával trúbky. Niektoré jeho linky som ešte prehnal cez modulár a procesoval som ich. Každý deň sa tak 'stala' jedna skladba.“
Názov inšpirovaný Dostojevským
Pozadie vzniku albumu nesprevádzala radosť z tvorby.
„Práca na albume bola ovplyvnená jednou veľmi silnou udalosťou. Presne v tom čase diagnostikovali môjmu veľmi dobrému priateľovi Lukášovi Halickému, 34-ročnému otcovi troch detí, nádor na mozgu. Veci nabrali šialene rýchly spád. Veril som v zvrat a chcel som pomôcť. Všetko sa to vlialo do atmosféry skladieb. Album je ako príbeh, ako Dostojevského Zápisky z podsvetia. Tá kniha mi spadla z poličky, keď som premýšľal nad názvom albumu a jeho koncepciou,“ približuje David pozadie vzniku svojej novej štúdiovky.
V Košiciach v auguste
V letných mesiacoch sa fanúšikovia môžu tešiť aj na jeho koncertné aktivity.
V júli odohrá ako súčasť tria Kollar – Borlai – Barabas zopár koncertov na Slovensku a v Čechách, v auguste sa zase predstaví v Košiciach na pódiu s nórskym trubkárom Arvem Henriksenom, ktorý sa preslávil v nórskej avantgardnej skupine SuperSilent a spolupracoval s takými hviezdami, ako sú Bill Frisel a David Sylvian.
David Kollar patrí medzi najproduktívnejších slovenských inštrumentalistov a skladateľov experimentálnej, filmovej a scénickej hudby.
Magazín Prepared Guitar ho zaradil medzi 101 moderných gitaristov 21. storočia.
V apríli 2017 bol nominovaný slovenskou filmovou a televíznou akadémiou na národnú cenu Slnko v sieti za najlepšiu hudbu roku 2016 k filmu Stanko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.