Pre mladú generáciu je to v podstate „terra incognita“, teda zem neznáma. Termín východné Nemecko im už veľa nehovorí. Staršia generácia sa zase na tento región díva skrz prsty, ako na jedno z mála zahraničných miest západným smerom, kam sme mohli kedysi cestovať. Už to však dávno nie je taká sivá krajina, akú si možno pamätáme, ale turisticky atraktívne miesto.
Na dovolenku dnes už môžeme vyraziť skutočne kamkoľvek a akýmkoľvek spôsobom – všetko v podstate závisí najmä od obsahu peňaženky a od osobných preferencií. Niekto chce radšej leňošiť na snehobielych exotických plážach, iný chce počas voľných dní vidieť čo najviac. Ak radi objavujete zaujímavé kúty Európy, nemali by ste vynechať región, ktorý sme kedysi nazývali východné Nemecko.

Keď v uliciach jazdili trabanty
Dnešná generácia už len z hodín dejepisu vie, že Nemecko bolo do roku 1990 rozdelené na západnú – kapitalistickú časť, teda NSR, kam mohli cestovať len vyvolení a na východnú časť – NDR, kam sme z komunistického Československa vycestovať smeli.
Na území Nemeckej demokratickej republiky ležali mestá ako Magdeburg, Rostock, Lipsko, Drážďany, Berlín, či Halle (Saale).
No hoci bola NDR tiež komunistická krajina, životná úroveň tam bola o trochu vyššia ako u nás. V obchodoch mali širšiu ponuku, dali sa tam kúpiť domáce spotrebiče, aj tovar z plastu.
Východní Nemci však žili v rovnakých sivých panelákoch ako my a na rozdiel od nás mali obmedzenejšiu ponuku áut, keďže si mohli prakticky kúpiť len trabanty a wartburgy.
A museli na ne čakať roky. Aj tam sa život v uliciach miest končil skoro večer a sivé NDR nebolo pre „devízových“ turistov zo Západu veľmi atraktívne.
Už to nie je NDR
Toto je však už dávno minulosťou. Mnoho ľudí však aj takmer 27 rokov od zjednotenia Nemecka má určité predsudky.
„Vybrať sa na zájazd do bývalej NDR? Čo už by som tam mohol vidieť?“ krútia hlavami. Tento región sa však oplatí vidieť, pretože turistom má čo ponúknuť. Navyše sa do rôznych miest dostanú pohodlne vďaka perfektnej diaľničnej a cestnej sieti či vysokorýchlostnej železničnej trati.
Naumburg
Medzi turisticky atraktívne lokality patrí napríklad historické mestečko Naumburg. Má okolo 35-tisíc obyvateľov a jeho dominantou je Dóm svätých Petra a Pavla so štyrmi vežami, ktorý bol až do Lutherom iniciovanej reformácie katedrálou naumburského biskupstva.
Nájdete tam aj najkratšiu električkovú sieť v celom Nemecku a historické električky, ktoré na tejto trati jazdia, si obdivovatelia starej techniky môžu každú nedeľu prezrieť v depe.
Milovníci vína by si nemali nechať ujsť prehliadku tamojšieho vinárstva, nazývaného aj vínna manufaktúra, ktoré je najstaršou výrobňou sektu v Nemecku.
Poteší ich zaiste aj prehliadka ďalšieho vinárstva v mestečku Freyburg. To je centrom najsevernejšej oblasti pestovania kvalitného viniča v Európe.

Nebeský kotúč
Moderné archeologické centrum Nebra Ark pripomína vznášajúcu sa slnečnú bárku a bolo v rekordnom čase postavené neďaleko miesta, kde amatérski hľadači pokladov vykopali v roku 1999 bronzový kotúč s priemerom 32 centimetrov.
Sú na ňom zlaté inkrustácie predstavujúce Slnko, Mesiac a hviezdy. Tento tzv. nebeský kotúč bol zhotovený približne pred 3 600 rokmi – v staršej dobe bronzovej a je považovaný za najstaršie nemytologické zobrazenie vesmíru.
Návrat do stredoveku
Určite by ste si nemali nechať ujsť ani prehliadku hradu Querfurt, ktorý patrí medzi najväčšie a najlepšie opevnené stredoveké hrady v európskom priestore.
Rozľahlý areál so zachovanými stavbami je vyhľadávaný aj ako kulisa na nakrúcanie filmov.
Na hrade je aj múzeum originálnych rekvizít, použitých pri nakrúcaní, či malá krajčírska dielňa, kde sa šijú kostýmy pre rôzne filmy.
Megasud
Ďalšiu atrakciu ukrýva vychýrené vinárstvo Rotkäppchen, pomenované podľa červenej čiapočky na hrdle fliaš.
Jeho obrovskými pivnicami ročne prejde okolo 100-tisíc turistov a unikátom v pivnici je najväčší sud na víno v Nemecku, z ktorého sa dá načapovať 160 000 fliaš.

Melú pomaly, ale isto
Len desať kilometrov od Naumburgu leží mestečko Frayburg a na jeho okraji sa nachádza ojedinelý historický vodný mlyn Zeddenbach z 30. rokov, ktorý je lahôdkou pre záujemcov o starú techniku.
Tieto mlyny melú veľmi pomaly, takže nedochádza k prehrievaniu mletých zŕn, teda ani k deštrukcii niektorých proteínov a vďaka tomu má múka vyššie výživné hodnoty a nižšie percento alergických reakcií.

Mesto Luthera a Händela
Halle (Saale) je najväčším mestom spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko a počtom obyvateľov sa približne rovná Košiciam.
Jeho história sa spája najmä s dvomi mužmi – s hudobným skladateľom G. F. Händelom, ktorý sa tam narodil, a s Martinom Lutherom, ktorý v tamojšom kostole Panny Márie kázal. V tomto štvorvežovom kostole je vystavená Lutherova posmrtná maska.
V Halle, ktoré za svoj rozvoj v stredoveku vďačí najmä ťažbe soli, je aj veľmi moderne koncipované múzeum o výrobe soli zo soľanky a mesto sa pýši aj najstaršou továrňou na výrobu čokolády v Nemecku, čo je skvelý tip na sladký suvenír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.