Sú známe väčšie úlovky na rieke Tisa. Je to skôr vec náhody, lebo žiaden rybár nejde zámerne loviť tento invázny druh ryby s cieľom uloviť rekordný kus.
Časté zábery sumčekov bleskovo sa vrhajúcich na nástrahu určenú na lov kaprovitých alebo dravých druhov rýb znechutia mnohých rybárov a niektorí sú schopní zbaliť udice a v tom horšom prípade odísť domov. Proti sumčekom broja mnohé organizácie najmä na juhovýchode Slovenska.
Špeciálne preteky v love sumčekov napríklad na odstavnom ramene Išky neďaleko najnižšieho bodu na území Slovenska pri Strede nad Bodrogom situáciu neriešia, ale súťažiaci odchádzajú aspoň s pocitom, že z revíru odstránili niekoľko desiatok kíl sumčekov zväčša o veľkosti 7 až 10 cm. Väčšie kusy sa nepodarí vždy uloviť, ale občas zaberú a potom sú aj kuchynsky upotrebiteľné pre svoju kvalitnú svalovinu.
Ostatné spôsoby regulácií sumčeka, ktoré použili u našich južných susedov, ako odlov do vrší alebo do špeciálnych klietok, je za hranou zákona. Úplne za hranou zákona sú našťastie vzácne snahy rybárskych organizácií vysadiť do sumčekmi premnoženej vody ostračku veľkoústu.
Príroda sa však z času na čas dokáže regulovať sama. Prof. Ján Koščo z Prešovskej univerzity, spolu s Dr. Petrom Košuthom z košickej veterinárskej univerzity sa už desaťročia venujú výskumu rýb na Východoslovenskej nížine. Prof. Koščo považuje všetky pokusy na zníženie početnosti sumčekov jednak za nezákonné a navyše neúčinné. Podľa neho je potrebné počkať, pokiaľ fáza expanzie sumčeka sama neprejde a to je najlacnejšie, najmenej namáhavé, ale aj najrozumnejšie konanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.