Obdobie pôstu je na konci a mnohí sa už tešia na lahôdky neodmysliteľne späté s Veľkou nocou. Ku klasike patrí údené mäsko, rôzne šunky, klobásky, vajíčka a jedlá z nich. V mnohých domácnostiach nesmie chýbať ani majonézový šalát. Prehnané maškrtenie však nemusí dopadnúť dobre.
Odplatou za prejedanie sa môže byť nepríjemný žlčníkový záchvat, ak podceníte prípravu a skladovanie jedál, môže sa vám to vypomstiť tráviacimi problémami.
Ako sa im teda vyhnúť?
Kupujte kvalitnú šunku
Často nás síce zvedie nízka cena, no podľa nej by sme šunku a údené mäsko naozaj nemali vyberať. Dajte si záležať na tom, aby ste kúpili kvalitný produkt. V obchodoch si môžete vybrať dusenú, údenú, tepelne opracovanú a surovú sušenú.
Pamätajte, že šunka musí byť vyrobená zo svaloviny stehna. Kvalitnejšia by mala mať aspoň 75 percent mäsa, jasne ružovú farbu a jasné kontúry svalu.
Ak sa svalovina pri jej výrobe rozseká na jemno a pridajú sa náhrady a prídavné látky, po tepelnom opracovaní sa spoja do homogénnej hmoty a kontúry svaloviny neuvidíte.
Aj keď údené mäso nie je vo výžive tým optimálnym, patrí k tradícii a nemusíme si ho celkom odoprieť. Vyberte si ale radšej menej zaúdené a v každom prípade by ste ho mali pred konzumáciou uvariť.
Domáca majonéza „zaváňa“ problémom
Ste presvedčení o tom, že kupovaná majonéza je plná konzervantov a umelín, ktoré vám môžu uškodiť, a preto si radšej vyrábate vlastnú, domácu? Tak v tom prípade si dajte si pozor, aby ste si nevyrobili aj veľké problémy.
Riziková môže byť majonéza, do ktorej nepoužijete najčerstvejšie vajíčka, alebo urobíte priveľa majonézového šalátu a budete ho skladovať viac dní.
„Pripravte len toľko jedla, koľko priamo skonzumujete. Bezpečnejšia je však každopádne priemyselne vyrobená majonéza, ktorá je pasterizovaná,“ upozorňujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva.
Čo s ušpinenými vajíčkami?
Bez vajíčok by Veľká noc nebola tou pravou Veľkou nocou.
V žiadnom prípade ich však neskladujte príliš dlho, trvanlivosť vajíčka je 28 dní od znesenia.
Dôležité je, aby ste ich správne a dôkladne tepelne spracovali.
Vajíčka z domáceho chovu, ktoré bývajú zašpinené, zvyknú niektorí ľudia pred použitím umyť.
„Nerobte to. Ak by ste vajíčka umývali, pomohli by ste tým rozšíreniu mikróbov. Ušpinenú škrupinku len utrite suchou handričkou a dajte variť,“ upozorňujú odborníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.