Viete si predstaviť Veľkú noc bez vajíčok? Počas nasledujúcich dní sa s nimi budeme stretávať v desiatkach podôb. Kým sa gurmáni tešia najmä z vajíčok v tradičných veľkonočných receptoch a deti z tých čokoládových, ešte stále sú tu aj kraslice.
Zdobené voskom, farbami, varené v cibuľových šupkách či dierované, to sú všetko techniky typické pre Košice a Zemplín.
Oživte tradície aj vy a vyzdobte si domov vlastnoručne vyrobenými kraslicami. Majstri ich výroby vám poslúžia ako skvelá inšpirácia.
Maľovanie vajíčok je pohanský zvyk, symbolizuje prichádzajúcu jar a zrod nového života.
„Kedysi sa tradovalo, že to najkrajšie vyzdobené vajíčko dala dievčina mládencovi, s ktorým si chcela založiť rodinu,“ hovorí kurátorka výstavy kraslíc vo Verejnej knižnici Jána Bocatia Erika Švedová.
Dnes, keď si šibači odnášajú plné vrecká peňazí a čokoládových vajíčok, ich symbolika zaniká.
Našťastie, stále máme na Slovensku dosť ľudí, ktorí krásu maľovaného vajíčka vedia oceniť.
Na východe máme dokonca niekoľko špičkových umelcov a tí si popri svojej práci denne sadajú k vyfúknutým vajíčkam, aby z nich urobili krehké umelecké diela.


Na Zemplíne sa vŕta a batikuje
Tí najlepší východniari, ktorí sa venujú zdobeniu vajíčok, až do konca apríla vystavujú vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach.
„Ich práca je skutočne precízna a unikátna. Zamerali sme sa na región Zemplín,“ vysvetľuje Švedová.
Kraslice, ktoré nájdete vo vitrínach, sú zdobené technikami typickými pre Zemplín. Sú medzi nimi madeirové, teda také, do ktorých sa vŕtajú dierky, batikované, ale aj tie varené v cibuľových šupkách, do ktorých sa vzor vyškrabáva.

Sedemnásť rokov s kraslicami
Práve krasliciam zdobeným vyškrabávaním sa venuje Oľga Arvaiová z Vojčíc neďaleko Trebišova.
Ekonómka na základnej škole pri krasliciach relaxuje už sedemnásť rokov.
„Je to moja celoročná činnosť. Počas sezóny predám alebo rozdám aj päťsto vajíčok a keďže len vyškrabávanie jedného trvá aj tri hodiny, musím začať v predstihu,“ vysvetľuje umelkyňa.
Aj keď skúsila množstvo techník, jej doména sú vajíčka farbené cibuľovými šupkami, do ktorých sa následne vyryje vzor. „Najradšej ich zdobím kvetinovými vzormi.“

Ako u zubára
Tak ako väčšina profesionálnych výrobcov kraslíc, aj ona už má svojich dodávateľov vajíčok.
„Vajíčka z obchodu majú príliš krehkú škrupinu, tie domáce sú oveľa pevnejšie. Vajíčko si vyfúknem, umyjem, odmastím a dám ho variť k cibuľovým šupkám. Dĺžka varenia závisí od toho, akú tmavú farbu chcem mať. Po vychladnutí vajíčka vyberiem, dôkladne vysuším a začnem tvoriť,“ opisuje pani Arvaiová.
Do škrupinky vyškrabáva vzory najhrubšou injekčnou ihlou a ak potrebuje zoškrabať viac, na pomoc si berie brúsku na nechty:
„Dcéry mi často hovoria, že majú pocit ako u zubára,“ smeje sa.


Veľká noc bez výzdoby
Aby na vajíčku vynikol vyškrabaný vzor, musí sa vyleštiť bravčovou masťou, až potom je hotové.
„Ešte sa mi nestalo, že by mi pri výrobe prasklo. Rozbijú sa len, keď nedám pozor pri prenášaní.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.