VÝCHOD. Náš zdravotný stav je v porovnaní s Európanmi z vyspelých krajín horší, upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.
Chronické choroby ako diabetes, srdcovocievne ochorenia či rakovina sa stále častejšie podpisujú pod predčasnú smrť a posúvajú sa k nižším vekovým skupinám.
Na nepriaznivé zdravie spojené so životným štýlom Slovákov upozornilo ministerstvo v Akčnom pláne pre potraviny a výživu na roky 2017 až 2025, ktorý má zabrániť predčasným úmrtiam, predchádzať chronickým ochoreniam a znížiť záťaž súvisiacu s výživou.

Na čo zomierame?
Rezort ukazuje na štatistiky o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2012 – 2014.
„V populácii 0-64 má Slovenská republika mieru úmrtnosti na choroby obehového systému 2,5 krát vyššiu ako Rakúsko, 1,7 – krát vyššiu ako Fínsko a 1,2-krát vyššiu ako Česká republika.“
Z celkového počtu úmrtí až 55 percent pripadá na ochorenia obehovej sústavy.
Dokument opisuje, že podľa údajov OECD z roku 2013 dokázalo 7 z 10 krajín redukovať úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca o viac ako 40 percent, „pričom v uvedenom období Slovensko vykázalo stagnáciu, resp. nárast počtu ochorení.“
Nádorové ochorenia sa radia k druhým najčastejším dôvodom, ktoré sa podpisujú pod smrť ľudí. Za rizikový jav rezort považuje stále rastúci výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka u mužov i u žien.

Nadmerne veľa tukov
Nestravujeme sa tak ako lekári odporúčajú, konštatuje rezort vo svojom akčnom pláne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.