Proti prírode sme a budeme bezmocní. Koncom februára dokázal mohutný ľadochod prejsť dlhým úsekom rieky Poprad a cestou napáchal veľa škôd. Valiaca sa masa ťažkých ľadových krýh orala dno a brehy a zlikvidovala všetko živé, čo jej stálo v ceste.
Rybári z okresu Stará Ľubovňa dokumentujú škody. Uhynula osádka najmä kaprovitých prúdomilných druhov rýb ako napríklad mreny severné, mreny škvrnité, podustvy severné, jalce, plosky, lipne, pstruhy, hlavátky a ojedinele sa našla šťuka a kapor.
Ryby boli ľadom ťažko poškodené, niektoré priam zomleté a len ťažko sa dá odhadnúť škoda, pretože veľká časť rýb zostala pod ľadovými kryhami, ktoré boli vytlačené z koryta na breh.
Dlhotrvajúca zima, náhle oteplenie boli faktormi pre vznik tohto ľadového úkazu, ktorý v týchto končinách nebýva ojedinelý, lebo na toku Poprad sa nenachádza žiadna údolná nádrž, ktorá by dokázala „zohrievať“ vodu.
Krutú daň v množstve zmarených životov od najmenšieho plôdika po generačné ryby si však tento prírodný úkaz neberie pravidelne.
Známy je ľadochod z Vianoc 1988, ktorý si vyžiadal hromadný úhyn lipňov, hlavátok, mrien a iných rýb nad Starou Ľubovňou. Ryby hynuli aj v rokoch 1999 a 2003 a na sklonku niektorých tvrdých zím.
Čiastočnou prevenciou voči takýmto smutným udalostiam je prirodzené, meandrovité koryto rieky, ktoré absorbuje sčasti vplyv ľadochodu.
Rieka Poprad je žiaľ zregulovaná, napriamená a ryby a vodné živočíchy nemajú šancu sa schovať. Inde vo svete sa návraty riek do prirodzených meandrov dejú, nie však u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.