Veriaci kresťania v súčasnosti prežívajú najdlhšie pôstne obdobie v roku. Začalo sa Popolcovou stredou a trvá 40 dní až do Veľkonočnej nedele.
Pravidlám pôstu sa zvykol prispôsobiť domáci jedálny lístok a každodenný život v rodine.
Úplnou samozrejmosťou bola výmena riadu. Hrnce, v ktorých varievali mäsité jedlá, vydrhli a na celý čas pôstu odložili mimo kuchyne, zvyčajne v tom čase používali jednoduchšie, hlinené hrnce.
Hoci bola strava našich predkov veľmi jednoduchá, pôstny jedálny lístok ju ešte viac obmedzil a zjednodušil. Znamenal prirodzený odpočinok od mäsitej stravy, čo ľuďom len prospelo.
Jediné „mäso“, ktoré bolo dovolené, bolo z takzvaných chladnokrvných živočíchov, teda ryby, raky a žaby.
Kaše nesmeli chýbať
Gazdiné zvyčajne piekli chlieb a placky, varili najmä polievky z obilnín, kyslej kapusty a strukovín, pripravovali rôzne prívarky a často kaše – pohánkovú, krupičnú, jačmennú kukuričnú, cícerovú či hrachovú.
Proso a krúpy boli bežnou súčasťou pôstneho jedálnička. Varili aj jedlá z divo rastúcich rastlín, ako je mladá žihľava a medvedí cesnak.
Využívali v peci usušené hrušky, slivky alebo jablká, na prípravu a dochucovanie jedál sa namiesto bravčovej slaniny a masti používali predovšetkým rastlinné oleje z ľanu, konope, slnečnice alebo pretopené maslo.

Nemusí to byť len o jedle
Jedni sa postia preto, aby sa utvrdili vo svojej viere, iní preto, aby si dokázali, že sa vedia ovládať.
Pôst už ani pre mnohých kresťanov nie je len o jedle, alebo o absencii mäsa, ale pre niekoho môže znamenať menšie porcie jedla, alebo začiatok pravidelného cvičenia, pohybu, alebo obmedzenia alkoholu a cigariet.
Pod pojmom pôst tak môžeme zahrnúť všetko, čo nám pomôže žiť lepším a zdravším životným štýlom.
Pôst očisťuje telo aj dušu a komu sa podarí splniť svoje pôstne predsavzatia, bude hrdý na svoju pevnú vôľu.
Ochutnajte jedlá starých materí
Pohánkové placky
Veľmi jednoduchý recept pripravíte rýchlo a môžete z neho urobiť sladké i slané jedlo. Na pečenie nepotrebujete žiaden tuk, pretože cesto sa nelepí.
Potrebujete: Pohánkovú múku, vodu, soľ, bylinky, škoricu, prípadne bryndzu
Postup: Pohánkovú múku zmiešajte s vodou, pracovať musíte rýchlo, zmes dosť rýchlo zhustne. Dobre premiešajte a prípadne ešte dolejte vodu. Cesto musí byť o čosi hustejšie ako palacinkové. Pridajte doň soľ, korenie, alebo bylinky podľa chuti, ak chcete slané jedlo, škoricu a trochu cukru, ak máte chuť na sladké. Pečte z oboch strán na panvici bez tuku.
V prípade, že si chcete jedlo starých mám zmodernizovať, môžete k plackám servírovať bryndzu, zeleninu, alebo tofu syr.
Kalkýš
Myslíte si, že konzumácia klíčkov je len modernou záležitosťou? Omyl. Už naše staré mamy ich používali, napríklad na prípravu sladkej, pôstnej, no zároveň výživnej pochúťky.
Postup: Zrno pšenice, jačmeňa alebo raže zalievali niekoľko dní vodou, aby začalo klíčiť. Keď boli klíčky asi jeden až dvojcentimetrové, podrvili ich valčekom na drevenej doske alebo v mažiari. Takúto zmes zaliali vodou, premyli a precedili, aby ostala len čistá, mliečnobiela tekutina. Tú zahustili múkou alebo šrotom a vyliali na pekáč. Sladkastú kašu piekli aj dve hodiny, pokým sa na povrchu utvorila chrumkavá kôrka. Vnútri zostala šťavnatá a sladká skoro ako med. Niekde sa kalkýš robil tak, že sa piekla priamo kaša z rozdrvených klíčkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.