Ak si myslíte, že vysoké IQ je hlavným znakom inteligencie, máte pravdu.
Existujú však aj ďalšie znaky, ktoré sa z drvivej väčšiny spájajú s ľuďmi vyznačujúcimi sa vysokým intelektom - a niektoré z nich vás možno prekvapia.
Odborníci sa zhodujú aj v tom, že sa nedajú predstierať.
Poučiť sa z vlastných omylov
Múdri ľudia sú schopní akceptovať vlastné zlyhania a pretaviť ich do lekcií tak, aby ďalšiu príležitosť premenili na úspech.
Niekoľko vedeckých štúdií preukázalo súvislosť medzi inteligenciou a schopnosťou robiť rozhodnutia - kritika či neúspešný výsledok dokáže nakopnúť natoľko, že inteligentný jedinec pri budúcej príležitosti podá lepší výkon.
Knihomoli
Ak patríte k tým, ktorí vo voľnom čase radi siahnu po dobrej knihe, patríte do skupiny s vyšším intelektom. Vášniví čitatelia a čitateľky totiž zo svojej podstaty prahnú po vedomostiach, sú zvedaví a dokážu si lepšie spájať súvislosti.
Obratní v konverzácii
Schopnosť argumentovať sa nedá predstierať a ten, kto ju ovláda, bez debaty patrí medzi inteligentných jedincov. Podstatný je však aj spôsob, akým to robíte - práve ten vás odlišuje od ostatných.
Expert na ľudskú psychológiu Travis Bradberry, autor knihy Emocionálna inteligencia 2.0, hovorí, že tí ktorí dokážu pri argumentácii dobre artikulovať, prispôsobovať sa prejavom publiku a presvedčiť ho na svoju stranu, sú tí najchytrejší.
Takisto je dôležitá schopnosť argumentovať nielen zo svojho uhla pohľadu, ale aj ďalších - takýto prístup vyžaduje aj prirodzenú empatiu.
Najprv premýšľať, potom hovoriť
Intelektuálne založení ľudia myslia dopredu a nie nadarmo sa o nich hovorí, že mozog používajú rýchlejšie ako ústa.
Na otázky neodpovedajú hneď, ale reakciu si premyslia a ich diskutujúci dostane ucelenú odpoveď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.