S prestávkami pôsobil v kremnickej mincovni v rokoch (1697-1729).
Daniel Warou sa narodil vo Švédsku v roku 1674, priaznivý vzťah k umeniu získal v detstve od svojich rodičov. Predkovia prišli z Francúzska, ale napriek tomu sa trvalo usadili vo Švédsku. Warou mal šťastie, remeslo sa naučil od A. Carlsteena, ktorý v tom období patril k najlepším medailérom v Európe.
Mladého talentovaného umelca v júni 1699 vymenovali za hlavného medailéra a rytca kremnickej mincovne. Okrem umeleckých schopností sa vyznal v rafinácii kovov a mal perfektné technické myslenie. Rodák zo Štokholmu svoju kreativitu využil a skonštruoval vretenový raziaci stroj. Balanciér sa prvýkrát začal používať v kremnickej mincovni.
Svojím vynálezom sa Daniel Warou skvelo zapísal do dejín, vretenový raziaci stroj sa stal základom moderného mincovníctva.
Pohľad na historický balanciér (na snímke) prostredníctvom objektívu modernej digitálnej zrkadlovky symbolizuje, že naši predkovia svojimi skvelými vynálezmi značne prispeli k rozvoju dnešných moderných technológií.
Novú technológiu výroby mincí pomocou balanciéra zaviedol v rokoch 1709-1718. Vretenový raziaci stroj začal Warou prvýkrát používať v Kremnickej mincovni, technológiu výroby postupne modernizoval.
Vytvoril vhodné podmienky na razenie mincí pomocou balanciéra. Nové raziace stroje si rýchlo získali popularitu. Začali sa používať aj v Prahe a vo Viedni, neskôr v celej Európe.
Na vtedajšiu dobu to bol veľký pokrok, mince boli dokonalejšie najmä z technického a bezpečnostného hľadiska. Vynálezca vretenového raziaceho stroja si v tom čase ani neuvedomil, že položil základy moderného mincovníctva.
Daniel Warou v období svojej najväčšej slávy patril k najlepším kremnickým medailérom. Zanechal za sebou množstvo mincí, ktoré už dnes dýchajú históriou.
Vývoj mincovníctva z tohto obdobia sa dá analyzovať na toliaroch, ktoré dokonale reprezentujú vývoj nielen z technického, ale aj z umeleckého hľadiska. V roku 1712 napísal Heraeus cisárovi list. Oznámil mu, že iba D. Warou spolu s viedenským medailérom J. M. Hofmannom dokážu vyrábať kvalitné razidlá pre vretenový raziaci stroj.
Warou odviedol skvelú prácu. Mince, ktoré navrhol v barokovom štýle, dýchajú históriou a v numizmatických zbierkach pôsobia úžasne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.