PREŠOV. Významné životné jubileum – sedemdesiate narodeniny – oslávila v sobotu 11. 3. docentka PhDr. Kvetoslava Perečinská, PhD.
Je dlhoročnou vysokoškolskou pedagogičkou a predsedníčkou a trénerkou Klubu gymnastických športov TJ Slávia Prešovská univerzita.
V súčasnosti pôsobí na Fakulte športu Prešovskej univerzity, predtým to bola katedra telesnej výchovy FHPV PU a KTV PdF UPJŠ v Prešove.
Ako medzinárodná rozhodkyňa športovej gymnastiky FIG rozhodovala na olympijských hrách v Barcelone 1992, desiatich majstrovstvách sveta, štyroch svetových univerziádach, na mnohých európskych šampionátoch a ďalších prestížnych podujatiach v športovej gymnastike.
Bola i predsedníčkou komisie rozhodkýň Slovenskej gymnastickej federácie. Je úspešnou trénerkou. Jej pôsobenie ocenil aj Klub fair play Slovenského olympijského výboru.
Vzťah k športu mala už odmala
Kvetoslava Perečinská je rodáčkou zo slováckeho Kyjova. Tam sa aj začala venovať športu.
„Rodičia a najmä otec bol športovo založený, v Sokole robil všetky športy,“ poznamenala.
„Môj rodný Kyjov, slovácke mestečko, bol známy basketbalom, vychoval reprezentantky. V takom mestečku majú deti bližšie k pohybu. Od prvej triedy sme mali výborných učiteľov telocviku. Dlhoročný tréner, veľký sokol Vladimír Vasický, ma priviedol ku gymnastike a bol mojím prvým trénerom. Spolu s manželkou Jarkou nás pripravoval nielen zo športovej, ale aj zo spoločenskej stránky. Vytvoril si skupinu dievčat, z ktorej štyri sa prebojovali na majstrovstvá Československa. Reprezentovala som Juhomoravský kraj, získali sme tituly v regióne. Pekné bolo to, že sme z malého oddielu Iskry Kyjov dokázali preraziť do československej špičky.
Milovala bradlá
Po príchode na Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Kvetu Perečinskú trénovala prvá reprezentantka zo Slovenska v športovej gymnastike Kováčová-Halmová. Viedol ju aj tréner Ján Čížik.
Získala majstrovskú výkonnostnú triedu, stala sa trojnásobnou akademickou majsterkou Slovenska vo viacboji, reprezentovala bratislavský Slovan a Sláviu UK na podujatiach v NDR a Poľsku.
Najradšej mala prostné a cvičenie na bradlách. Rozhodkyňou je od roku 1975, medzinárodnou sa stala o desať rokov neskôr.
„Všetky súťaže od detských po majstrovstvá sveta som brala rovnako vážne, veď pre detičky sú každé preteky majstrovstvami sveta. Tak, ako pre športovca, aj pre rozhodcu je veľkým ocenením aktívne pôsobenie na olympijských hrách.“
Zážitky z Barcelony
Kvetoslava Perečinská rozhodovala na OH v Barcelone preskok v kvalifikácii družstiev žien, vo finále súťaže družstiev takisto preskok a vo finále jednotlivkýň prostné – je jej srdcovou záležitosťou a bradlá.
„Na olympiádu v Barcelone mám veľmi dobré spomienky. Mohla som sa realizovať v prostredí, ktoré bolo adekvátne olympijským myšlienkam a podieľať sa na olympijských súťažiach. O barcelonskej olympiáde sa medzi športovcami a funkcionármi stále hovorí, že bola jednou z najkrajších zo stránky športovej i spoločenskej. Veľká myšlienka je tá, že nie je dôležité len víťazstvo, ale aj účasť na olympijských hrách je veľkým úspechom,“ zvýraznila K. Perečinská.
Post medzinárodnej rozhodkyne FIG jej umožnil navštíviť Japonsko, Čínu, Austráliu, USA, mnohé európske štáty.
Šport je jej život
Jubilantka má veľkú radosť z práce v Klube gymnastických športov TJ Slávia Prešovská univerzita.
Klub v rámci Slovenskej gymnastickej federácie patrí medzi najlepšie.
Tešia ju výsledky gymnastických aerobičiek a športových gymnastiek. Vychovala viaceré majsterky Slovenska v športovej gymnastike a gymnastickom aerobiku.
Gymnastické aerobičky už viac rokov pravidelne štartujú na majstrovstvách sveta a Európy, získavajú medaily na majstrovstvách Slovenska a medzinárodných šampionátoch Slovenska, podujatiach Pohára federácií (spoločný projekt Slovenskej gymnastickej federácie a Českej gymnastickej federácie) a na významných pretekoch v zahraničí.
Športová gymnastka Slávka Macáková-Kováčová bola zaradená do prípravy na olympijské hry v Moskve 1980.
„Šport i pedagogická práca sú súčasťou môjho života,“ vyznala sa Kveta Perečinská.
„Napĺňajú ma, sú mojím koníčkom i zmyslom života. Som šťastná, že som si zvolila šport. Podarilo sa mi tak vychovať aj mojich dvoch synov Michala a Petra. Pri športe som poznala mnoho ľudí, iné národy, spoločnosti, rozšíril sa mi obzor poznania. Šport má široké dimenzie, považujem ho za jednu z priorít pri výchove mládeže. Nemusí byť z každého majster sveta. Šport je prevenciou, prináša psychické uvoľnenie a deti sú vďačné, keď ich niečo naučíte.
Veľkou oporou Kvety je manžel Michal, ktorý je tiež gymnastickým trénerom v KGŠ Slávia PU. Veľkú radosť má z vnučky Simony a vnúčat Tomáša, Martina, Alexa.
Článok je z týždenníka MY Prešovské noviny č. 10/2017, v predaji od stredy 15. 3. do utorka 21. 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.