Väčšina turistov pozná Slovenský raj ako územie krasových tiesňav, prípadne jaskýň a skalných vyhliadok.
Aj tu sa však nájdu klasické vrchy s nádherným výhľadom. Najznámejšia je v tomto smere asi Havrania skala, menej už najvyšší vrch celého geomorfologického podcelku Slovenský raj – Ondrejisko (1 271 m n. m.), konkrétne jeden z vrcholov masívu, Borovniak (1 268 m n. m.).
Výhľadový kopec
Celý rozložitý masív Ondrejiska leží na juhozápadnom okraji národného parku a je malým zvyškom kedysi podstatne väčšej a kompaktnej krasovej planiny.
Má štyri výraznejšie vrcholy, na výrazný Borovniak vedie aj turistická značka.
Jeho holý vrchol ponúka široký a skutočne nádherný výhľad na okolité hory. Či už je to samotný Slovenský raj s dolinou Hnilca, dominantná Kráľova hoľa, hrebeň Nízkych Tatier, Stolické vrchy a Muránska planina.
Raritkou je lavička tesne pod vrcholom, kde sa dá posedieť a kochať sa krásou okolia.
Za zmienku stojí aj pekná krajina v okolí, miestami síce narušená polomami. Takisto je zaujímavé potúlať sa aj okolí vrcholu, po ďalších menších vyhliadkových miestach, ktoré ponúkajú vždy trocha iný pohľad na okolitú krajinu.
Ako na túru
Výlet na Ondrejisko nie je výraznejšie náročný, treba si naň však vyčleniť aspoň pol dňa, aby ste stihli všetko v pohode, a aj z túry niečo mali.
Náročnejšia, ale krajšia možnosť výstupu vedie od ústredného parkoviska v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni (resp. neďalekej železničnej stanice). Po žltej značke stúpame najskôr zalesnenou dolinou na hrebeňové lúky na Nižnej Záhrade, tu sa napojíme na červenú značku a po nej pokračujeme veľmi peknou krajinou až k odbočke Pod Ondrejiskom. Tu pokračujeme po vrcholovej tvarovej značke a čaká nás záverečný výstup. Táto trasa má niečo viac ako 7 kilometrov, trvá približne 2,5 hodiny a čisté prevýšenie je zhruba 420 výškových metrov.
Ľahšia trasa vedie zo sedla Besník na ceste medzi Dobšinskou Ľadovou Jaskyňou a Telgártom. Z parkoviska vedie červená značka neustále v miernom stúpaní po dobrej lesnej ceste, rôzne sa stáča až ku križovatke Pred Čuntavou (tí, ktorí sa dobre orientujú, tu môžu použiť neznačenú skratku po výraznej lesnej ceste smerom doľava), ďalej na Čuntavu a potom k odbočke Pod Ondrejiskom, odtiaľ na vrchol. Tento variant meria 6,5 kilometra, trvá približne dve hodiny a čisté prevýšenie je asi 270 metrov.
V zime býva v tejto oblasti dosť snehu, až pod samotný vrchol sa dá dostať na bežkách, resp. skialpových lyžiach, chodník na samotný vrcholový výšvih už treba absolvovať bez nich.














Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.