V minulom roku bol na toku Poprad zaznamenaný pomerne častý výskyt tmavo sfarbených pstruhov potočných prevažne vo veľkosti 15 až 18 cm.
Podľa hlásení rybárskeho hospodára MO SRZ Svit Miroslava Antala počas teplých letných dní pri brehoch rieky zaznamenávali výskyt pstruhov potočných, ktoré boli tmavšieho sfarbenia, bez únikového reflexu a ktoré nakoniec uhynuli.
Lipne tymianové a pstruhy dúhové nerobili hospodárovi starosti. Hospodár priemerne napočítal na 100–metrovom úseku toku 20 ks uhynutých rýb a uhynuté ryby bolo možné pozorovať na dlhších úsekoch revíru, ktorý miestna organizácia obhospodaruje.
V auguste bolo 10 ks pstruha potočného o tejto veľkosti doručených na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie a špecialista-parazitológ MVDr. Peter Košuth, PhD., skonštatoval, že prítomnosť kožných parazitov z rodu Gyrodactylus na povrchu tela, koži a plutvách pri chronickom pôsobení môže viesť ku zisteným zmenám na rybách, zhoršeniu výživného stavu a k sporadickým úhynom.
Žiabre rýb boli bez parazitov a patologických zmien a tráviaci trakt bol prázdny bez zvyškov potravy.
Dr. Košuth ďalej skonštatoval, že priebeh ochorenia značne ovplyvňuje množstvo kyslíka vo vode, teplota vody a koncentrácia rýb. Ide o veľmi dobre zarybnené úseky toku, na ktorých sa konajú rôzne športové podujatia a práve na zvýšenú koncentráciu rýb padlo najväčšie podozrenie z tohto negatívneho stavu, čo hospodár organizácie vo Svite odmietol ako jednu z príčin úhynu a udával skôr organické znečistenie z povodia toku.
Náprava priaznivého stavu v rieke bude ale aj tak nemožná, príroda si bude musieť rovnovážny stav sama zabezpečiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.