KOŠICE. Košický občiansky klub v spolupráci s Bocskaiho kresťanskou spoločnosťou zorganizoval medzinárodnú konferenciu na tému Bocskai a Košice.
Akciu usporiadali spoločne s reformovanou cirkvou v priestoroch VKJB na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach.
Úspešní organizátori Ildikó Csáji Palenčárová a Peter Balázs spojili prostredníctvom zaujímavej prednášky históriu s numizmatikou.
Na konferencii odznel dlho očakávaný príspevok, ktorý v krátkosti priblížil mincovníctvo Štefana Bocskaia.
V úvodnej časti vystúpil spevokol košickej kongregácie reformovanej cirkvi Laureate Dominum. Stretnutie slávnostne otvoril predseda Bocskaiho kresťanskej spoločnosti Ladislav Göőz (na snímke v strede). Medzinárodnú konferenciu podporil Generálny konzulát Maďarska v Košiciach. V oficiálnej časti sa k prítomným prihovoril konzul Lajos Szénási. Prítomných pozdravil v mene generálneho konzula Attilu Harasztiho. V závere oficiálnej časti sa k publiku prihovoril zástupca riaditeľa VKJB Ján Šimko (na snímke vľavo). Na medzinárodnej konferencii sa zúčastnili hostia z Budapešti a Debrecína a z ďalších miest. Svoje príspevky predniesli s veľkým nadšením, plná sála bola garanciou na úspech. Akcia bola dvojjazyčná, tlmočníčka Andrea Gablyasz Borkesz sa venovala simultánnemu prekladu všetkých príspevkov, konferenciu moderoval Zoltán Balassa.
Prvú prednášku na tému Bocskai a Košice predniesol známy košický archivár Štefan Eliáš. Zdôraznil, že v roku 1604 sa Bocskai usadil v Košiciach, kde aj zomrel v roku 1606. Po príchode kniežaťa sa na dva roky stali Košice hlavným mestom Sedmohradska. V ďalšom príspevku predsedníčka Bocskaiho spolku v Budapešti Viola Sárkány upútala pozornosť s improvizovanou prednáškou na tému Bocskaiho koruna (na snímke). So zaujímavými prednáškami vystúpili Dr. László Kardoš, Csaba Csorba a reformovaný dekan z Košíc Zoltán Orémus.
Úspešný súkromný bádateľ a numizmatik Peter Balázs sa vo svojej prednáške venoval histórii a mincovníctvu Štefana Bocskaia a Košiciach. Na 3-grošoch (dutkách), ktoré vyrazili podľa poľského vzoru dominuje maďarský, sedmohradský a Bocskaiho erb. Sediaci lev na trojvrší s mečom v ľavej ruke dominuje nielen na trojgroši, ale aj na toliari (na snímke vpravo dole). Prítomní sa dozvedeli, že sa trojgroše razili až do roku 1609. K najväčším kuriozitám patrí 10–dukát z roku 1605, ktorý znalci ocenili na 55-tisíc eur. Na záver prednášajúci ochotne zodpovedali všetky otázky, ktoré odzneli z publika. Po ukončení prednášok popoludňajší program pokračoval prehliadkou mesta s košickým historikom, publicistom a sprievodcom Zoltánom Balassom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.