Aspoň čo sa týka tých benátskych. Prečo má niektorá aj otvor na ústa a iná zas dlhý nos? Výzor každej z masiek má svoj základ v histórii.
Bautta - zlatá maska bez úst sa nazýva bautta. Nositeľovi mala zabezpečiť úplnú anonymitu, keďže nemohol prehovoriť. K tejto maske sa nosil čierny plášť, čierny klobúk a nosili ju prevažne muži.
Colombina - ženská maska, ktorá zakrývala len vrchnú polovicu tváre. Zvyčajne je zdobená zlatou alebo striebornou farbou.
Moretta - alebo tiež čierna dáma. Nosili ju dámy z vyššej spoločnosti. Bola potiahnutá zamatom a opäť nemala otvor na ústa, teda jej nositeľka nesmela rozprávať.
Medico della Peste - morový doktor - túto masku si na fotografiách a videách istotne všimnete ako prvú. Jednak je výrazná a jednak je najtradičnejšia. Dominuje na nej dlhý zahnutý zobák, ten mal jej pôvodného nositeľa - lekára ochrániť pred morovou nákazou. V súčasnosti si k nej ľudia obliekajú čierny plášť a spoločne s bielymi rukavicami je najstrašidelnejšou maskou benátskeho karnevalu.
Volto/Larva - maska typu volto predstavuje jednoduchú tvár či ducha. Maska zakrýva celú tvár a zaisťovala tak úplnú anonymitu. Traduje sa dokonca, že ju v minulosti použil nejeden vrah.
Pantalone - maska zakrýva len polovicu tváre a predstavuje smutného starca s veľkým nosom v podobe zobáka a šikmými očami. História tejto masky je v tradičnom talianskom divadle.
Arlecchino - harlekýn je postava, ktorá predstavuje ušľachtilého divocha alebo otroka. Farba masky je tradične čierna a má plochý opičí nos.
Zanni - kožená maska, ktorá zakrýva polovicu tváre, predstavuje hlupáka.
Jolly - u nás by sa dala táto maska pripodobniť k šašovi. Jolly nosí čapicu s rolničkami alebo veselý golier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.