V talianskych Benátkach sa začala najväčšia veselica roka. História tradičného karnevalu, ktorý každoročne navštívia milióny turistov, siaha až do 11. storočia. Kto ho doteraz videl, neodišiel sklamaný.
Karneval otvorilo vodné predstavenie. Z vôd kanála Cannaregio sa vynorila mýtická kráľovná mora so sprievodom fantastických morských tvorov na počesť oceánu a Mesiaca. Karneval tento rok potrvá do 28. februára a je jedným z najobľúbenejších akcií Benátok. Jeho súčasťou sú bály masiek, sprievody gondol na kanáloch, súťaž krásy a ďalšie aktivity v meste. Pravdepodobne najočakávanejšou udalosťou je prelet anjela, ktorý sa spustí na oceľových lanách z veže sv. Marka do davu ľudí na námestí. Tento rok ním má byť úradujúca kráľovná karnevalu, minuloročná víťazka súťaže krásy Claudia Marchioriová.
Pred pôstom
Slovo karneval pochádza z talianskeho "carne levare" odoprieť si mäso. Benátsky karneval patrí medzi najstaršie na svete. Je obdobím zábavy pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali masky, ktoré boli zárukou anonymity. Na niekoľko dní sa pod nimi skryli sociálne rozdiely a obyvatelia sa takto nikým nepoznaní venovali neviazanej zábave. Karneval v Benátkach má každoročne iný dátum, no najčastejšie sa uskutočňuje len pár dní pred záverom oficiálnej plesovej a karnevalovej sezóny.
Pauza
Tradície tejto okázalej, bohatej a bezstarostnej slávnosti siahajú až do 11. storočia. Najstarší dokument týkajúci sa používania masiek v Benátkach sa datuje do 2. mája 1268. Obyvateľom mesta sa nosenie masiek tak zapáčilo, že v štrnástom storočí muselo byť vydané nariadenie o zákaze celoročného nosenia masiek. Karnevalové tradície v Benátkach upadli koncom 18. storočia, keď sa predtým slobodné mesto dostalo pod kontrolu rakúskej monarchie. Postupne karneval prestal existovať a Mussoliniho fašistický režim karneval zakázal.
Raj pre obchodníkov
Tradícia bola opäť obnovená v roku 1979 a odvtedy sa jeho popularita rok čo rok zvyšuje. Návštevníci sa predbiehajú v pompéznosti masiek a na svoje si prídu aj obchodníci, ktorí za deň predajú aj tisíce škrabošiek. Tie sa pôvodne vyrábali z kože, porcelánu alebo tradičnou sklárskou technikou. Dnes prevládajú ľahšie a odolnejšie materiály, výnimkou nie sú ani doma zhotovené škrabošky z pevnejšieho papiera.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.